Fly4free.pl

To już pewne. 4You Airlines skapitulowały (Aktualizacja)

(Aktualizacja: 4You Airlines potwierdza swój koniec) Gdy media branżowe i masowe ogłaszały kolejną rewolucję na polskim niebie - chęć oferowania przez 4You Airlines przewozów regularnych - my apelowaliśmy do was o zachowawczość w decyzjach zakupowych w tym tekście. Jak dziś już wiemy - słusznie.

Spółka 4You Airlines, którą do życia powołali twórcy biura podróży Alfa Star, co warto podkreślać – bo Alfa Star nadal na ryku działa – skapitulowała, zanim rozpoczęła.

Swoje usługi miała świadczyć od listopada i jeszcze teoretycznie miała na to szansę. Pewne już było, że nie dostanie na czas potrzebnych zezwoleń z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, pewne było, że jej działalnością zainteresowała się prokuratura, pewne też, że całkowicie straciła wiarygodność.

Ale ze swoich zobowiązań nadal mogła się wywiązać zlecając operacje linii lotniczej – tak jak na początku swej działalności czarterowej Eurolotowi i ukraińskiemu Yanair’owi.

Dziś jednak na witrynie spółki zawisł akt kapitulacji.

4you koniec

Clipboard01

Czy ci, którzy jednak na zakup „przelotu trampingowego” się skusili, powinni odstępować teraz od umowy? Czy większe szanse na odzyskanie pieniędzy mają teraz, czy po terminie (nie)realizacji usługi? Czekamy na opinię prawnika.

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie działalności 4You Airlines Sp. z o.o. >>

Tymczasem Urząd Lotnictwa Cywilnego w rozmowie z nami zaleca nie podejmowanie pochopnych działań, bowiem dotychczasowe poczynania tego przedsiębiorcy „budzą wątpliwości”.

Jakie są szanse na otrzymanie zwrotu pełnych kosztów? Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego oświadczenie wydane dziś przez 4You Airlines można traktować za wiarygodne. Mogą o tym świadczyć dwie przesłanki. We wpisie na fanpage’u oraz w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej 4You Airlines, nie ma informacji o ewentualnych dodatkowych kosztach związanych z odstąpieniem od umowy przez kupującego produkt.

Marta Chylińska, rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego przypomina, że 4You Airlines nie podlega przepisom lotniczym. Firma ta nie jest przewoźnikiem lotniczym. W takim przypadku umowę regulują zapisy zwykłej umowy cywilnej. Należy też zwrócić uwagę, że nawet samo 4You Airlines w opublikowanym dziś oświadczeniu informuje o zakupie „produktu”, a nie np. przelotu samolotem czy bilecie lotniczym.

Aktualizacja 24 października:

4You Airlines ostatecznie ogłosiło akt kapitulacji na swoim profilu Facebook:

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Całkowita utrata wiarygodności przez Alfa Star. Firma wkrótce też padnie, bo klienci już się masowo wycofują.
kuba, 26 września 2014, 18:51 | odpowiedz
Według mnie, to twórcy samego 4you, Ci sami co OLT, wiedzieli dokładnie co robią. Chodzi im tylko o kasę do własnych kieszeni. W końcu po upadku OLT, żaden z nich nawet nie miał nieprzyjemnosci. A kolegów mają nawet w ULC
Oniwiedzakto, 26 września 2014, 18:57 | odpowiedz
Moja pierwsza wycieczka(daaawnooo...) była z biurem Alfa Star i mimo,że nie miałem doświadczenia z innymi organizatorami to wiedziałem,że to co mi zaoferowali na miejscu odbiega od standardów tego typu wypoczynku.Pózniej była Itaka,Tui,Grecos i było już dużo lepiej.Alfa Star wykupuje najtańsze miejsca w hotelach i nie dba o klienta,ktory znalazł się już w hotelu.Bardzo słaba opieka rezydentów. Teraz latam sam i sam sobie organizuję wakacje :)
andy, 26 września 2014, 18:59 | odpowiedz
DLA mnie .... chore to , że są osoby które kupiły bilety :) widać OLT niczego Was nie nauczyło - liczy się pazerność i cena i cena ...... żałosne że znależli 1000ce naiwnych :) ale to takie polskie naiwniactwo
guru, 26 września 2014, 19:15 | odpowiedz
No i media wykończyły działalność zanim jeszcze zaczęła działać. Szkoda, że tacy mądrzy wszyscy nie byli przy OLT. A teraz wszyscy "specjaliści" ... Co za chory kraj!
Marcin, 26 września 2014, 20:03 | odpowiedz
Nie wiadomo teraz czy od początku organizatorzy wiedzieli że to będzie przekręt czy po prostu media ich wykończyły czarnym PR-em. Ja tam nie kupowałem biletów tylko spokojnie się przyglądałem z boku czy to ruszy. Przydałaby się konkurencja a siatkę połączeń mieli raczej dobrze pomyślaną.
Mgr Ciekawski, 26 września 2014, 20:19 | odpowiedz
Wiadomo - skoro nawet nie próbowali wystąpić o licencję do ULC to jakie można mieć wątpliwości?
PW, 26 września 2014, 22:44 | odpowiedz
Mi tam szkoda i OLT i 4You... Jakby choć jedne działały to można by tanio latać po Europie. A i nasz przewoźnik obniżyłby ceny, tak jak to miało miejsce po starcie OLT. A tak, to pozostaje tanie latanie Ryanem w maju i listopadzie.
luk, 27 września 2014, 16:46 | odpowiedz
ja bym tego nie mieszał
alibaba, 27 września 2014, 20:13 | odpowiedz
W sobotę wysłałem oświadczenie o odstąpieniu i dziś dostałem zwrot pieniędzy. Normalnie i uczciwie oddają więc się już nie czepiajcie, bo jak na razie to nikogo nie oszukali.
lion, 1 października 2014, 17:06 | odpowiedz
wysyłałeś pocztą zwyklą czy przez e-maila?
edi, 7 października 2014, 14:38 | odpowiedz
ediwysyłałeś pocztą zwyklą czy przez e-maila?
ja wysłałem skan emailem i również mnie kasę zwrócili. Mimo obaw związanych z zapłaceniem przelewem a nie kk, jestem w sumie pozytywnie zaskoczony :)
kerob, 8 października 2014, 10:16 | odpowiedz
i bardzo dobrze :) przypadki OLT EXPRESS Was niczego nie nauczył dziwię się że 1000ce osób kupiło bilety - jesteście naiwni i nie wyciągacie żadnych wniosków , a ja nie wierzę że zobaczycie jakiekolwiek pieniądze - UCZCIE się na błędach RAZY DWA , CHYTRY i naiwny naród bez logicznej oceny sytuacji , bo jak można kupić bilety w firmie krzak
wala, 24 października 2014, 22:20 | odpowiedz
walai bardzo dobrze przypadki OLT EXPRESS Was niczego nie nauczył dziwię się że 1000ce osób kupiło bilety – jesteście naiwni i nie wyciągacie żadnych wniosków , a ja nie wierzę że zobaczycie jakiekolwiek pieniądze – UCZCIE się na błędach RAZY DWA , CHYTRY i naiwny naród bez logicznej oceny sytuacji , bo jak można kupić bilety w firmie krzak
Smutne jest to, że napisałeś prawdę a mimo to masz mnóstwo minusów.
jaro, 24 października 2014, 23:14 | odpowiedz
jaro
walai bardzo dobrze przypadki OLT EXPRESS Was niczego nie nauczył dziwię się że 1000ce osób kupiło bilety – jesteście naiwni i nie wyciągacie żadnych wniosków , a ja nie wierzę że zobaczycie jakiekolwiek pieniądze – UCZCIE się na błędach RAZY DWA , CHYTRY i naiwny naród bez logicznej oceny sytuacji , bo jak można kupić bilety w firmie krzak
Smutne jest to, że napisałeś prawdę a mimo to masz mnóstwo minusów.
Ale dlaczego chytry?? I jak sie to ma do ogolnej oceny sutuacji? Czy tylko Polacy poluja na okazyjne ceny biletow lotniczych, busow, koleji itd? Czemu Megabusy, Ryanairy, Easyjety lataja czy jezda pelne Brytyjczykow jak przeciez taki przedstawiciel niechytrej nacji moze wywalic £300 na Brittish Airways lecac gdzies do Europy czy £100 za bilet z A do B w Uk. Mieszkam tu i to widze. To czy ktos sie liczy z kasa nie jest mentalnoscia narodowa jakby sie moglo wydawac.
jac,, 24 października 2014, 23:43 | odpowiedz
Są głosy, że od początku właściciele wiedzieli, że to niewypał - ale przecież trudno oskarżać właścicieli o spisek kiedy za 4 You stoi spółka giełdowa. Upadłość jest wbrew jej interesom, a właściciele praktycznie ci sami. W przypadku nieuzyskania własnej licencji, przedłużyliby tą z Eurolotu. Moim zdaniem 4 You dałoby radę gdyby pierwsze lotnisko nie wypowiedziało umowy, potem już było wiadomo co się stanie. Czarny PR nie pomagał.
Mati, 25 października 2014, 7:54 | odpowiedz
Mati Moim zdaniem 4 You dałoby radę gdyby pierwsze lotnisko nie wypowiedziało umowy, potem już było wiadomo co się stanie. Czarny PR nie pomagał.
nie byłoby ani "czarnego pr", ani wypowiedzenia umowy przez lotnisko, gdyby ktoś z głową zaplanował i zorganizował ten lotniczy biznes. niestety od samego początku wyglądało to na kompletną prowizorkę
drak, 25 października 2014, 8:17 | odpowiedz
po wypełnieniu oświadczenia i przesłaniu skanu oddali 188zł:)
plażowicz, 25 października 2014, 10:13 | odpowiedz
Częściowa utrata wiarygodności przez fly4free. Były artykuły, były linki do kupna biletów, część ludzi przez to kupiła bilety i teraz ma problem
Robert, 25 października 2014, 10:18 | odpowiedz
RobertCzęściowa utrata wiarygodności przez fly4free. Były artykuły, były linki do kupna biletów, część ludzi przez to kupiła bilety i teraz ma problem
Czy na tę okazję warto polować? Czym jest 4You Airlines http://www.fly4free.pl/czy-na-te-okazje-warto-polowac-czym-jest-4you-airlines/ Łącznie te czynniki powodują, że nie możemy bezrefleksyjnie poinformować was o tym, że „Na polskie niebo wlatuje nowy przewoźnik! Bilety od 47 złotych”. Czujemy się w obowiązku przedstawić wam nasze obawy związane z nowym projektem. Nie mniej, gdy 1 sierpnia na atrakcyjnych trasach pojawią się bilety po 47 zł (ma ich być 7000), poinformujemy was o tym. Zalecamy jednak, aby początkowo nie przesadzać z kredytem zaufania dla projektu i płacić za bilety tylko kartą płatniczą (optymalnie kredytową Visa lub MasterCard), która gwarantuje możliwość chargebacku, czyli zwrotu środków, jeśli realizacja usługi nie doszła do skutku.
irkolo, 25 października 2014, 10:40 | odpowiedz
andyMoja pierwsza wycieczka(daaawnooo…) była z biurem Alfa Star i mimo,że nie miałem doświadczenia z innymi organizatorami to wiedziałem,że to co mi zaoferowali na miejscu odbiega od standardów tego typu wypoczynku.Pózniej była Itaka,Tui,Grecos i było już dużo lepiej.Alfa Star wykupuje najtańsze miejsca w hotelach i nie dba o klienta,ktory znalazł się już w hotelu.Bardzo słaba opieka rezydentów. Teraz latam sam i sam sobie organizuję wakacje
Ja akurat latałam z TUI i Neckermanem, a raz z Alfa Star i ten ostatni wyjazd był zdecydowanie najlepszy pod kontem organizacji, opieki rezydentów i wycieczek fakultatywnych. W Egipcie z Neckermana na wycieczce Pani tłumaczyła połowę tego co mówił przewodnik. Dla mnie to nie stanowiło problemu, ale akurat mąż i dziecko nie mówią po angielsku Szkoda mi Alfa Star, chyba po prostu jak to się mówi przeinwestowali
miki, 25 października 2014, 12:22 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Spółka 4You Airlines, którą do życia powołali twórcy biura podróży Alfa Star, co warto podkreślać – bo Alfa Star nadal na ryku działa – skapitulowała, zanim rozpoczęła.
Finans, 31 sierpnia 2015, 10:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »