Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 05 Lut 2014 00:04 

Loty: 8
Kilometry: 4 491
Witam, jako że niedługo lecę do Amsterdamu mam kilka pytań.

Z racji dojazdu do miejscówek spotterskich będę poruszał się autobusami sieci Connexxion Bus. Gdzie mogę kupić ich bilety (czy są jakieś ich punkty obsługi na Schiphol). Ile kosztuje pojedynczy bilet? Czy zasada kasowania jest taka sama jak w autobusach GVB (chip-in i chip-out)?

Czy trzeba kasować bilet na pociąg z Amsterdam Schiphol Station do Amsterdam Centraal, czy po zakupie po prostu wsiadam do pociągu?

Pozdrawiam.
 Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 05 Lut 2014 00:44 

platynowy
W Connexxion nie jestem pewien czy to są też jednorazowe bilety bezdotykowe, ale wydaje mi się że nie. Bilety jednorazowe kupuje się tylko u kierowcy. Jeśli zobaczysz że kierowca Ci stempluje bilet stemplem z datą to znaczy że nie musisz już jej aktywować w czytniku ;)

Bilety kosztują €3 na linia miejskich i €5 na liniach podmiejskich.

Jeśli planujesz jechać częściej niż raz proponuje Ci kupić anonimowy OV Chipkaart. Wyjdzie taniej. Kartę taką możesz kupić w prawie każdym automacie NS (sprzedającym bilety kolejowe). Kosztuje €7,50. Można ją też doładowywać w automatach NS. Ceny przejazdów taką kartą możesz sprawdzić na 9292ov.nl.

Bilety kolejowe jak kupujesz masz opcje kupić na dzień dzisiejszy (wtedy nie kasujesz) albo bez daty (wtedy kasujesz w dniu przejazdu). Oczywiście jeśli zdecydujesz się na kupno OV Chipkaart możesz użyć jej również na przejazd pociągiem ze Schipholu do Centraal.

Inną ciekawostkę którą Ci podpowiem to że na Schipholu możesz wypożyczyć rower i podjechać nim do jakiegoś (nie wiem dokładnie, nie znam się) miejsca spotterskiego oddalonego chyba 15minut jazdy rowerem (widziałem drogowskaz rowerowy).
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 05 Lut 2014 20:11 

Loty: 8
Kilometry: 4 491
Dzięki za odpowiedź i wskazówki :) I jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy w autobusach w Amsterdamie są wyświetlane nazwy kolejnych przystanków?
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 05 Lut 2014 20:22 

srebrny
Bilety, o których wspomniał kolega, są papierowe i gdy ostatnio kupowałem, to jeszcze były po 2 i 4 (a nie 3 i 5), przy czym 2 - na jedną gminę, 4 - na więcej. Czyli z lotniska do Amsterdamu, jeśli jedziesz np. 197 albo 199, to 4 (no teraz już 5). Poszukaj na www.connexxion.nl.
Jeśli chodzi o inny transport to przede wszystkim Niderlandy są jedynym chyba w tej części Europy krajem, który nie tyle jest w kwestii integracji zacofany, ale wręcz przeciwnie - poszedł do tyłu, bo kiedyś kupowało się w kiosku bilety na wszystko, a teraz jest ta niby ich dumna karta chipowa, którą reklamują do znudzenia, ale inne promocje (np. bilety dobowe) dotyczą tylko danego przewoźnika. Jeśli więc posiadasz (albo ktoś ma do odstąpienia) albo kupisz sobie w automacie taką kartę, to jeździsz wszystkim i przy pojedynczych przejazdach to się najbardziej opłaci (nie mam teraz czasu sprawdzić, ale z lotniska do Amsterdamu powinno wyjść około 3 - 3,50). Na karcie chipowej jest o tyle dobrze, że jak się przesiądziesz, to 35 minut po przesiadce nie zżera wejściówki, więc np. możesz podjechać tramwajem jeden przystanek i zapłacić np. 9 centów.
Jeśli chcesz pojechać z lotniska 69, to to jest autobus GVB i ma bilety godzinne (w cenie potem przesiadka np. na tramwaj) lub dobowe (tylko na GVB). W Connexxion dobówka dla dwóch osób ważna w całym kraju kosztowała za "moich" czasów 13,50.

Karta chipowa w automacie kosztuje 7,50 i żeby wejść do pojazdu trzeba na niej mieć dodatkowo minimum 4, bo tyle zżera przy wejściu, a przy wyjściu zwraca różnicę. Można z nią korzystać z pociągu, ale wtedy na wejściu jest 20, a nie 4. Na pociąg można też kupić bilet w automacie - z lotniska do Amsterdamu ostatnio kosztował chyba 3,80.

Problemem może być płatność - większość automatów jest tylko na karty CHIP-KNIP, PIN czy jakieś takie (jak EC w Niemczech), czasem zdarzą się akceptujące karty kredytowe (za dopłatą) lub monety. GVB ma takie, które akceptują prawie wszystko.

To tyle na szybko, bez sprawdzania aktualnych cen, bo muszę pędzić.
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 05 Lut 2014 22:16 

platynowy
jakub19 napisał(a):
I jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy w autobusach w Amsterdamie są wyświetlane nazwy kolejnych przystanków?

Tak :)

obibok napisał(a):
Na pociąg można też kupić bilet w automacie - z lotniska do Amsterdamu ostatnio kosztował chyba 3,80.

W tej chwili równe €4,00.

obibok napisał(a):
Problemem może być płatność - większość automatów jest tylko na karty CHIP-KNIP, PIN czy jakieś takie (jak EC w Niemczech)

PIN jest od 2 lat kompatybilny z Maestro. Jak ktoś ma Maestro w Holandii wszędzie zapłaci. Jak nie to w Amsterdamie i Schipholu automaty NS doliczają €0,50 za płatność kartą kredytową. Można też płacić monetami euro (na Schipholu z tego co pamiętam na hali przylotów jest maszyna która rozmienia).
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 05 Lut 2014 23:19 

srebrny
NBE322 napisał(a):
PIN jest od 2 lat kompatybilny z Maestro. Jak ktoś ma Maestro w Holandii wszędzie zapłaci. Jak nie to w Amsterdamie i Schipholu automaty NS doliczają €0,50 za płatność kartą kredytową. Można też płacić monetami euro (na Schipholu z tego co pamiętam na hali przylotów jest maszyna która rozmienia).

Nigdy nie wiedziałem, co to Maestro. Czytając to forum mam wrażenie, że to coś elitarnego, ale przydatnego przy niektórych promocjach. Na marginesie, to choć bardzo nie lubię Citibanku, muszę przyznać, że trzymam tę ich visę, bo właśnie w takich krajach jak Benelux czy Anglia okazuje się ona często jedyną działającą. Na przykład strona Thalysa odrzuciła wszystkie moje pozostałe karty z komunikatem "Karty spoza Europy nie są akceptowane".

Dodam jeszcze (jeśli kolega jakub19 chce więcej szczegółów, proszę pytać, to jutro zerknę), że warto pogrzebać w www.9292ov.nl
 Relacje PM off  

[ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości