Fly4free.pl

Chorwacja jak Włochy. Sprzedają domy za… 60 groszy! Ale są warunki

remont domu
Foto: Blue Bird / Pexels

Chorwackie miasteczko Legrad – nieopodal granicy z Węgrami – szuka nowych mieszkańców. W zamian za chęć przeprowadzki możemy kupić jeden z dostępnych w miasteczku domów za… 1 HRK, czyli równowartość ok. 0,60 PLN. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. I oczywiście przygotować się na generalny remont.

Włoska akcja domów za 1 EUR nie tylko odbiła się szerokim echem w mediach, ale przekonała wiele osób do wzięcia udziału i przeprowadzki do nieco zapomnianych włoskich miasteczek. Blisko 20 miejscowości w całych Włoszech sprzedawało swoje nieruchomości za symboliczną kwotę. Teraz tym samym tropem idzie Chorwacja.

Dom w cenie kilku paczek zapałek

Pomysł jest w zasadzie taki sam – sprzedamy domy za symboliczne 1 HRK (ok. 0,60 PLN), ale w zamian oczekujemy, że ktoś do nas przyjedzie, wyremontuje dom, zamieszka w nim i jednocześnie tchnie nowe życie w starzejącą się społeczność małego miasteczka.  

Oczywiście podobnie jak w przypadku słynnej włoskiej akcji domów za 1 EUR, nie ma co liczyć na luksusu. Budynki są do generalnego remontu, więc z reguły są dobrą inwestycją dla kogoś, kto z budowlanką i wykończeniem jest za pan brat. Na zachętę przewidziano jednak 25 tys. HRK dotacji (ok. 15 tys. PLN), która ma pomóc wystartować nam w nowym miejscu.

Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by móc starać się o zakup takiego domu. Przede wszystkim oferta skierowana jest wyłącznie do osób poniżej 40 roku życia. Po drugie – w momencie zakupu musimy mieć „pełne zatrudnienie”. I – co chyba najważniejsze – zobowiązać się, że będziemy tu mieszkać przez najbliższych 15 lat.

Jeśli te warunki wydają wam się w porządku, to warto się pośpieszyć, bowiem do sprzedania na początek jest zaledwie 19 nieruchomości, a część już znalazła nowych nabywców. 

Ile kosztuje remont domów za symboliczną kwotę?

Od czasu pierwszych włoskich akcji sprzedaży domów za 1 EUR minęło już na tyle czasu, że wreszcie można realnie spojrzeć na te oferty i sprawdzić, czy oczekiwania o powolnym życiu i świetnej inwestycji we włoskich miasteczkach, faktycznie się udało.

Najciekawszą kwestią są oczywiście koszty! Jeśli jednak zastanawiacie się, ile taki remont kosztuje, to warto pamiętać – że jak z każdą tego typu inwestycją szacunki swoje, a życie swoje. Gdy sprzedaż domów za 1 EUR kwitła, władze i media szacowały, że trzeba będzie dołożyć ok. 20-25 tys. EUR (90-115 tys. PLN), by doprowadzić takie miejsce do dobrego stanu. Ostatecznie – jak wynika z danych zebranych przez dziennikarzy amerykańskiego wydania Business Insider – średni koszt remonty wyniósł ok. 60 tys. USD (ok. 225 PLN). Byli jednak tacy, którzy zmieścili się w 17 tys. USD (czyli zaledwie 64 tys. PLN), ale i tacy, którzy zaszaleli – wydając nawet 124 tys. USD (471 tys. PLN).

Patrząc jednak na ceny nieruchomości w Polsce – nawet doliczając koszty i czas potrzebny na remont, oferty nadal wydają się całkiem atrakcyjne.

Trzeba jednak uważać na spadkobierców, którzy teraz – gdy część domów jest już wyremontowana – nagle przypomniała sobie o swoich starych nieruchomościach. Na szczęście włoskie władze zapewniają, że nowi właściciele nie mają się czego obawiać, bo dopełnili wszelkich formalności zanim budynki trafiły do sprzedaży.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jak mogę kupić i jakieś link jest?
Katarina Jincharadze, 5 września 2021, 12:43 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »