Fly4free.pl

Polacy przejmują kolejne 2 duże bazy Ryanaira! Buzz powalczy z Wizzem w Czechach i Bułgarii

Foto: Fly4free.pl

– Od listopada Buzz otworzy swoje bazy operacyjne w Pradze i Sofii – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Michał Kaczmarzyk, prezes zarządu Buzz, czyli polskiej linii lotniczej wchodzącej w skład grupy Ryanaira. W praktyce oznacza to, że „pszczółka” przejmie kolejne 2 bazy Ryanaira po Budapeszcie.

Choć formalnie Buzz zacznie działać dopiero od niedzieli (zmieni wówczas nazwę z obecnej marki Ryanair Sun), to już wyrasta na jedną z największych linii w Europie Środkowej. 2 dni temu pisaliśmy, że Buzz od 1 grudnia przejmie w zarządzanie bazę Ryanaira w Budapeszcie, teraz okazuje się, że polska spółka przejmie jeszcze 2 inne bazy – w stolicy Czech oraz w Sofii, co potwierdził w rozmowie z nami Michał Kaczmarzyk, prezes zarządu Buzz.

Tak jak w przypadku bazy w Budapeszcie, tak i tu główną motywacją wprowadzenia zmian są niższe koszty operacyjne, które pozwolą Ryanairowi na uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad swoimi rywalami. W obu bazach już wcześniej odbyły się spotkania z pracownikami, którym przedstawiono propozycję przejścia do Buzza i większość z nich wyraziła na to zgodę. W efekcie “polski Ryanair” przejmie kontrolę nad bazami Ryanaira w Pradze i Sofii już od 1 listopada.

Foto: Buzz

"Pszczółka" regionalnym mocarzem

W wyniku tych zmian Buzz stanie się jedną z największych linii lotniczych w Europie Środkowej. Podsumujmy: obecnie Buzz ma w Polsce zbazowane 24 samoloty, w przyszłym roku zwiększy tę liczbę do 35 maszyn (4 dodatkowe sztuki na loty regularne i 7 na loty czarterowe). Baza w Budapeszcie to 7 samolotów i 230 pracowników, z kolei w Pradze to 5 samolotów i ok. 160 pilotów i cabin crew, zaś baza w Sofii – 3 samoloty i blisko 100 członków załóg i pilotów. Dodajmy do tego pracowników zatrudnionych przez Ryanaira w Polsce, czyli 600 stewardów i stewades oraz 280 pilotów i wyjdzie nam, że od grudnia Buzz będzie formalnie zatrudniał ponad 1300 osób, a w przyszłym roku jego flota będzie liczyła 50 samolotów.

“Przejęcie” baz przez Buzza formalnie nic nie zmienia dla pasażerów, bo siatką połączeń w dalszym ciągu będzie zarządzał Ryanair i zapowiada, że póki co, nie planuje zmieniać liczby tras w żadnej z baz Buzza.

Jak udało nam się dowiedzieć, to prawdopodobnie nie koniec „ekspansji” Buzza w regionie, jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Będziemy musieli na nie poczekać do przyszłego roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
" polska spółka przejmie jeszcze 2 inne bazy"Polska? A nie irlandzka, z odziałem w Polsce?
mickjag, 25 października 2019, 19:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"Polacy przejmują..." czyżby we Fly4free uznano, że tabloidyzacja to droga do sukcesu? 
ojtomek2, 26 października 2019, 7:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »