Fly4free.pl

Czechy otwierają granice z woj. śląskim! Łotwa i Estonia też znoszą restrykcje dla Polaków

granica polska
Foto: mp / Shutterstock

Od północy z poniedziałku na wtorek Czechy znoszą wszelkie restrykcje związane z przekraczaniem swoich granic dla mieszkańców województwa śląskiego. Z kolei w piątek Łotwa i Estonia zniosły obowiązek kwarantanny dla obywateli naszego kraju.

O pełnym otwarciu granicy polsko-czeskiej dla mieszkańców Śląska bez żadnych restrykcji poinformował w sobotę Piotr Muller, rzecznik polskiego rządu. Ma to związek ze znaczącą poprawą sytuacji epidemicznej w województwie śląskim.

W poniedziałek na stronie internetowej czeskiego ministerstwa zdrowia pojawiła się zaktualizowana lista krajów i regionów, których dotyczą restrykcje i ograniczenia w przekraczaniu granic. Jak widzimy na grafice, z listy ”czerwonych” miejsc zniknęło województwo śląskie. Na stronie ministerstwa znajduje się informacja, że zaktualizowana lista dotycząca ograniczeń w przekraczaniu granic wchodzi w życie od 30 czerwca, więc teoretycznie bez żadnych problemów mieszkańcy tego województwa będą mogli wjechać do Czech już od północy.

Foto: mzcr.cz

To ogromne ułatwienie nie tylko dla mieszkańców strefy transgranicznej, którzy od 15 czerwca, gdy Czesi otworzyli granicę, nie mogli swobodnie dojeżdżać np. Do pracy czy rodziny, ale też dla turystów z innych części Polski, którzy planują tranzyt przez Czechy, na przykład w drodze do Chorwacji. Bo choć od kilkunastu mogliśmy swobodnie przekraczać granicę, to w wielu przypadkach należało udowodnić, że… nie mieszkamy w województwie śląskim, co mogło powodować pewne komplikacje na granicy.

Łotwa i Estonia znoszą krótką kwarantannę dla Polaków

Jednocześnie od piątku 26 czerwca, zakończyły się już krótkie, trwające tylko tydzień, restrykcje dla Polaków przekraczających granicę z Łotwą i Estonią.

Przypomnijmy, że te 2 nadbałtyckie kraje zdecydowały się objąć kwarantanną obywateli Polski, ponieważ wskaźnik liczby nowych zachorowań dla obywateli naszego kraju wzrósł w ostatnim czasie do 15,8 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, czyli powyżej limitu 15 osób. Jednak na zaktualizowanej liście, wskaźnik nowych przypadków koronawirusa dla Polski spadł do poziomu 13 na 100 tys. mieszkańców, więc ograniczenia zostały zdjęte.

Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że dane te są aktualizowane co tydzień, więc jeśli liczba zachorowań ponownie wzrośnie, to zapewne powróci obowiązek kwarantanny dla Polaków w tych dwóch krajach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czechy znoszą restrykcje dla mieszkańców Śląska, czy woj. śląskiego? To są dwie, zupełnie różne rzeczy ;)
juzik92, 29 czerwca 2020, 15:06 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »