Fly4free.pl

3 wakacyjne kraje rezygnują z części obostrzeń i restrykcji! Będzie łatwiej tam wjechać i wypoczywać

Foto: Netfalls Remy Musser / Shutterstock
Maroko łagodzi restrykcje wjazdowe, Malta rezygnuje z obowiązku testowania dzieci, a Grecja znosi obowiązek noszenia maseczek. Im bliżej wakacje, tym mocniej kolejne kraje luzują koronawirusowe obostrzenia!

Każdy kolejny dzień przynosi kolejne kraje, które rezygnują z koronawirusowych obostrzeń przed startem sezonu wakacyjnego. Jeszcze wczoraj pisaliśmy o decyzjach rządów Izraela i Indonezji, które postanowiły ułatwić wjazd do swoich krajów turystom i nie tylko, teraz czas na kolejne kraje. Zacznijmy od Maroka, który długo był jednym z mocniej zamkniętych krajów na świecie – dość powiedzieć, że w momencie wykrycia wariantu omikron jako pierwszy kraj zamknął lotniska i wprowadził całkowity zakaz lotów pasażerskich. Teraz jednak władze tego kraju zdecydowały się na dalsze luzowanie obostrzeń, choć wciąż nie jest to całkowite zniesienie restrykcji. Jakie zmiany wprowadziło Maroko?

Obowiązujące od 17 maja reguły wjazdowe to naprawdę duża zmiana. Do tej pory bowiem wszyscy pasażerowie podróżujący do Maroka musieli być w pełni zaszczepieni i dodatkowo przed podróżą pokazać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa (wykonany na 48 godzin przed podróżą). Teraz podróżujący do Maroka będą mogli wybrać czy chcą wjechać do kraju na podstawie certyfikatu zaszczepienia czy też na podstawie negatywnego wyniku testu PCR (w myśl nowych przepisów wystarczy taki wykonany na 72 godziny przed podróżą). Oznacza to więc, że osoby w pełni zaszczepione nie muszą się już testować, a osoby niezaszczepione mają w końcu możliwość wjazdu do Maroka po wykonaniu testu i okazaniu negatywnego wyniku. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, obostrzenia te nie dotyczą dzieci do lat 12.

Malta znosi restrykcje dla najmłodszych

Choć niektóre kraje w UE jak Chorwacja czy Grecja zniosły już wszelkie restrykcje dla podróżnych, to wciąż są „urlopowe” państwa, które podchodzą do tego tematu bardziej rozważnie. Wśród nich jest Malta, gdzie wciąż dla uniknięcia kwarantanny konieczne jest przedstawienie jednego z 3 dokumentów: certyfikatu zaszczepienia przeciw COVID-19, dowodu na przechorowanie koronawirusa lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. I choć co do zasady przepisy te się nie zmienią, to władze Malty ogłosiły właśnie, że od 6 czerwca pojawią się pewne ułatwienia. Ucieszą się z nich przede wszystkim rodzice: maltańskie władze podniosły bowiem wiek, od którego test na koronawirusa nie jest wymagany. Póki co jest to 6 lat, ale już od 6 czerwca limit ten zostanie podniesiony do 12 roku życia. Drugą rzeczą, która od 6 czerwca zniknie, ma zaś być PLF, czyli formularz lokalizacyjny. Jednocześnie warto dodać, że Malta jest jednym z tych krajów, gdzie w dalszym ciągu obowiązuje nas noszenie maseczek w transporcie publicznym, w tym także transporcie lotniczym, a więc i podczas podróży do tego kraju.

W Grecji maseczki niepotrzebne

Znacznie dalej w znoszeniu restrykcji poszła Grecja, która od 1 maja nie wymaga już żadnych dokumentów związanych z zaszczepieniem się lub testami na koronawirusa. Wciąż w mocy pozostaje jednak część pandemicznych obostrzeń, na przykład dotyczących noszenia ochronnych maseczek. Tu jednak też mamy dobre informacje, bo restrykcje te znikną już 1 czerwca. Grecki rząd ogłosił bowiem, że od tego dnia zniknie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach, a także w samolotach i na lotniskach. Maseczki wciąż trzeba będzie jednak nosić w niektórych miejscach, np. w szpitalach, domach starców czy w transporcie publicznym, a więc w autobusach, pociągach i tramwajach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »