Fly4free.pl

FlixBus i PKP Intercity wznawiają dużo tras! Ale pasażerowie PKP narzekają na nowe zasady

Foto: Martyn Jandula / Shutterstock

Zniesienie limitu liczby pasażerów w autokarach i pociągach poskutkowało dużą liczbą wznawianych połączeń. Ale z drugiej strony część pasażerów PKP Intercity denerwuje się na nowe procedury w pociągach, a zwłaszcza na obowiązkowe płatne miejscówki.

W pierwszym etapie “odmrażania” swojej siatki połączeń FlixBus od 28 maja uruchomił 6 nowych tras, jednak narzekał na rządowe ograniczenia, dotyczące konieczności zablokowania 50 procent foteli w swoich autokarach. Teraz, gdy zostały one zniesione, przewoźnik wznawia kolejne trasy – z komunikatu prasowego linii wynika, że przewoźnik wznowi kolejne 14 połączeń.

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zniesienie limitu 50 procent dopuszczonych do przewozu pasażerów otworzyło nam drogę do uruchomienia kolejnych połączeń. Wśród wznowionych linii znajdują się ciekawe kierunki wakacyjne nad morzem i w górach, takie jak Mrzeżyno i Kołobrzeg czy Karpacz i Zakopane, a specjalnie na długi weekend czerwcowy nasze autobusy pojadą także w Bieszczady. Co więcej, przywróciliśmy operacje na korytarzu północ-południe, tym samym włączając do siatki Trójmiasto, na które pasażerowie mocno czekali – komentuje Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce i na Ukrainie.

Linie, które będą kursowały od 10 czerwca:

 • P7: Warszawa – Lublin
 • N1390: Gdynia – Sopot – Gdańsk – Grudziądz – Toruń – Włocławek – Łódź – Kraków – Myślenice – Nowy Targ – Zakopane
 • 1303: Warszawa – Sieradz – Wrocław – Jelenia Góra – Karpacz
 • 1363: Wrocław – Katowice – Kraków – Myślenice – Nowy Targ – Zakopane
 • 1395: Poznań – Łódź – Częstochowa – Sosnowiec – Kraków – Rabka-Zdrój – Zakopane
 • N1393: Mrzeżyno – Dźwirzyno – Grzybowo – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Mielno – Koszalin – Szczecinek – Jastrowie – Piła – Poznań – Wrocław – Gliwice – Zabrze – Katowice – Kraków – Nowy Targ – Białka Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska – Zakopane
 • N1322: Warszawa – Łódź – Słubice – Frankfurt n. Odrą – Berlin – Hamburg – Lubeka
 • 1360: Rzeszów – Tarnów – Kraków – Katowice – Wrocław – Berlin Lotnisko Schönefeld –Berlin Südkreuz – Berlin ZOB
 • N1210: Warszawa – Modlin Lotnisko – Płock – Włocławek – Grudziądz – Gdańsk – Sopot –Gdynia
 • 1200: Warszawa – Mława – Ostróda – Elbląg – Gdańsk – Sopot – Gdynia
 • N1362: Szczecin – Gorzów Wielkopolski – Świebodzin – Zielona Góra – Lubin – Wrocław Lotnisko – Wrocław – Katowice – Kraków – Myślenice – Nowy Targ – Zakopane
 • N1381: Gdynia – Sopot – Gdańsk – Toruń – Bydgoszcz – Poznań – Berlin Lotnisko Schönefeld – Berlin Südkreuz – Berlin ZOB

Linie, które będą kursowały od 11 czerwca:

 • 1350: Warszawa – Toruń – Bydgoszcz – Nakło – Piła – Szczecinek – Koszalin – Ustronie Morskie – Kołobrzeg
 • N1350: Warszawa – Toruń – Bydgoszcz – Piła – Szczecinek – Koszalin – Mielno – Ustronie Morskie – Kołobrzeg

Dodatkowe linie na Boże Ciało (kursy w dn. 10-14 czerwca)

 • N1392: Poznań – Łódź – Częstochowa – Sosnowiec – Kraków – Tarnów – Jasło – Krosno – Sanok – Zagórz – Lesko – Solina – Polańczyk Zdrój – Cisna – Wetlina – Ustrzyki Górne
 • 1373: Katowice – Kraków – Tarnów – Jasło – Krosno – Sanok – Zagórz – Lesko – Ustrzyki Dolne
autokar Flixbus
Foto: Flixbus

Łącznie, od 11 czerwca, FlixBus Polska będzie operował na 20 regularnych liniach obsługiwanych przez 14 partnerów autobusowych firmy.

PKP Intercity też “odmraża” kursy, ale pasażerowie kręcą nosem

Kolejne połączenia wznowi też PKP Intercity – od 10 i 11 czerwca przewoźnik przywróci m.in. kolejne trasy realizowane składami Pendolino, których kursowanie było zawieszone ze względu na sytuację epidemiologiczną. Kolejarze chwalą się, że od początku maja do regularnego kursowania powróciło już ponad 100 pociągów PKP Intercity – zarówno tych, które z powodu koronawirusa były zawieszone, jak i tych, których trasy zostały skrócone, a teraz wracają do pełnej relacji.

Przywrócone pociągi EIP to m.in. Kraków-Kołobrzeg, Gdynia Główna-Rzeszów Główny czy Gdynia-Gliwice.

Foto: PKP Intercity

Jednak część pasażerów jest niezadowolonych z nowych zasad podróżowania w PKP Intercity, które obowiązują od 1 czerwca. Największe kontrowersje budzi obowiązek rezerwacji miejsc – teraz wszyscy pasażerowie przed każdą podróżą będą musieli pobrać miejscówkę na konkretne połączenie. I choć w przypadku pasażerów udających się w celach wypoczynkowych to nie będzie duża uciążliwość, to na zmianę narzekają pasażerowie z biletami okresowymi, którzy dojeżdżają do pracy. Tym bardziej, że firmy powoli wznawiają pracę w biurach, więc z każdym tygodniem liczba podróżnych będzie się zwiększała.

– Super, że zyskam gwarancję miejsca siedzącego. Szkoda, że być może będę musiała przepuścić kilka pociągów, bo wszystkie miejsca siedzące będą wyprzedane – mówi w rozmowie z Money.pl Agata Ochman, która do pracy w Warszawie dojeżdża od ośmiu lat. Od marca pracuje w domu, ale szef zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku pracownicy mają się pojawiać w biurowcu na Mokotowie trzy razy w tygodniu.

Boi się, że może nie zdążyć dokonać rezerwacji. Wszyscy pracownicy wiedzą, o której wyruszyć z Łodzi, więc gdy otwarty zostanie internetowy system rezerwacji, miejsca mogą się rozejść w mgnieniu oka. Martwi ją też, że będzie uwiązana do konkretnego pociągu – być może nawet nie tego, który najbardziej jej pasuje, ale tego, w którym będą wolne miejsca – czytamy w Money.pl.

Przewoźnik przekonuje, że miejscówki będzie można łatwo rezerwować przez internet i będą kosztować tylko 1 PLN, ale nie wszystkich to przekonuje. Pasażerowie z biletami okresowymi odpowiadają, że jeżdżąc 40 razy w miesiącu, koszty podróży rosną dość znacząco.

– Na przykład na trasie Łódź-Warszawa “podwyżka” to prawie 9 proc. (ok. 40 PLN miejscówki, bilet 466 PLN), ale na krótszej trasie Żyrardów-Warszawa to już ok. 14 proc. Poza tym nie zawsze wiadomo, kiedy wyjdzie się z pracy czy uczelni i którym pociągiem będzie powrót – denerwuje się jeden z pasażerów, cytowany przez Money.pl.

PKP Intercity w odpowiedzi informuje, że ograniczenia będą obowiązywały do czasu zmiany przepisów w zakresie maksymalnej liczby osób w transporcie publicznym.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
40 razy dziennie?? To chyba piwko w pociągu sprzedaje...
Bulusia, 4 czerwca 2020, 22:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »