Fly4free.pl

Jedno z najsłynniejszych lotnisk w Europie po zamknięciu zmieni się nie do poznania!

Foto: Arup

W niedzielę lotnisko Tegel ostatecznie przestało obsługiwać ruch pasażerski i… ruszyły prace nad nowym zaadaptowaniem tego terenu. Plany wyglądają zjawiskowo: niegdyś jedno z najgorszych lotnisk w Europie zmieni się w dzielnicę start-upów i nowoczesnych technologii.

Pisząc o berlińskim lotnisku Tegel, ciągle używa się kategorii “naj”: jedno z najciekawszych i najsłynniejszych w Europie, ale też jednocześnie jedno z najmniej wygodnych dla pasażerów. W ubiegłą niedzielę z Tegla odleciał ostatni pasażerski samolot (połączenie Air France do Paryża), ale jeszcze przez ponad pół roku lotnisko zachowa zdolność operacyjną. Ostateczne zamknięcie ma nastąpić w maju 2021 roku. Co potem stanie się z terenami lotniska? Rzuciliśmy okiem na plany i musimy powiedzieć jasno: to będzie jedno z najbardziej żywotnych i atrakcyjnych miejsc w stolicy Niemiec.

Najważniejsza informacja jest taka: słynna bryła terminala, która jest jednym z symboli Berlina, nie zniknie, a zostanie tylko gruntownie zmodernizowana. W terminalach planowane są przynajmniej 2 wielkie projekty. Terminal A zostanie zamieniony w kampus uniwersytecki, do którego przeniesie się część wydziałów znanego Uniwersytetu Beuth. W sumie ma się tu uczyć i mieszkać nawet 5 tysięcy studentów.

Foto: Arup

Takie jest zresztą założenie tego projektu: to ma być dzielnica młodych, pełna zieleni i nowoczesnych przestrzeni. Stąd decyzja o tym, by w pozostałej części budynków terminalowych znalazła swoją siedzibę tzw. Urban Tech Republic – rodzaj technologicznego hubu dla start-upów, w którym znajdą się laboratoria, centrum rozwoju, a nawet części produkcyjne. W sumie ma się tam znaleźć miejsce dla ponad 1000 firm, a pracować będzie nawet do 20 tysięcy osób.

Foto: Arup

Z kolei tereny okalające lotnisko Tegel zajmie tzw. Schumacher Quartier, czyli zupełnie nowa dzielnica mieszkaniowa, w której znajdzie się ok. 5 tys. mieszkań dla około 10 tysięcy mieszkańców. Oprócz tego w zupełnie nowej dzielnicy znajdą się też szkoły, centrum kultury oraz sklepy.

Foto: Arup

Co ważne, na całym terenie dawnego lotniska i okolic będzie w dużej mierze obowiązywał zakaz ruchu samochodowego. Projekt zakłada, że mieszkańcy, pracownicy i studenci będą mogli zostawić swoje auta w tzw. Mobility Hubs, czyli dużych parkingach na obrzeżach strefy i tam przesiąść się na rowery miejskie lub do transportu publicznego.

Foto: Arup

Kiedy nowy projekt zostanie zrealizowany?

Spółka Tegel Projekt nadzorująca realizację całej inwestycji informuje, że przejmie tereny lotniska Tegel latem 2021 roku i być może jeszcze pod koniec przyszłego roku zaczną się pierwsze prace budowlane. Odpowiadający za budowę Philipp Boutellier szacuje, że pierwsi mieszkańcy dzielnicy Schumachera wprowadzą się do nowych mieszkań w okolicy 2026 roku, jednak zakończenie całego projektu może potrwać nawet 20 do 30 lat. Oczywiście nie brakuje w tym miejscu złośliwych, którzy patrząc na opóźnienia w budowie lotniska Berlin Brandenburg twierdzą, że także te terminy mogą nie zostać dotrzymane.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »