Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 23 Lip 2011 01:17 

Rejestracja: 22 Lip 2011
Posty: 7
Witam,

Dzis chciałem zarezerwować lot z Barcelony do miejscowości Poznań. Wylot ma miejsce dnia 10 sierpnia (a dziś mamy 23 lipca).

Cena tegoż lotu o godzinie 15:00 wynosiła 89 euro. Natomiast od ok godziny 20:00 cena spadła do 59 euro. Odswieżam za godzine i cena skoczyla do 79 euro.

Czy ktoś może mi wyjaśnić skąd biorą się takie wahania cen i czy cena jeszcze spadnie, czy już nie ma na to szans ?


Pozdrawiam,
JFD


Ostatnio edytowany przez krasnal 01 Lut 2017 12:18, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 23 Lip 2011 10:42 

Rejestracja: 19 Cze 2011
Posty: 110
Obserwowałem niejednokrotnie ceny biletów na interesującej mnie trasie i przypuszczam ,że system jest tak ustawiony, że gdy bilety "nie schodzą" cena automatycznie spada, a gdy zaczynają "schodzić" cena idzie w góre. Domyślam się ,że ten sam mechanizm decyduje o wysokości podwyżki lub obniżki ceny. Na spadek ceny lotu do Poznania raczej bym nie liczył ponieważ zostało zbyt mało czasu do dnia odlotu, a to jest środek sezonu urlopowego :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 23 Lip 2011 13:22 

Rejestracja: 22 Lip 2011
Posty: 7
Tylko w takim razie ciekawe dlaczego wczoraj spadło, być moze zostało jedno miejsce w tej cenie, a byc moze nie ma zbytniego oblozenia.
Pytanie czy czekac jeszcze na ewentualna mozliwosc obnizenia (np. dzis siedze caly dzien przy komputerze i odswiezam cene) czy juz teraz bookować, bo cena moze pojsc w gore ?


Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 23 Lip 2011 13:28 

Rejestracja: 17 Lip 2011
Posty: 172
Zbanowany
Czym więcej razy odświeżasz tym większa pewność, ze cena nie spadnie.
Z moich obserwacji wynika, że:
- zawsze wybieraj kilka dni wcześniej i korzystaj potem z widoku tygodniowego
- im więcej osób szuka w danym dniu (terminie) to cena wzrasta
- może zależne jest to także od IP / cookies ale to trzeba byłoby mieć możliwość sprawdzenia z dwóch różnych komputerów w różnym miejscu o tym czasie, czy ceny dla nich są takie same, czy inne (komputer może analizuje, że jesteś bardzo zainteresowany tą datą bo często ją podglądasz).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 23 Lip 2011 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2010
Posty: 580
Nikt Ci nie powie czy cena spadnie czy pójdzie w górę, bo nikt tego nie wie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 16 Cze 2013 22:32 

Rejestracja: 10 Cze 2013
Posty: 12
ktos mi moze wytlumaczyc jakim cudem jednego tygodnia cena na bilet (ta sama data caly czas) potrafi w wizzairze kosztowac 39,99 EUR, tydzien pozniej 49,99, potem kolejny tydzien 59,99, aby w kolejnym np sie cofnac do tej za 39,99 EUR...

i czy jest to super tania cena, bo nie wiem, czy nie czekac dalej az "cuda" sie pojawia znow....typu dalszy spadek.

chodzi o lot za 2 miesiace, wiec nie wiem, czy fala kulminacyjnej taniosci biletu juz przeszla, czy dopiero bedzie....

przeciez gdyby to automat nabijal cene, to oznaczaloby tylko wzrost ceny, jako ze coraz wiecej biletow na ten lot sprzedano...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Cze 2013 22:37 

nie ma takiej osoby, taka jest polityka cenowa wizz oraz również ryana i trzeba się z tym pogodzić
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 16 Cze 2013 22:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
popocatepetle napisał(a):
przeciez gdyby to automat nabijal cene, to oznaczaloby tylko wzrost ceny, jako ze coraz wiecej biletow na ten lot sprzedano...
to nie jest takie łatwe - nie wiem co dokładnie jest brane pod uwage przy ustalaniu biletu, ale zauważ, że biorąc tylko pod uwage pozostały czas do odlotu algorytm moze sprawdzac czy np. sprzedano juz zakładaną ilosc biletów. Jesli tak - podwyzsza cene. Na nastepny dzien/.../tydzien sprawdza znów i widzi ze ilosc sprzedanych miejsc utrzymuje sie na tym samym poziomie - a czas leci, wiec obniza cene. Itd.
Oczywiscie do tego dochodzą czynniki sezonowe czy, po prostu, dopłaty samorządów do biletów. Do takiej Norwegii zazwyczaj masz dosyc tanio, bo panstwo wykłada kase, wiec cena liczona jest inaczej niz na lotach bez dopłat. I tak dalej i tak dalej. Tak jak mówie - to jedynie moje domysły, ale pewnie mniej wiecej tak to działa :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Iris uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 16 Cze 2013 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2012
Posty: 1237
niebieski
Ktoś wspominał ostatnio że wrzuci swoje spostrzeżenia na temat cen biletów w lowcostach- mogłoby to być bardzo użyteczne.

Ja sam ostatnio odniosłem wrażenie że Wizz ostatnio nieco odchodzi od najniższych cen na miesiąc-dwa przed lotem, a raczej idzie w kierunku modelu im-wcześniej-tym-taniej. Oczywiście są różne skoki w zależności od trasy, obłożenia itd., acz wydaje mi się że tendencja cały czas jest rosnąca.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 16 Cze 2013 23:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Lis 2012
Posty: 1372
Loty: 33
Kilometry: 39 451
srebrny
Wizz na wakacje nie musi obniżać cen bo i tak ludzie kupią i zapłacą dużo. Może wrzucają pojedyncze na wrzesień w uczciwych cenach w celach reklamowych.. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 17 Cze 2013 08:45 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Reasumując, okazje za 1 zł raczej już nie wrócą, 50 eur to żadna promocja, ale nie oszukujmy się - nie jest to zła cena do latania. Chociaż ja zazwyczaj wolę poczekać, aż spadnie :P

Nie ma wielkiej określonej reguły. Wiadomo, że w wakacje, na święta, weekend będzie drożej. W zależności od dopłat i zapełnienia samolotu może być drożej bądź taniej. Nie ma za to cen last minute. Jeśli ktoś musi polecieć, to i tak zapłaci 5x więcej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 17 Cze 2013 08:51 

Rejestracja: 18 Lis 2010
Posty: 313
niebieski
Warto również zainstalować sobie alerty cenowe lotów:

np na:

-Kayak (jedna informacje dziennie) - przez 10 dni
-Azuon (informacje po zmianie ceny [jeśli lot był szukany]) - jeśli nie masz azuona możesz poprosić kogoś, aby ustalił alert
-inne prywatne narzędzia (napisałem takowe, sprawdza co 2h czy cena się nie zmieniła, jeśli nastąpiła zmiana wysyła maila)
Góra
 Profil Relacje PM off
hamada uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 09 Mar 2015 13:45 

Rejestracja: 24 Paź 2010
Posty: 31
Loty: 47
Kilometry: 68 184
czy ktoś zaobserwował jak się mają ceny w wizzair? interesujący mnie lot: warszawa - bruksela najpierw kosztował 39 zł (przespałam temat), potem skoczył do 79 zł, po tygodniu kosztuje już 119 zł czy jest szansa, że jeszcze spadnie czy raczej można się nastawiać tylko na wzrost?

data wylotu dopiero za 3 miesiące tj. 03.06.2015
_________________
vive la vida

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 09 Mar 2015 13:50 

Rejestracja: 04 Lut 2010
Posty: 157
@pineska

Biorąc pod uwagę, że lot w środku tygodnia i dodatkowo te 3 miesiące, to są duże szanse że spadnie cena :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 09 Mar 2015 13:52 

Rejestracja: 24 Paź 2010
Posty: 31
Loty: 47
Kilometry: 68 184
do tego o 6.30 rano :D tylko minus, że przed długim weekendem :D traktuje bruksele jako miejsce przesiadkowe i nie wiem czy warto ryzykować i czekać....
_________________
vive la vida

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 09 Mar 2015 14:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lut 2014
Posty: 327
niebieski
pineska, nie ma jasnej reguły, czasem obserwuje ceny lotów ale raz się trafi lepiej raz gorzej. Patrząc na Twój kierunek i czas lotu jest szansa, że spadnie ale nikt takiej gwarancji Ci nie da :)

Obserwowałem ostatnio jeden lot wizzairem, 9 miejsc w cenie 119 zł (dodam że kierunek do turystycznych nie należy) za kilka godzin nie było ani jednego miejsca w cenie 119 zł a kierunek nie jest atrakcyjny :)

Wielu chciałoby znać algorytm cenowy lini niskokosztowych :)
_________________
Potrzebujesz plastikowe śledzie do namiotu? zapraszam na PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 09 Mar 2015 14:30 

To, że przed długim weekendem i że rano to akurat przemawia za tym, że bilet nie będzie taniał. Ale jak już napisano - w wizz air wszystkie scenariusze są równie prawdopodobne
Góra
 PM off  
      
#18 PostWysłany: 09 Mar 2015 14:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 121
Reporter napisał(a):
pineska, nie ma jasnej reguły, czasem obserwuje ceny lotów ale raz się trafi lepiej raz gorzej. Patrząc na Twój kierunek i czas lotu jest szansa, że spadnie ale nikt takiej gwarancji Ci nie da :)

Obserwowałem ostatnio jeden lot wizzairem, 9 miejsc w cenie 119 zł (dodam że kierunek do turystycznych nie należy) za kilka godzin nie było ani jednego miejsca w cenie 119 zł a kierunek nie jest atrakcyjny :)

Wielu chciałoby znać algorytm cenowy lini niskokosztowych :)

a czy algorytm cenowy linii tradycyjnych jest w takim razie znany? Bo dla mnie też niezbyt ma sens. Miesiąc temu Madryt-Miami za 750e Iberią, teraz LPA-Madryt-Miami 480e.
_________________
siempre Canarias <3
http://mividaencholas.blogspot.com.es/ moje życie na Wyspach Kanaryjskich
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 09 Mar 2015 14:43 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Zarówno w Wizzair jak i Ryanair cenom zdarza się falować w sobie tylko znanym kierunku. Jeżeli cena jest akceptowalna, a na wyjeździe Ci zależy - to moja rada brzmi: kupuj. I nie oglądaj się już później na zmiany ceny tego biletu, ja sam zawsze tak robiłem i byłem zadowolony z wyjazdów co do których zastanawiałem się, czy już kupować, czy nie, czy cena spadnie, itd. Natomiast późniejsze monitorowanie wahania ceny biletu i ewentualne rozterki typu "można było kupić taniej tydzień później" raczej nie pomogą cieszyć się z wyjazdy ;)

Chociaż ostatnio kupiłem dwa nietanie bilety na stronie Wizzair; w momencie jak zacząłem się zastanawiać nad tym czy cena spadnie stało się wręcz przeciwnie :D więc kupiłem jeszcze droższe. Ale nie wyłączyłem alertu cenowego na skyscanner i co jakiś czas przychodzi mi jeszcze aktualizacja. Cóż, jakiś czas po moim zakupie ceny spadły :D

Ale raz, że bilety miały być na prezent, dwa że cena i tak była dla mnie ok, trzy - interesowała mnie konkretnie ta data. Więc stratny się nie czuję i w tej sytuacji polecam kupować bilet od razu.

Chyba, że nawet "tańsza" wersja biletu, w tej chwili niedostępna już była na granicy i wyjazd powoli zaczyna się nie dopinać - czasem warto znaleźć coś innego i nie porywać się z motyką na słońce.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 09 Mar 2015 15:08 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
pineska napisał(a):
do tego o 6.30 rano :D tylko minus, że przed długim weekendem :D traktuje bruksele jako miejsce przesiadkowe i nie wiem czy warto ryzykować i czekać....


Ja osobiście mam wrażenie, że Ryanair i Wizzair na tzw długie weekendy podbijają ceny. Na majówkę to jest oczywista oczywistość, ale też i inne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Apocalipse oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group