Fly4free.pl

Awantura o nową bazę Ryanaira. “Narodowa linia finansuje ich tanie bilety”

ryanair
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Uruchomienie przez Ryanaira nowej bazy operacyjnej w Zagrzebiu wprawiło we wściekłość Croatia Airlines. Narodowy przewoźnik Chorwacji domaga się dla siebie takich samych zniżek, jakie otrzymał Ryanair i mocno krytykuje lotnisko w stolicy.

O nowej bazie Ryanaira w Zagrzebiu pisaliśmy kilka dni temu. Jej ogłoszenie jest niezwykle ciekawe także z tego powodu, że lotnisko w stolicy Chorwacji do tej pory uchodziło za jedno z najdroższych w Europie i z tego powodu było systematycznie pomijane przez tanie linie. Teraz to się zmieniło – od jesieni Ryanair uruchomi tu 12 tras, a wszystko wskazuje na to, że to nie koniec, bo jak donosi serwis Exyuaviation, zaawansowane rozmowy z lotniskiem w Zagrzebiu prowadzi też Wizz Air.

Jak można było się spodziewać, taki rozwój wypadków mocno zaniepokoił linie Croatia Airlines, które do tej pory dzieliły i rządziły na chorwackim lotnisku. Narodowy przewoźnik w reakcji na pojawienie się w Zagrzebiu Ryanaira uruchomił zmasowaną kampanię medialną, w ramach której krytykuje zarówno lotnisko jak i przewoźnika. Chodzi tu przede wszystkim o duże zniżki, jakie Ryanair miał otrzymać za otwarcie nowych połączeń. Według Croatia Airlines, niezbyt sprawiedliwie.

– Warto zaznaczyć, że kody IATA odnoszą się do lotnisk, a nie do konkretnych miast czy regionów, co tłumaczy zakamuflowaną intencję lotniska, by zapraszać nowe linie, które otwierają trasy, które już są stąd obsługiwane, ale na lepszych warunkach – czytamy w komentarzu Croatia Airlines.

Chodzi tu o to, że lotnisko w Zagrzebiu oferuje zniżki nowym liniom, które uruchomią zupełnie nowe, nieobsługiwane dotąd z tego lotniska trasy. Tymczasem aż 9 z 12 nowych tras Ryanaira to połączenia, które… w jakiś sposób obsługują Chorwaci. Oczywiście, nie do końca, bo Ryanair lata na mniejsze regionalne lotniska, co oznacza w praktyce, że Croatia lata np. Na główne lotinsko we Frankfurcie, a Ryanair uruchomi loty na położone 100 km dalej lotnisko Frankfurt-Hahn.

Ale chorwacki przewoźnik nie kończy na tym.

– To nieakceptowalne, że jako narodowy przewoźnik będziemy finansowali wejście nowego przewoźnika na chorwacki rynek. Pasażerowie mają prawo do kompletnej i obiektywnej informacji oraz konkurencyjnych cen – czytamy w komentarzu Croatia Airlines, który publikuje portal Simple Flying.

Jednocześnie Croatia Airlines pisze, że gdyby linia otrzymała takie same zniżki w Zagrzebiu, jakie otrzymał Ryanair, w 2019 roku zamiast 8,66 mln USD straty zanotowałaby co najmniej 12,5 mln USD zysku. I w efekcie linia domaga się równego traktowania i otrzymania podobnych zniżek.

Portal Simple Flying wskazuje jednak na to, że sam chorwacki przewoźnik nie do końca operuje w oparciu o rynkowe kryteria, bo choćby na niektórych trasach korzysta z sowitego dofinansowania chorwackiego rządu, który dodatkowo w ostatnich latach udzielił linii ponad 250 mln USD pomocy publicznej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »