Fly4free.pl

Druga najstarsza linia świata bankrutem! To największa dotąd ofiara koronawirusa

Foto: Avianca

Kolumbijska Avianca, czyli trzeci największy przewoźnik Ameryki Południowej, złożyła w niedzielę wniosek o bankructwo. Powodem jest ogromne zadłużenie i odmowa pomocy finansowej ze strony kolumbijskiego rządu, ale przede wszystkim – gigantyczny kryzys wywołany pandemią koronawirusa.

Nie da się ukryć, że to jedno z największych lotniczych bankructw ostatnich lat (choć przewoźnik deklaruje, że będzie próbował jeszcze walczyć o wyjście z procedury bankructwa) – Avianca przewozi ponad 30 mln pasażerów rocznie i jest trzecią największą linią w Ameryce Południowej, zaraz po LATAM i brazylijskiej linii Gol. Głównym powodem bankructwa jest oczywiście koronawirus, który sprawił, że rynek lotniczy na świecie zmalał o ponad 90 procent. Z tego powodu sama Avianca nie wykonuje regularnych lotów pasażerskich od końca marca – jak czytamy w depeszy agencji Reuters, od tego czasu linia nie płaci też większości ze swoich 20 tys. pracowników.

– To największy kryzys w naszej 100-letniej historii – mówi Anko van der Werff, prezes linii Avianca.

Kolumbijska linia jest bowiem drugą najstarszą linią lotniczą na świecie (po holenderskim KLM) – przewoźnik został założony 5 grudnia 1919 roku, jest też członkiem sojuszu Star Alliance.

Foto: Wikipedia

Ogromne długi

Avianca była już wcześniej w poważnych problemach finansowych, które obecny kryzys tylko powiększył – na koniec 2019 roku linia miała 4,9 mld USD długo i krótkoterminowego zadłużenia. W ubiegłym roku przewoźnik zanotował z kolei stratę netto w wysokości 894 mln USD (dla porównania: w 2018 roku linia miała 1,1 mln USD zysku).

Co ciekawe, Avianca złożyła wniosek o niewypłacalność w Nowym Jorku, ale… ma nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy wyjdzie z procedury bankructwa na prostą. Linia liczy na restrukturyzację zadłużenia. Firma planuje też pod nadzorem sądowym przejść reorganizację i… wznowić loty. Przewoźnik nie podał szczegółów, ale poinformował, że po zniesieniu restrykcji chce kontynuować część połączeń do Ameryki Południowej, Północnej, a także do Europy.

Nie da się jednak ukryć, że sytuacja przewoźnika jest bardzo ciężka i trudno będzie uratować tę linię. Być może jedynym ratunkiem w tej sytuacji będzie pomoc publiczna (rozmowy w tej sprawie są kontynuowane), choć całkiem niedawno kolumbijski rząd odmówił już przewoźnikowi wsparcia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »