Fly4free.pl

Cypr i 2 inne kraje UE znoszą restrykcje związane z COVID-19! Duże zmiany tuż po weekendzie

Foto: essa / Shutterstock
Od 1 czerwca podróżni przybywający na Cypr nie będą już musieli pokazywać przy wjeździe dokumentów związanych z COVID-19: certyfikatu zaszczepienia czy negatywnego wyniku testu na koronawirusa – ogłosił w piątek cypryjski rząd. Koronawirusowe obostrzenia znoszą też Belgia i Austria, gdzie znika obowiązek noszenia maseczek.

Cypr jest kolejnym urlopowym krajem, który całkowicie znosi restrykcje wjazdowe tuż przed startem szczytu sezonu wakacyjnego. Jak czytamy w depeszy agencji Associated Press, od 1 czerwca kraj ten zniesie wszelkie restrykcje wjazdowe związane z pandemią koronawirusa: oznacza to, że nie trzeba już będzie legitymować się certyfikatem zaszczepienia, poświadczeniem przebycia choroby ani negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Minister transportu Yannis Karousos powiedział na konferencji prasowej dotyczącej ogłoszenia tej decyzji, że w ten sposób Cypr wraca do normalności, jeśli chodzi o wjazd na teren tego kraju.

Skąd ta decyzja? Oczywiście chodzi o pieniądze, bo ponad 10 procent PKB Cypru pochodzi z turystyki. I wiele wskazuje na to, że tamtejsza branża zaczyna mocno się odbijać. W maju liczba pasażerów na cypryjskich lotniskach wyniosła 77 procent tego, co w analogicznym miesiącu w 2019 roku. Ministerstwo szacuje, że średnio na Cypr przybywa ok. 30 tysięcy podróżnych dziennie.

Nie jest to jedyna zmiana, bo także od 1 czerwca Cypr zniesie nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (z wyjątkiem szpitali)

Foto: Shutterstock

Austria bez obowiązku noszenia maseczek…

Kolejne zmiany nastąpią też w Austrii, gdzie już od połowy maja koronawirusowe dokumenty nie są wymagane przy wjeździe. Tym razem austriacki rząd ogłosił, że od 1 czerwca znknie obowiązek noszenia maseczek ochronnych na nos i usta w większości miejsc, gdzie do tej pory były wymagane, a więc m.in. w supermarketach, transporcie publicznym czy samolotach. Maski wciąż muszą być noszone w placówkach służby zdrowia.

… a Belgia znosi ostatnie koronawirusowe restrykcje

Podobne kroki wprowadziła Belgia, która kilka dni temu zniosła praktycznie wszystkie koronawirusowe obostrzenia. Kilka dni temu po ponad dwóch latach obowiązywania uchylony został nakaz noszenia maseczek w transporcie publicznym. Jednocześnie Belgia także zniosła wszelkie restrykcje wjazdowe związane z koronawirusem (nie jest potrzebny test ani certyfikat), a ponadto zniosła także zakaz podróży innych niż niezbędne dla podróżnych spoza Unii Europejskiej, co oznacza, że podróżni przyjeżdżający np. ze Stanów Zjednoczonych nie będą już musieli przedstawiać „zasadniczego powodu” podróży do Belgii.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »