Fly4free.pl

W końcu otworzą koszmarne lotnisko w Berlinie – znamy datę. Tylko 9 lat opóźnienia!

Foto: Christian Heinz / Shutterstock

Dokładnie za rok o tej porze najbardziej pechowe lotnisko w Europie zostanie otwarte, ale… czy ktoś im jeszcze wierzy?. Dyrektor spółki zarządzającej lotniskami w stolicy Niemiec zapewnia, że tym razem data zostanie otrzymana, ale dopóki nie wejdziemy do terminalu, to chyba poczekamy z radością. Ale trudno się dziwić, bo pierwotnie lotnisko miało być otwarte już ponad osiem lat temu.

– Otworzymy lotnisko w październiku przyszłego roku – mówi Engelbert Laetke Daldrup w rozmowie z “Frankfurter Algemeine Zeitung” i zapewnia, że jest to data pewna i ostateczna.

– Sprawdzono 260 scenariuszy zabezpieczeń pożarowych. Systemy działają – dodaje.

Ale… czy ktoś mu jeszcze wierzy?

Przypomnijmy, że lotnisko Berlin Brandenburg, którego budowa rozpoczęła się w 2006 roku, miało być najbardziej nowoczesnym lotniskiem w Europie, a stał się symbolem fuszerki i nieudolności. Dość powiedzieć, że pierwotnie lotnisko miało być otwarte w październiku 2011 roku, jednak do dzisiaj tak się nie stało. W międzyczasie lawinowo rosły koszty budowy – z planowanych na początku 2 mld EUR aż do 7 mld EUR obecnie.

Skąd opóźnienia? Chodzi o wadliwe systemy przeciwpożarowe i oddymiania, z powodu których nadzór budowlany nie chciał wydać zgody na uruchomienie portu. A potem okazywało się, że niedoróbek jest więcej – w sumie wykryto aż 65 tysięcy mniejszych i większych usterek. Problem był tak wielki, że w pewnym momencie zaczęły pojawiać się głosy, aby lotnisko… zburzyć i zbudować od nowa, bo tak będzie taniej.

Ostatecznie tak się nie stało i choć prezes lotniska twierdzi, że nie ma już problemów, to wcale nie jest koniec – przepustowość nowego lotniska w Berlinie to ok. 30 mln pasażerów rocznie i… już teraz może się okazać, że lotnisko będzie za ciasne. W 2018 roku oba berlińskie lotniska, czyli Tegel i Schonefeld – obsłużyły w sumie 34,7 mln pasażerów.

No właśnie… w wywiadzie dla “FAZ” Daldrup ostatecznie stwierdził, też że po otwarciu lotniska Berlin Brandenburg port lotniczy Tegel zostanie zamknięty. O jego pozostawienie apelowały wcześniej m.in. Ryanair i Lufthansa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »