Fly4free.pl

Modlin, Katowice czy Rzeszów? Na które z tych lotnisk w końcu dojedziemy pociągiem?

koleje mazowieckie
Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Połączenia kolejowe z polskimi portami lotniczymi to wciąż duży problem infrastrukturalny. Dobrze skomunikowane linie funkcjonują tylko w portach zlokalizowanych blisko miasta, natomiast dalsze lotniska, które od początku powinny posiadać dostęp do kolei… nadal go nie mają.

W Rzeszowie i Katowicach może się to wkrótce zmienić, jednak Modlin musi nadal posiłkować się połączeniem wspomaganym komunikacją autobusową – tutaj pociągi pod sam terminal podjadą najwcześniej za 5 lat.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w dwóch pierwszych miastach, gdzie drogą kolejową powinniśmy dotrzeć do Jasionki w 2020 roku, a do Pyrzowic w 2022 roku. W obydwu przypadkach samorządy otrzymały dofinansowanie na realizację inwestycji.

Najpierw pociąg, potem autobus...

Pomimo planów snutych od kilku lat i wielu propozycji inwestycji, nadal do lotniska w Modlinie nie dojedziemy bezpośrednio koleją. Budowa brakującego odcinka leży w gestii zarządcy infrastruktury, czyli PKP PLK. Pracę są podobno coraz bardziej zaawansowane, jednak wciąż brakuje konkretów odnośnie brakującej linii.

– Z naszej wiedzy wynika, że prace nad realizacją tej inwestycji są już szeroko zakrojone. Od zarządcy infrastruktury dostaliśmy informacje, że projekt jest w fazie przygotowania studium wykonalności, natomiast województwo mazowieckie zobowiązało się w ramach Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego do sfinansowania kosztów opracowania aktualizacji dokumentacji przedprojektowej – powiedział Robert Stępień, prezes Kolei Mazowieckich w wywiadzie dla Kuriera Warszawskiego.

Zakończenie realizacji inwestycji i uruchomienie bezpośredniego połączenie pomiędzy Lotniskiem Chopina, centrum Warszawy a lotniskiem w Modlinie planowane jest na koniec 2022 roku. Czas na dotarcie z centrum miasta do podwarszawskiego portu ma skrócić się z obecnych 60 do ok. 40 minut. Zwiększy się wtedy także liczba połączeń lotniskowych – pociągi będą wówczas kursowały z regularnością co około 30 minut.

Dziś jednak nadal musimy dojechać pociągiem do stacji w Modlinie, a tam przesiąść się na autobus dowożący pasażerów bezpośrednio pod terminal portu. Nie wydaje się to bardzo uciążliwe… chyba, że na stacji nie będą działać windy i będziemy musieli z ciężką walizką pokonać kładkę nad torami pieszo – a to według relacji pasażerów zdarza się często.

autobus Modlin, koleje mazowieckie
Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego ogłosił na początku października przetarg na nowy tabor, który będzie poruszał się w tworzonej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej czyli m.in. na nowej linii pomiędzy Rzeszowem a lotniskiem w Jasionce. Województwo ma zapewnione dofinansowanie z budżetu unijnego na budowę pięciokilometrowego odcinka linii kolejowej do lotniska oraz zakup dziesięciu nowych pociągów.

Jak informuje Polskie Radio Rzeszów, przetarg został podzielony na dwa etapy, gdzie w pierwszym zostanie zrealizowana dostawa ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji trójczłonowej, a w drugim dwóch pociągów spalinowych dwuczłonowych. Nowy tabor ma zostać dostarczony do końca 2020 roku.

Zakupione pociągi będą kursować na trasach z Rzeszowa do Dębicy, Przeworska, Strzyżowa oraz Kolbuszowej, a także na wspomnianej trasie z centrum miasta do portu lotniczego w Jasionce.

Rzeszów Główny
Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com

Do Pyrzowic w 2022 roku

Również w najbliższych pięciu latach powinniśmy dotrzeć bezpośrednio pociągiem do lotniska Katowice-Pyrzowice. To chyba najbardziej ucieszy podróżnych z Polski, ponieważ jest to port z jednym z gorszych połączeń realizowanych transportem publicznym. Obecnie najszybszym sposobem na dotarcie do Pyrzowic są busy prywatnych przewoźników z ceną od 20 do 30 PLN za kurs w jedną stronę. Czas przejazdu? 30 minut… o ile nie ma korków, w innym wypadku może to potrwać nawet 1,5 godz. na trasie z/do lotniska.

Planowana od wielu lat inwestycja kolejowa na lotnisku w Pyrzowicach otrzymała we wrześniu dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizacje planowanej inwestycji.

– Dzięki realizacji projektu zwiększy się w regionie dostępność do kolei. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami Śląska oraz w sprawność kolei aglomeracyjnej na Śląsku. Projekt ma również istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych – mówił we wrześniu Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Zrewitalizowana i odbudowana częściowo zostanie nieczynna linia kolejowa numer 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.  Całkowita wartość projektu to 743 mln PLN, z czego 503 mln PLN zostaną pokryte z unijnej dotacji.

– Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin–Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska) – czytamy w Polskiej Gazecie Transportowej.

Pociągi mają na zrewitalizowanej trasie osiągać prędkość do 140 km/h, co przełoży się na orientacyjny czas dojazdu do portu lotniczego z Zawiercia na około 23 minuty. Stacja kolejowa ma zostać zlokalizowana przy nowootwartym lotniskowym hotelu Moxy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A Szymany mają :)
vivere, 16 października 2018, 20:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Są jeszcze takie doniosłe dokonania władz samorządowych jak Goleniów, gdzie pociąg wprawdzie jest, ale kurs najkorzystniejszy dla wieczornych lotów akurat lotnisko omija.
obibok, 16 października 2018, 22:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"pociągi będą wówczas kursowały z regularnością co około 30 minut.". Raczej będą kursowały co 30 minut, z częstością 30 minut itp. Co do regularności to się dopiero przekonamy...
zapinio, 18 października 2018, 13:58 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »