Fly4free.pl

Gdzie w Polsce dojazd na lotnisko będzie nas kosztował więcej niż bilet lotniczy? Sprawdzamy najgorzej skomunikowane porty lotnicze

Katowice AIrport
Foto: Tupungato / Shutterstock.com

Większość lotnisk w Polsce jest położona nieopodal miasta, oferując dobry dojazd komunikacją miejską. Niestety jest kilka portów lotniczych w naszym kraju, gdzie cena za dojazd jest czasami wyższa niż sam bilet na samolot. Na szczęście w wielu przypadkach zmienia się to na lepsze, a świetnym przykładem jest lotnisko w Katowicach.

Najgorzej w prezentowanym przez nas zestawieniu pod względem czasu przejazdu i cen wypada lotnisko w Katowicach, następnie Modlin, Olsztyn oraz Szczecin. Oprócz drogiego biletu, nie zachwyca czas podróży pomiędzy centrum miasta a terminalem lotniska. Pamiętajmy jednak o tym, że są to jednocześnie lotniska najbardziej oddalone od miast.

Poniżej prezentujemy zestawienie w oparciu o dostępną komunikację miejską. Wszystkie porty oferują także przejazdy prywatne w postaci busów czy taksówek.

Najdroższe Katowice

Najdrożej podróż z centrum miasta do portu lotniczego będzie nas kosztować w Katowicach. Za bilet w jedną stronę linią lotniskową (to najtańsza możliwość bezpośredniego dojazdu do centrum Katowic) będziemy musieli zapłacić aż 27 PLN. Przy obecnych promocjach Ryanaira wydaje się to bardzo zaporową ceną. Czas przejazdu – 50 minut… bez korków.

Oczywiście można próbować sił innymi liniami komunikacji miejskiej, ale czeka nas przynajmniej jedna przesiadka i co najmniej 1,5 godz. drogi – z dużą walizką? Raczej nie zachęca. Cena? Owszem mniejsza, ponieważ za podróż autobusem z Katowic przez Kamień wydamy 4,80 PLN – za bilet ważny 90 minut.

Na szczęście lotnisko w Katowicach poinformowało na początku listopada o planach uruchomienia w połowie bieżącego miesiąca przez samorząd czterech linii metropolitalnych m.in. z Gliwic, Katowic czy Tychów.

  • AP1 relacji: Gliwice Plac Piastów – Zabrze Multikino – Bytom Karb – Piekary Śląskie Szarlej Kaufland – Katowice Airport
  • AP2 relacji: Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Katowice Airport
  • AP3 relacji: Katowice Dworzec – Katowice Airport
  • AP4 relacji: Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec

Cena bilet będzie zdecydowanie bardziej przystępna niż w przypadku obecnego połączenia lotniskowego. Za bilet ważny 24-godziny od skasowania zapłacimy 14 PLN w taryfie normalnej.

Miejmy nadzieje, że uruchomienie czterech nowych linii zmieni komfort podróżowania na lotnisko w Pyrzowicach.

Raz pociąg, raz autobus

Do portu Warszawa-Modlin w najtańszej opcji dojedziemy za pomocą Kolei Mazowieckich. Lokalny przewoźnik oferuje nam „Bilet Lotniskowy” w cenie 19 PLN, a czas podróży z Warszawy Centralnej powinien nam zgodnie z rozkładem zająć 60 minut. Niestety nie jest to połączenie bezpośrednie i na stacji kolejowej Modlin będziemy musieli przesiąść się do autobusu dowożącego pasażerów pod terminal. Na szczęście wszystko jest w cenie biletu lotniskowego, ale problemem (zwłaszcza dla pasażerów z dużym bagażem) może być konieczność pokonania schodów z peronu kolejowego pod drzwi dworca, skąd startują autobusy.

W cenie biletu możemy skorzystać także przez 75 minut z komunikacji miejskiej w Warszawie, w obszarze 1 strefy.

Modlin
Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Lotnisko na Mazurach

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Port Lotniczy Olsztyn-Szymany. Cena za przejazd pociągiem przewozów regionalnych POLREGIO ze stacji Olsztyn Główny do lotniska to według taryfy standardowej 14,90 PLN. Czas potrzebny na dotarcie do lotniska to 55 minut.

Możemy też oczywiście skorzystać z prywatnych busów, które oferują swoje przejazdy spod terminala.

Lotnisko pod Szczecinem

Zestawienie najdroższych dojazdów do lotniska zamyka Szczecin. Tutaj dedykowany autobus zawiezie nas do portu za cenę 13,90 PLN – wynika z informacji podanych na stronie portu. Czas potrzebny na dotarcie do lotniska? Około 1 godziny z centrum Szczecina.

Do portu lotniczego można także dojechać pociągiem w 47 minut ze stacji Szczecin Główny do stacji Port Lotniczy Szczecin Goleniów za 11,70 PLN w taryfie podstawowej przewozów regionalnych POLREGIO.

W tańszej opcji możemy skorzystać także z przejazdów PKS Szczecin, gdzie bilety rozpoczynają się nawet od 4,99 PLN.

Kraków i Zielona Góra

W przypadku lotniska w Balicach cena za bilet na pociąg SKM wynosi 9 PLN na trasie z Kraków Główny do Kraków Airport. Jednak tutaj dzięki połączeniu kolejowymi zyskujemy czas – rozkładowo podróż trwa tylko 22 minuty. Cena rekompensuje nam szybki dojazd komfortowym pociągiem. Oczywiście możemy skorzystać także z komunikacji autobusowej, gdzie za bilet zapłacimy tylko 4 PLN. Jednak czas dojazdu z centrum wyniesie w tym przypadku ok. 50 minut.

W Zielonej Górze możemy liczyć na dedykowany autobus, który po przylocie zabierze nas do centrum miasta za 10 PLN.

kraków dworzec
Foto: Julia Kuznetsova / Shutterstock.com

30 minut na dojazd

W przypadku pozostałych lotnisk ceny są bardzo przyzwoite, a komunikacja miejska jest bardzo dobrze skomunikowana z portem lotniczym – nie uwzględniając ruchu drogowego.

W Warszawie na Lotnisko Chopina dostaniemy się pociągami linii SKM oraz Kolei Mazowieckich, w cenie 4,40 PLN za bilet jednorazowy przesiadkowy. Czas przejazdu z dworca Warszawa Centralna to ok. 20 minut. Do stołecznego lotniska dostaniemy się także autobusami m.in. linią 175, której czas przejazdu z centrum do przystanku przy terminalu zajmuje według rozkładu 26 minut.

W Gdańsku również możemy skorzystać z pociągów SKM, które z przesiadką na stacji Gdańsk Wrzeszcz zabiorą nas z lotniska do stacji Gdańsk Główny. Koszt biletu 3,80 PLN. Czas przejazdu? 36 minut. Do centrum Gdańska dotrzemy także autobusem linii 210, w rozkładowym czasie 32 minut.

Gdansk Airport
Foto: vivooo / Shutterstock.com

Reszta miast wypada podobnie. W Łodzi liniami 65A i 65B dotrzemy w 14-17 minut według rozkładu z dworca Łódź Kaliska do portu lotniczego. Cena biletu: 2,80 PLN za bilet 20 min lub 3,60 PLN za bilet 40 min.

W Bydgoszczy będziemy potrzebować na dojazd do lotniska 33 minut, w cenie 3 PLN za bilet jednorazowy. Tyle samo zapłacimy w Rzeszowie a nasza podróż zajmie nam około 30 minut.

Z autobusów skorzystamy także w Poznaniu, gdzie za przejazd zapłacimy 3,60 PLN i według rozkładu dotrzemy pod budynek terminala w 22 minuty z dworca Poznań Główny. We Wrocławiu mamy dwie opcje: bus Wro Airport Express w cenie 10 PLN lub komunikacja miejska i autobus linii 106, z biletem za 3,60 PLN.

Zestawienie zamyka Lublin i lotnisko w Świdniku gdzie dotrzemy wygodnym pociągiem, w cenie 5,30 PLN za bilet. Czas potrzebny na przejazd to 15 minut. Tutaj warto pamiętać, aby w podróży z miasta na lotnisko kupić bilet w kasie – inaczej dopłacimy 8 PLN za wystawienie biletu przez konduktora. Nie dotyczy to kursów z lotniska.

Odległość ma znaczenie

Oczywiście wyznacznikiem cen biletów jest położenie i odległość lotniska od danego miasta. Warszawa, która posiada port zlokalizowany tylko 8 km od centrum miasta, może oferować tak szybki i tani dojazd jak obecnie. Liderem odległości pozostaje Olsztyn, gdyż lotnisko w Szymanach znajduje się aż 56 km od centrum miasta. Drugim najdalej położonym od miasta portem jest Szczecin, gdzie aby dotrzeć do lotniska musimy pokonać 46 km.

A jak wypadają Katowice z najdroższą obecnie ceną biletu za dojazd do lotniska? Pyrzowickie lotnisko znajduje się około 30 km od centrum miasta – a więc nie jest najdalej zlokalizowanym portem lotniczym od centrum miasta w Polsce.

W przypadku Krakowa to tylko 11 km od centrum miasta, a w przypadku Wrocławia 10 km – tutaj mała odległość nie przekłada się jednak na czas, ponieważ autobusem linii 106 dojedziemy do centrum w 30-40 minut.

Miejmy nadzieje, że planowane w Polsce inwestycje kolejowe poprawią dojazd do lotnisk i związany z nim komfort pasażerów. W trakcie realizacji są projekty w Katowicach, Modlinie i Rzeszowie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jesli ktos mieszka w Warszawie i ma karte Warszawiaka to do Legionowa dojedzie na karcie a potem juz tylko 8.10 do Modlina :) 175 na lotnisko rozkladowo 26 minut choc normalnie jest to okolo 35-40. Najwygodniejsza jest kolejka :)
oskiboski, 6 listopada 2018, 21:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
warto dodać, że w Warszawie lotnisko jest w pierwszej strefie, więc z kwartalnym albo miesięcznym nic nie dopłacasz. A w innych miastach nawet miejscowi muszą kupić bilet na lotnisko
Qba85, 7 listopada 2018, 12:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zapomnieliście o lotnisku w Radomiu ;)
kloose84, 8 listopada 2018, 17:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »