Czy na tę okazję warto polować? Czym jest 4You Airlines

17 lipca 2014, 20:01||komentarzy 50
Czy na tę okazję warto polować? Czym jest 4You Airlines

Dziś na lotniskach w Łodzi i Rzeszowie spółka 4You Airlines opowiadała o planach uruchomienia regularnych połączeń lotniczych ze wspomnianych portów regionalnych. Zamiast radości z nowych połączeń w naszej redakcji zapanowała konsternacja. Dlaczego?

Przede wszystkim 4You Airlines wbrew nazwie nie jest linią lotniczą, nie ma stosownego certyfikatu i nie jest wpisana do rejestru.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zapytany przez nas, wyjaśnił:

…wskazany podmiot 4You Airlines sp. z o.o. nie posiada koncesji wydanej przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie jest więc przewoźnikiem lotniczym uprawnionym do wykonywania przewozów pasażerskich. Prezes Urzędu nie wydawał także żadnych zezwoleń/upoważnień do wykonywania przewozów dla tego podmiotu.

Podmiot ten dotychczas nie wystąpił do Prezesa Urzędu o wydanie koncesji. Urząd nie posiada aktualnie informacji pozwalających na wskazanie czy/od kiedy/na jakich trasach/jakimi samolotami spółka ta chciałaby operować. Ewentualne wydanie koncesji temu podmiotowi wymagało będzie złożenia wniosku wraz z odpowiednimi określonymi prawem informacjami oraz spełnieniu szeregu wymogów wyszczególnionych w przepisach, w tym uprzedniego uzyskania certyfikatu przewoźnika lotniczego AOC. Jednocześnie informuję, że podmiot złożył wniosek o wydanie przedmiotowego certyfikatu AOC i obecnie w Urzędzie trwa procedura administracyjna w tym zakresie.

To spółka, za którą stoi rodzeństwo: Sylwester i Izabela Strzylak – twórcy Alfa Star. Łącznie kapitał zakładowy spółki wynosi, skromne jak na ambitne plany, 600 tysięcy złotych. Zakres zainteresowań spółki wedle wpisu w KRS jest szeroki, od: „Uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt (..)”, po „Naprawa i konserwacja komputerów”. Oczywiście jest też „Transport lotniczy”.

Dalej z tropu zbił nas skomplikowany model działalności 4You, który obecnie działa już na rynku lotniczym, oferując od 1 czerwca tego roku przewozy czarterowe. Wykonuje je samolotami wynajętymi od ukraińskich linii YanAir, a operacje firmuje Eurolot. Dla nas znaczy to tyle, że w tym przypadku na pasażerze musi zarobić nie jedna, a trzy firmy.

Kolejna rzecz, to bardzo ambitne plany, na trudnym rynku przewozów regularnych. I to z wyjątkowo trudnego gruntu. Łodzi, z której uciekł Wizz Air i która regularnie traci pasażerów. Oraz z Rzeszowa, który ma już bogatą ofertę, a ograniczony potencjał.

Clipboard01

Im dalej wgryzamy się w plany 4You, tym więcej zaskoczeń. Jak podaje branżowy pasazer.com: – Osobą odpowiedzialną za siatkę połączeń (4You – przyp.red.) jest Mariusz Jachimek, który do 2012 r. był wiceprezesem łódzkiego lotniska, potem odszedł do OLT Express, by zarządzać siatką połączeń tej linii. Po bankructwie tego przewoźnika, wrócił do portu lotniczego im. Reymonta na nowo utworzone stanowisko dyrektora ds. marketingu i sprzedaży.

4You zapowiada sprzedaż biletów od 1 sierpnia, a loty mają rozpocząć się od sezonu zimowego. I tu kolejne zaskoczenie. Tylko 3 miesiące na sprzedaż miejsc na pierwsze loty i start w sezonie „niskim”.

Wszystko to komponuje się w obraz przedsięwzięcia – dla obserwatora rynku lotniczego – nieskładnego biznesowo. Na to nakłada się jeszcze świeża pamięć po OLT Express, która to linia również miała niezwykle ambitne plany, a okazała się wydmuszką i zostawiła pasażerów z biletami wartymi tyle, ile ktoś chciałby za nie dać w skupie makulatury. To kolejny czynnik – brak zaufania i wyuczona wstrzemięźliwość konsumentów – dla których ciężko nam wierzyć w powodzenie 4You.

Łącznie te czynniki powodują, że nie możemy bezrefleksyjnie poinformować was o tym, że „Na polskie niebo wlatuje nowy przewoźnik! Bilety od 47 złotych”. Czujemy się w obowiązku przedstawić wam nasze obawy związane z nowym projektem.

Nie mniej, gdy 1 sierpnia na atrakcyjnych trasach pojawią się bilety po 47 zł (ma ich być 7000), poinformujemy was o tym. Zalecamy jednak, aby początkowo nie przesadzać z kredytem zaufania dla projektu i płacić za bilety tylko kartą płatniczą (optymalnie kredytową Visa lub MasterCard), która gwarantuje możliwość chargebacku, czyli zwrotu środków, jeśli realizacja usługi nie doszła do skutku.

AKTUALIZACJA:

Szanowni Państwo,
Dla 4YOU Airlines najważniejszy jest komfort i najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz obsługi naszych Pasażerów, w tym także wygodne i bezpieczne przeprowadzanie transakcji zakupu naszych produktów. Dlatego, z uwagi na nieprzewidziane i niezależne od nas problemy techniczne, zmuszeni jesteśmy przełożyć termin rozpoczęcia sprzedaży biletów o kilka dni, za co szczerze przepraszamy.
Biorąc pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację, linie 4YOU Airlines deklarują, że w ramach rekompensaty do wszystkich rezerwacji dokonanych w ciągu pierwszych dwóch tygodni, w cenie usługi, oferujemy BEZPŁATNE UBEZPIECZENIE ORAZ ZWIĘKSZONY LIMIT BAGAŻU REJESTROWANEGO DO 20 KG. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie chociaż w części zrekompensuje Państwu powstałe niedogodności.

O uruchomieniu systemu sprzedaży poinformujemy Państwa już niebawem.

Do zobaczenia na pokładzie!

Zespół 4YOU Airlines

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 50 komentarzy

 1. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Adam 17 lipca 2014, 20:10

  dla mnie sprawa jasna,bliźniak Amber Gold

 2. +69 Dobre Słabe Odpowiedz
  tle 17 lipca 2014, 20:11

  Tak jak napisaliście trzeba kupowac karta a hotele rezerwować z możliwością zwrotu.

 3. +10 Dobre Słabe Odpowiedz
  eerie 17 lipca 2014, 20:13

  Pachnie mi to trochę jak chorwacki Dalmatian. Długo nie polatal, chociaż jeśli chodzi o trasy to przynajmniej w teorii nikt z kombajnem na trawnik się tam nie porywal 🙂

 4. +120 Dobre Słabe Odpowiedz
  latacz 17 lipca 2014, 20:22

  Gdyby 4youairlines zapłaciło dla fly4free, to na głównej stronie by się pojawił wielki baner zachęcający do nabywania biletów. Nie zapłacili to jest swego rodzaju czarna reklama.

 5. +46 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kris 17 lipca 2014, 20:24

  Żeby była jasność. Dla mnie to równiez grubymi nićmi szyte, ale straszenie, że pan Jachimek pracował w OLT to przesada. Pracownikiem OLT był raptem kilka dni, bo pracodawca zbankrutował.

 6. +6 Dobre Słabe Odpowiedz
  janosik 17 lipca 2014, 20:30

  Pal licho ze zwrotem za bilety ale, czy latanie z nimi będzie w ogóle bezpieczne? Linia lotnicza, która nie jest linią lotnicza i nie ma pozwoleń… Moim zdaniem partyzantka!

 7. -8 Dobre Słabe Odpowiedz
  Karola 17 lipca 2014, 20:33

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 8. +27 Dobre Słabe Odpowiedz
  goonies07 17 lipca 2014, 20:36

  KrisŻeby była jasność. Dla mnie to równiez grubymi nićmi szyte, ale straszenie, że pan Jachimek pracował w OLT to przesada. Pracownikiem OLT był raptem kilka dni, bo pracodawca zbankrutował.

  Jeśli prześledzisz „błyskotliwą” karierę P. Jachimka, które jest specem od niczego to zmienisz zdanie, a szczytem wszystkiego było ponowne stworzenie dla niego ciepłej posadki na Lublinku. Koleś doprowadza kolejne firmy i instytucje do parteru

 9. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  hss 17 lipca 2014, 20:46

  Z jednej strony nie chce mi się wierzyć, że ktoś kręci tak bezczelny wałek z linią widmem, a z drugiej strony jakoś nie bardzo to się kupy trzyma. Z LCJ w sam poniedziałek jednym arbuzem mają być w CRL, GRO i CDG(?) i wg. zapowiedzi wszędzie między 8-9??

 10. +5 Dobre Słabe Odpowiedz
  turystka 17 lipca 2014, 21:05

  to chyba panstwo strzelcy dorobili sie z tych przekretow , ktore robiono na wycieczkach. Kilka lat temu wykupilam wczasy w Egipcie w 5* hotelu ze wspomniana Alfa Star.Probowano nas zakwaterowac w 2-3* (wystajace gniazdka,zardzewiala lodowka, brudna posciel..koszmar..).Dysponuje zdjeciami, jakby ktos byl zainteresowany.Po licznych awanturach zakwaterowano nas resorcie poloznym poza Hurgada i nie przy samym morzu.Tlumaczono nam ze doszlo do nie porzumienia..szefostwo biura i hotelu nie „zrozumialo” sie. Tylko ze po rozmawach z innymi wczasowiczmi okazalo sie ze tzw. nieporozumienienie dotyczylo nie tylko naszego turnusu..tylko wszystkich przyjezdzajcych z Alfa Star.Ci co zdazyli to „wyklocili” pobyt w hotelu, w ktorym wykupili w czasy,ale dla 80% nie bylo juz miejsca!Zenada,oszustwo. Typowe praktyki.Zebrac pieniadze za „slono” platny pobyt w 5*, a potem przerzucic turystow do tanszych, mniej atrakcyjnych hoteli…Oczywiscie zadnych zwrotow pinieznych nie bylo.

 11. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  J 17 lipca 2014, 21:59

  A Alfa Star pojdzie z nimi na dno w nastepnym sezonie wakacyjnym …

 12. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  kamkal 17 lipca 2014, 22:06

  Pytanie czy będzie bezpiecznie? Flota 4YOU ma 16, 17 i 21 lat. Jak na samolot to może nie jest bardzo dużo, ale do porównania flota WizzAir ma średnio poniżej 3 lat, ryanaira 5,5 roku a LOTu 6,5 roku.

 13. -9 Dobre Słabe Odpowiedz
  sb 17 lipca 2014, 22:10

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 14. +10 Dobre Słabe Odpowiedz
  Patryk 17 lipca 2014, 22:43

  Pórownywanie Alfa Staru który jest wiele lat na polskim rynku do Amber Goldu jest co najmniej nie na miejscu. Bardzo się cieszę że będziemy mieli wreszcie polskiego lowcosta i kibicuję w starciu z zagranicznymi gigantami 🙂

 15. +21 Dobre Słabe Odpowiedz
  lolek 17 lipca 2014, 23:12

  fly4free jest bardzo niesprawiedliwe i pachnie tu czarnym pijarem – tylko kto za niego zaplacil?? wizz ryan ?

 16. +11 Dobre Słabe Odpowiedz
  akjghdsjka 17 lipca 2014, 23:19

  z łodzi to tel avivu 100% oblozenia. wiec moze to nie takie glupie jest

 17. +10 Dobre Słabe Odpowiedz
  Czarny 17 lipca 2014, 23:25

  Tu nie pacnie czarnym „pijarem” tylko prosto z mostu waląc ich plan się ZUPEŁNIE kupy nie trzyma. BARDZO doświadczeni gracze jak np Wizzair zostawili LCJ gdyż pomimo ich wiedzy i BARDZO niskich kosztów nie udało im się wyjść na swoje. Czy 4You dysponuje: wiedzą, doświadczeniem i niskimi kosztami? Tu nie trzeba „pijaru” tylko oleju w głowie…
  Pozdrawiam

 18. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  lolek 18 lipca 2014, 0:28

  CzarnyTu nie pacnie czarnym „pijarem” tylko prosto z mostu waląc ich plan się ZUPEŁNIE kupy nie trzyma. BARDZO doświadczeni gracze jak np Wizzair zostawili LCJ gdyż pomimo ich wiedzy i BARDZO niskich kosztów nie udało im się wyjść na swoje. Czy 4You dysponuje: wiedzą, doświadczeniem i niskimi kosztami? Tu nie trzeba „pijaru” tylko oleju w głowie…
  Pozdrawiam

  a może dopłaty dostaną od samorządów

 19. -8 Dobre Słabe Odpowiedz
  Tina. 18 lipca 2014, 0:39

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 20. +20 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kola 18 lipca 2014, 8:02

  CzarnyTu nie pacnie czarnym „pijarem” tylko prosto z mostu waląc ich plan się ZUPEŁNIE kupy nie trzyma. BARDZO doświadczeni gracze jak np Wizzair zostawili LCJ gdyż pomimo ich wiedzy i BARDZO niskich kosztów nie udało im się wyjść na swoje. Czy 4You dysponuje: wiedzą, doświadczeniem i niskimi kosztami? Tu nie trzeba „pijaru” tylko oleju w głowie…
  Pozdrawiam

  Nie jest prawdą to co piszesz. Samoloty Wizzair miały w Łodzi niemal pełne obłożenie, tylko miasto nie chciało dodatkowo płacić „haraczu” za utrzymanie połączeń, więc Wizzair wyniósł się tam, gdzie płacą.

Zobacz także

Okołoweekendowy pobyt w Neapolu z Krakowa za 315 PLN (loty + noclegi ze śniadaniami)

21 sierpnia 2017, 8:10||Komentarze: 1

Okołoweekendowy pobyt w Neapolu z Krakowa za 315 PLN (loty + noclegi ze śniadaniami)

Lizbona i Porto w jednej podróży z Katowic za 222 PLN

20 sierpnia 2017, 21:45||Dodaj komentarz

Lizbona i Porto w jednej podróży z Katowic za 222 PLN

Naddniestrze – odwiedzamy kraj, który… nie istnieje. Czy warto tam jechać i co zobaczyć?

20 sierpnia 2017, 20:42||komentarzy 9

Naddniestrze – odwiedzamy kraj, który… nie istnieje. Czy warto tam jechać i co zobaczyć?

4-dniowa wycieczka do Rzymu za 342 PLN (loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami)

20 sierpnia 2017, 20:12||Dodaj komentarz

4-dniowa wycieczka do Rzymu za 342 PLN (loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami)

Przedłużony weekend w Wilnie z Warszawy za 235 PLN (bezpośrednie loty + 2 noce w 3* hotelu)

20 sierpnia 2017, 18:37||Dodaj komentarz

Przedłużony weekend w Wilnie z Warszawy za 235 PLN (bezpośrednie loty + 2 noce w 3* hotelu)