Fly4free.pl

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce. Gdzie pojechać z rodziną na Dzień Dziecka?

dzieci w samochodzie
Foto: Dima Sidelnikov, Shutterstock

W kalendarzu 1 czerwca zbliża się nieubłaganie, a co za tym idzie będziemy świętować Dzień Dziecka. Jeśli zastanawiacie się, gdzie można zabrać dzieci na wycieczkę i gdzie pojechać całą rodziną, by dobrze się bawić – służymy pomocą. Oto sprawdzone pomysły na wyjazd, które mogą skutecznie zastąpić nawet najdroższy prezent.

Robienie pierników pod okiem toruńskich mistrzów, przymiarki do dinozaurów naturalnych rozmiarów, zajrzenie przez okno do Pałacu Buckingham albo przeżycie trzęsienia ziemi w zupełnie bezpiecznych warunkach – to tylko kilka atrakcji dla rodzin z dziećmi. A co w nich jest najlepszego? Że wszystkie są w Polsce.

Choć wiadomo, że dzieci są różne – jedne wolą aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, inne chciałyby w kółko oglądać bajki, a jeszcze inne żądne są przygód i emocji. Niezależnie od tego, czego szukacie, wszystkie zebrane atrakcje łączy jedna ważna cecha – oferują genialną zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Dla spragnionych wiedzy

Jednym z najtrudniejszych zadań każdego rodzica jest notoryczne odpowiadanie na przeróżne pytania zadawane przez dzieci. Sprawa wydaje się prosta na początku, ale gdy pojawią się pytania, co do których sami nie jesteśmy pewni odpowiedzi, warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych.

Centra nauki, które wyrosły w wielu rejonach Polski w bardzo przystępny sposób tłumaczą zasady fizyki, funkcjonowanie wszechświata czy zagadnienia związane z innymi dziedzinami nauki. Poprzez zabawę odpowiadają na najważniejsze pytania: „jak to się dzieje”, „jak to możliwe”, „a skąd się bierze…?”.

Najbardziej znane i największe jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Można tu zagrać na harfie z niewidzialnymi strunami, zobaczyć teatr robotów i teatr wysokich napięć, gdzie widowisko tworzone jest dzięki wyładowaniom atmosferycznym. W Gdyni na zwiedzających czeka z kolei Centrum Nauki Experyment, gdzie eksponaty pozwolą samodzielnie stworzyć dwumetrowy wir wodny, wejść do środka serca albo możemy na własnej skórze przeżyć trzęsienie ziemi.

Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze kusi wystawą meteorytów i niezwykłym planetarium z ruchomą kopułą, co jest unikatem na skalę światową. Uczyć się przez zabawę można też w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie czy planetarium w Toruniu. Mniej znana, choć też fenomenalna jest Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie – tu także możecie przeżyć trzęsienie ziemi, a dodatkowo dzieci dowiedzą się, gdzie właśnie na świecie wybucha wulkan, skąd bierze się gejzer albo spróbują swoich sił w płukaniu złota.

centrum nauki kopernik
Foto: Centrum Nauki Kopernik

Dla łakomczuchów

Po takiej dawce wiedzy łatwo nabrać ochoty na małe co nieco. Na szczęście małe głodomory też znajdą coś dla siebie w ofercie polskich atrakcji turystycznych. Dla pasjonatów słodkości jest przynajmniej kilka miejsc do wyboru – Żywe Muzeum Piernika w Toruniu albo Piernikarnia Śląska w Niemczy, gdzie samemu można stworzyć doskonałe pierniki. Warto wziąć też pod uwagę Rogalowe Muzeum Poznania, gdzie podczas tworzenia przepysznych rogali świętomarcińskich, dzieci poznają też poznańską gwarę. Na podobnej zasadzie stworzono również Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie i choć zawartość cukru jest w nim znacznie mniejsza, to samo miejsce jest warte odwiedzenia. To jednak nie koniec łakomych kąsków do wpisania na listę.

W Muzeum Górali i Zbójników położonym w Rabce-Zdrój dzieci mogą deptać kapustę do kiszenia albo wycisnąć oscypka, a w Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie dzieci mogą zapisać się na warsztaty z tworzenia bundzu.

Warto też szukać lokalnych warsztatów kulinarnych – np. czekoladowych, pszczelarskich, lizakowych czy cukierkowych. Zazwyczaj odbywają się w małych manufakturach lub są organizowane przez wykwalifikowane akademie dla dzieci.

Dla miłośników zwierząt

Czyli właściwie dla wszystkich, bo które dziecko nie lubi patrzeć na zwierzęta? W niemal każdym większym mieście znajdziecie ogród zoologiczny, ale żadne z nich nie dorównuje ZOO i Afrykarium we Wrocławiu. Obiekt, który zgarnął już wiele nagród, nie bez powodu przyciąga tłumy. Nowoczesne oceanarium z ponad 200 gatunkami zwierząt, szklany tunel z rekinami, a także przepiękna motylarnia z latającymi dookoła nas motylami i małpiarnia to tylko kilka z najciekawszych elementów tego miejsca.

Jeśli stolica Dolnego Śląska nie jest wam po drodze, możecie wybrać ZOO safari w Borysewie, polecane przez wielu rodziców. To jedyne miejsce, gdzie w Polsce można podziwiać niezwykle rzadkie białe lwy. ZOO w Borysewie jako jedyne może też pochwalić się bawołami afrykańskimi i kilkoma innymi rzadko spotykanymi gatunkami m.in. białymi tygrysami bengalskimi, białymi wilkami, pumami czy serwalami.

Na północy Polski warto odwiedzić Sea Park Sarbsk, czyli park rekreacyjno-edukacyjny, który przybliża nie tylko historię i dzieje Pomorza, ale także faunę i florę oceanów. Na zwiedzających czeka tu łódź podwodna z multimedialnym pokazem w technologii 3D, naturalnych rozmiarów modele ryb i ssaków morskich i prehistoryczne oceanarium. Foki warto też odwiedzić w fokarium na Helu, które pomaga tym niezwykłym zwierzętom przetrwać. Nie jest to ogród zoologiczny, a ośrodek badawczy i rehabilitacyjny, jednak można go zwiedzać, a opłata jest symboliczna – wynosi 5 PLN.

afrykarium we wrocławiu
Foto: canon_shooter, Shutterstock

Dla aktywnych dzieci

Jeśli wasze dziecko jest aż nadto ruchliwe i żądne wrażeń, to ZOO czy lepienie pierników może się okazać zbyt statecznym zajęciem.  Na szczęście w Polsce nie brakuje też atrakcji, które zapewniają tyle wrażeń, że nawet najbardziej wytrwałe dzieci zasypiają wieczorem w krótką chwilę.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę dwa duże parki rozrywki – istnieje bowiem Energylandia w Zatorze i Legendia, znana dawniej jako Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie. Karuzele, kolejki, a dla starszych dzieci także rollercoastery potrafią „złamać” nawet największego twardziela.

Do tego mamy przynajmniej trzy duże kompleksy rozrywkowe, na które składa się po kilka mniejszych parków.

Inwałd Park, na który składa się Park Miniatur, Dinolandia, Warownia Inwałd i Ogród Jana Pawła II
Zatorland, w którym jest Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów i Lunapark
Bałtowski Kompleks Turystyczny, m.in. z wioską Świętego Mikołaja, Polską w miniaturze, Juraparkiem, Wioską Czarownic, Zwierzyńcem Bałtowskim, parkiem rozrywki, Skansenem Pszczelim, Krainą Koni i wodnym placem zabaw

A do tego dochodzi jeszcze Farma Iluzji w Mościskach, gdzie wzrok próbuje nas oszukać, choć rozum podpowiada, że to, co widzimy jest niemożliwe. Jest tu Labirynt Luster, lewitujący kran i latająca chata. I wszystkie istnieją naprawdę!

W całej Polsce znajdziemy też mniej lub bardziej skomplikowane trasy w parkach linowych, możemy wysilić mięśnie na Bieszczadzkich Drezynach Rowerowych albo porządnie się zagubić, co gwarantuje Świat Labiryntów w Blizinach. Jest tu bowiem labirynt drewniany, przy którym będziemy musieli się trochę wysilić fizycznie, labirynt w polu kukurydzy i kila mniejszych poplątanych torów przeszkód, do których przejścia potrzeba nie tylko sprytu, ale i logicznego myślenia.

Dla zakochanych w bajkach

Jeśli świat rzeczywisty nie jest dla waszych dzieci wystarczająco atrakcyjny, to najlepiej poszukać atrakcji związanych z bajkami. A tych mamy w Polsce naprawdę sporo. Przede wszystkim Baśniowy Szlak na Suwalszczyźnie, na który składa się siedem bajkowych wiosek w różnych miejscach. Wszystkie położone są w niezwykłych okolicznościach przyrody i nawiązują do bohaterów bajek Marii Konopnickiej.

Se-Ma-For - Muzeum Animacji
Foto: Se-Ma-For - Muzeum Animacji

Nie można zapomnieć też, że w Łodzi istnieje Se-Ma-For – muzeum animacji. Legendarne polskie kreskówki, ulubione postaci, fantastyczne wspomnienia dla dorosłych. Tu dzieci mogą poznać m.in. Misia Colargola, kota Filemona czy Pingwina Pik-Poka. Można tu zobaczyć, jak powstają filmy animowane, a nawet samemu nakręcić krótkie dzieło. Innego kultowego bohatera z bajki spotkamy w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Tylko tu zobaczycie gruszki na wierzbie, porozmawiacie z Czerwonym Kapturkiem i sprawdzicie czy faktycznie w Pacanowie kozy kują.

Powrót do przeszłości gwarantują też m.in. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie albo Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jeśli chcecie przekonać dzieci, żeby były grzeczne, zabierzcie je do najstraszniejszej jędzy w całym bajkowym świecie i odwiedźcie Chatkę Baby Jagi w Orzeszkowie na skraju puszczy Białowieskiej.

I parę innych miejsc...

Jeśli szukacie czegoś jeszcze bardziej nietypowego, to trzeba pamiętać, że Polska stoi kopalniami, a wiele z nich ma przygotowane atrakcje także dla dzieci – jak chociażby odwiedzona przez nas Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, ale też Kopalnia Soli w Wieliczce czy Kopalnia Guido w Zabrzu.

Możemy też spróbować przenieść się w zamierzchłe czasy i pokazać dzieciom niezwykłe życie naszych przodków. Taki wehikuł czasu gwarantuje Osada Słowiańska Sławutowo, Muzeum Archeologicznie w Biskupinie czy Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin.

A gdybyście akurat byli w Darłowie, to warto odwiedzić Leonardię – królestwo gier drewnianych, gdzie przygotowano blisko 100 gier dla całej rodziny niemal w całości wykonanych z drewna.

 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Są jeszcze Sady Klemensa koło Rawy Mazowieckiej oraz Ogród Zmysłów w Poddębicach.
Mamagerka, 20 maja 2018, 22:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Polecam centrum nauki Hewelianum w Gańsku
skrzat, 20 maja 2018, 22:27 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A dla miłośników historii (nie tylko tych małych ale i większych) polecam Hotel Zamek Ryn na Mazurach, byliśmy tam w zeszłym roku cała rodzina, miejsce zrobiło na nas duże wrażenie. Maja mnóstwo atrakcji, organizują szereg imprez historycznych, zamek oczywiście można zwiedzać z przewodnikiem ale można tam również nocować :)
Jadwiga Krzyziądz, 23 kwietnia 2020, 17:12 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »