Fly4free.pl

16 rzeczy, które zawsze warto sprawdzić przed podróżą [GOTOWA LISTA]

lista na wakacje
Foto: Zdravinjo / Shutterstock
Walizki spakowane, wyjazd zarezerwowany, ale czy na pewno o niczym nie zapomniałeś? Jakie rzeczy sprawdzić przed urlopem? Na jakie informacje zwrócić uwagę, żeby nie spotkała cię niemiła niespodzianka? Przygotowaliśmy gotową listę 16 rzeczy – mogą wydać się oczywiste, ale każdemu zdarza się zapomnieć nawet o najprostszych sprawach!
ABC PODRÓŻOWANIA
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

1. Dokumenty

Oczywista sprawa? Zdziwiłbyś się, jak często już na lotnisku okazuje się, że ktoś zapomniał dowodu lub paszportu albo że dokument nie jest już ważny lub jego ważność wygaśnie niedługo (co może skutkować odmową podróży do niektórych krajów). Zawsze sprawdź więc, czy masz ze sobą dokumenty, jak długo muszą być ważne (tę informację znajdziesz na stronie MSZ) i czy… w ogóle są ważne.  

2. Dokumenty COVID-19

Wszystkie europejskie kraje rozstały się z jakimikolwiek ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Obecnie (marzec 2024) podróżując po krajach UE oraz do UE nie obowiązują żadne restrykcje. Niemniej w niektórych krajach świata nadal np. lokalnie przy stwierdzeniu nowego wariantu etc. może być konieczne wypełnienie formularza wjazdowego. Rekomendujemy więc za każdym razem profilaktycznie sprawdzenie obostrzeń np. tutaj.

3. Wizy

Polski paszport jest jednym z silniejszych, ale to nie znaczy, że wszędzie wjedziesz bez konieczności posiadania wizy. Sprawdź, czy trzeba o nią aplikować wcześniej, czy możesz dostać ją po przylocie, ile kosztuje i – jeśli składasz o nią wniosek online – czy na pewno została przyznana.

4. Gniazdka elektryczne

Różne kraje, różne gniazdka – na świecie możesz spotkać nawet kilkanaście typów. Zanim wyjedziesz, sprawdź, jakie gniazdka zastaniesz na miejscu, żeby nie było problemów z ładowaniem sprzętu. Oczywiście, zawsze można na miejscu kupić przejściówkę, ale po co narażać się na dodatkowe koszty? Warto zabrać ją już z Polski (można też kupić uniwersalną przejściówkę na cały świat).

5. Internet i roaming

Wiele osób boleśnie przekonało się o cenach używania internetu chociażby w Szwajcarii. Spektakularnie wysoki rachunek za telefon, to nie jest coś, co chciałbyś odkryć po powrocie z wakacji. Dlatego zawsze przed wyjazdem sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z roamingu, a w razie potrzeby zaopatrz się w lokalną kartę SIM lub sprawdź dostępność wi-fi w danym kraju.

6. Waluta i uczciwy kurs

To, czego zwykle najbardziej potrzebujesz po przylocie to lokalna waluta. Niektóre możesz bez trudu kupić w Polsce, ale bardziej egzotyczne będziesz wymieniać dopiero na miejscu. Warto znać aktualny kurs, żeby nie naciąć się już w pierwszych chwilach po przylocie. Jeśli podróżujesz z dolarami i to je będziesz wymieniać na miejscu, pamiętaj, że w niektórych krajach (np. Kenii czy Tajlandii), akceptowane są tylko te z tzw. „dużymi głowami”, czyli wydane po 2013 roku. Warto też podejrzeć w internecie jak wygląda lokalna waluta (np. po to, by nikt nie „wcisnął” ci starych, nieaktualnych już pieniędzy”).

7. Zasady korzystania z karty bankomatowej

A skoro już o pieniądzach mowa, to przecież wielu z nas korzysta z kart. Najkorzystniejsze są oczywiście karty wielowalutowe, które zwykle gwarantują sensowny kurs wymiany i nie mają zbyt wielu opłat. Jeśli jednak zamierzasz korzystać ze zwykłej karty – sprawdź wcześniej, jakie obowiązują cię opłaty, np. za wypłatę pieniędzy z zagranicznych bankomatów czy przewalutowanie.

8. UBEZPIECZENIE – obowiązkowo

Będziemy to tłuc w nieskończoność. Ubezpieczenie turystyczne to absolutny obowiązek i nigdy nie powinieneś z niego rezygnować. Sprawdź przed wyjazdem, czy na pewno masz wykupioną polisę, na jaką kwotę opiewa i przede wszystkim – zapisz sobie w kilku miejscach numer kontaktowy na infolinię. Nie tylko w telefonie (ten może się rozładować czy uszkodzić w trakcie wypadku), ale także gdzieś na kartce.

9. Różnica czasu

Prosta sprawa, o której łatwo zapomnieć – strefy czasowe. Sprawdź przed wyjazdem, czy tam, dokąd jedziesz będzie inna godzina. A po przyjeździe jeszcze zweryfikuj ją z zegarem na lotnisku.

10. Wymiary dopuszczalnego bagażu

Każda linia lotnicza ma swoje zasady bagażu, które nie tylko mogą się mocno różnić, ale także lubią się zmieniać. Przed pakowaniem sprawdź dokładnie, jaki bagaż ci przysługuje i zmierz ten, który zamierzasz ze sobą zabrać.

11. Zawartość bagażu

Nie zapomnij, że bagaż przewożony w samolocie rządzi się swoimi prawami. Czy aby na pewno w bagażu podręcznym nie masz metalowego pilniczka, korkociągu albo zbyt wielu (lub zbyt dużych) płynów? Szkoda byłoby je wyrzucić! Upewnij się też, że do bagażu rejestrowanego nie włożyłeś powerbanka, laptopa czy innego urządzenia z baterią litowo-jonową. Pełną listę dopuszczonych przedmiotów – zarówno dla bagażu podręcznego jak i rejestrowanego, znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

12. Godzina, data i MIEJSCE wylotu

To może wydawać się śmieszne, ale uwierz – zdarzają się takie pomyłki. Pasażerowie potrafią przyjść nie w ten dzień (szczególnie, jeśli lot jest w okolicach północy), nie o tej godzinie (szczególnie przy przegapionej różnicy czasu), a nawet… nie na to lotnisko (gdy jest ich więcej w okolicy). Zawsze sprawdź dokładnie, kiedy lecisz, o której godzinie i z którego portu lotniczego.

13. Zasady odprawy

W tradycyjnych liniach lotniczych najczęściej możesz bezpłatnie odprawić się na lotnisku. W tanich liniach taka opcja zwykle jest dodatkowo płatna. Warto więc, żebyś sprawdził, czy będziesz musiał dopłacić za taką opcję, a jeśli tak to nie zapomnij odprawić się przez internet – ta wersja zawsze jest bezpłatna.

14. Pogoda

Nawet tam, gdzie „zawsze jest ciepło” zdarzają się pogodowe anomalie. Warto więc zawsze sprawdzić prognozę pogody, na krótko przed wyjazdem i w razie potrzeby zmienić nieco zawartość bagażu. Musisz też pamiętać, by nie sugerować się jedynie temperaturą powietrza. Wystarczy silny wiatr i odczucia będą zupełnie inne. Przygotuj się, a nie będziesz musiał „przeczekiwać” złej pogody w hotelu.

15. Wyposażenie noclegu

Tanie linie (którymi najczęściej podróżujemy), to również konieczność ograniczania bagażu do minimum. Zorientuj się więc, co będzie czekało na ciebie na miejscu – tam, gdzie będziesz spać. Może nie ma potrzeby zabierania ręcznika, bo będzie na miejscu? Może akurat będą kosmetyki, dzięki czemu możesz zrezygnować z żelu pod prysznic? Warto przypomnieć sobie, co zakwaterowanie obiecuje zapewnić!

16. Miejsce na kartach pamięci

Nie ma nic gorszego niż idealny kadr, który… się nie zapisze, bo zobaczysz komunikat „pamięć jest pełna”. Przed każdym wyjazdem sprawdź, czy masz odpowiednio dużo miejsca, by zapisać wspomnienia także w postaci zdjęć i filmów. To też dobry moment na posprzątanie galerii, które odkładałeś od dawna.

***

Daj znać w komentarzu, co Ty sprawdzasz przed podróżą, czego nie uwzględniliśmy na liście. W ten sposób lista może się naturalnie rozszerzać, a Twoje doświadczenie pomoże tym początkującym!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »