Fly4free.pl

5 pierwszych linii oficjalnie przenosi się na najbardziej pechowe lotnisko w Europie!

Foto: peter jesche / Shutterstock

Od 8 listopada Lufthansa, Austrian, Brussels Airlines i Swiss zaczną latać z lotniska Berlin Brandenburg, czyli nowego (i mocno spóźnionego) portu w stolicy Niemiec. Jednocześnie przewoźnicy ci opuszczą lotnisko Tegel. Kilka dni wcześniej loty z nowego portu zacznie Eurowings.

Lotnisko Berlin Brandenburg śmiało może uchodzić za najbardziej pechowe w Europie: pierwotnie miało być ono otwarte w 2011 roku, jednak z powodu szeregu niedoróbek do tej pory wciąż jest ono zamknięte. Po drodze pojawiały się kolejne problemy i kolejne przesuwane daty otwarcia. W końcu władze portu ogłosiły, że ostateczną datą otwarcia jest 31 października 2020 roku, teraz zaś mamy pierwsze linie lotnicze, które ogłosiły, że przeniosą się tam z lotniska Tegel. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, że są to linie z Grupy Lufthansa.

Nie da się ukryć, że to niejako potwierdzenie decyzji o otwarciu lotniska, bo linie lotnicze raczej nie przenosiłyby swoich operacji, gdyby nie były pewne, że otwarcie portu znów nie zostanie przesunięte.

W komunikacie prasowym czytamy, że Lufthansa oficjalnie pożegna się z lotniskiem Tegel 7 listopada (ostatni lot to LH1955 z Berlina do Monachium), a 8 listopada wykona pierwszy lot z Berlin Brandenburg: będzie to połączenie z Berlina do Frankfurtu o 6.30 rano (lot LH173). Także 8 listopada swoje operacje przeniosą z Tegla na nowe lotnisko Austrian Airlines, SWISS oraz Brussels Airlines. Wcześniej, bo już od 4 listopada z BER zacznie latać linia Eurowings.

Z komunikatu Lufthansy wynika, że systemy rezerwacyjne zostały już przestawione. Wszyscy pasażerowie, którzy kupili bilety na ten okres, zostaną poinformowani o zmianach, a ich rezerwacje – będą bezpłatnie przebukowane. Według obecnych informacji, zarówno liczba lotów jak i aktualny rozkład odlotów i przylotów z Berlin Brandenburg będzie identyczny jak w przypadku lotniska Tegel.

Będzie to z pewnością duża i trudna logistycznie operacja: linie z Grupy Lufthansa dziennie obsługują w Berlinie nawet do 33 tysięcy pasażerów. Jednocześnie, ogłaszając przeniesienie się na lotnisko Berlin Brandenburg, Harry Hohmeister, dyrektor handlowy Lufthansy, zaapelował o lepsze połączenie lotniska z centrum Berlina i innymi niemieckimi miastami.

– Berlin zasługuje na bardziej wydajne lotnisko. A to oznacza konieczność jeszcze lepszych połączeń z lotniska BER. Więcej połączeń ICE do Rostocku, Drezna czy Hamburga z pewnością poprawi możliwości transportu intermodalnego. To będzie dobre dla pasażerów i dla środowiska – mówi Hochmeister.

Co z innymi przewoźnikami? Z pewnością niedługo zaczną ogłaszać swoje plany. Władze lotniska zakładają, że przenosiny wszystkich linii na nowe lotnisko zajmą około 2 tygodni. Oznacza to, że (przynajmniej według planu) w połowie listopada lotnisko Tegel będzie mogło zostać zamknięte.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »