Fly4free.pl

Jedno z najsłynniejszych i najgorszych lotnisk Europy zamyka się! Dziś ostatni rejs

Foto: vanderWolfImages / Shutterstock

W związku z otwarciem nowego portu lotniczego w Berlinie zamyka się słynne lotnisko Tegel – jedno z najciekawszych, ale też chyba najgorszych dużych lotnisk w Europie. Z pewnością wielu fanów latania z rozrzewnieniem wspomina to lotnisko z jakże niesamowitą historią.

W zamknięcie Tegla uwierzyć równie trudno jak w otwarcie lotniska Berlin Brandenburg (formalnie zaczęło działać tydzień temu), bo losy obu portów były w ostatnich latach mocno ze sobą złączone. Tegel miał być zamknięty już kilka lat temu, jednak z powodu ciągłych opóźnień w oddaniu do użytku BER, stary port w stolicy Niemiec dalej funkcjonował. Aż do dzisiaj.

W niedzielę o godz. 15 z Berlina na paryskie lotnisko Charles de Gaulle wyleci samolot linii Air France. Lot AF1235 będzie ostatnim ostatnim pasażerskim połączeniem, które wystartuje z lotniska Tegel. To jednocześnie symboliczna klamra, bo Air France było też pierwszą linią, która na początku 1960 roku zainaugurowała loty pasażerskie właśnie stąd.

Bo nie da się ukryć, że ze względu na swoją historię jest to lotnisko wyjątkowe. Zwłaszcza dla Berlińczyków, bo dla otoczonego murem Berlina Zachodniego Tegel był przez wiele lat oknem na świat i jednym z największych symboli “zimnej wojny”. W 1974 roku oddano do użytku piękny modernistyczny terminal, który wówczas zachwycał swoją nowatorską architekturą.

Niestety, wraz z upływem lat Tegel coraz bardziej odstawał od innych lotnisk, a rosnąca z każdym rokiem liczba pasażerów sprawiła, że na lotnisku zaczęło być po prostu ciasno.  Dodatkowo z uwagi na plany budowy nowego lotniska nie inwestowano żadnych pieniędzy w rozbudowę ani remont Tegla, więc trudno się dziwić, że w ostatnich latach lotnisko to było uznawane za jedno z najbrzydszych i najmniej wygodnych dużych lotnisk w Europie.

W 2019 roku, czyli swoim ostatnim pełnym roku działalności, przez Tegel przewinęło się aż 24,227 mln pasażerów.

Co stanie się dalej ze słynnym lotniskiem? Do 4 maja 2021 roku lotnisko będzie formalnie operowało bez żadnych regularnych lotów pasażerskich, potem zaś ma się zamienić w park przemysłowy “Berlin TXL – The Urban Tech Republic”. Do tego na terenie lotniska zbudowane zostaną mieszkania – władze Berlina twierdzą, że będzie to “miasto przyszłości”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »