Fly4free.pl

Lawina ruszyła. 3 kolejne kraje UE znoszą restrykcje, także dla niezaszczepionych!

Foto: Roman Babakin / Shutterstock
Od poniedziałku zagraniczni turyści przyjeżdżający do Słowenii nie muszą już być zaszczepieni ani posiadać negatywnego wyniku testu na koronawirusa – ogłosił tamtejszy rząd, który jednocześnie zniósł większość restrykcji związanych z koronawirusem. Do podobnego kroku szykują się też Portugalia i Holandia.

W ostatnich kilkunastu dniach kolejne kraje luzują restrykcje: zarówno te wjazdowe jak i wewnętrzne. Z naszej perspektywy najważniejsze są obostrzenia znoszone przez kraje UE, ale widzimy, że także świat zaczyna się ponownie otwierać: weźmy choćby przykład Australii, która po ponad 2 latach zamknięcia znów zaczęła wpuszczać turystów. Tymczasem wróćmy na chwilę do Europy, gdzie kolejne kraje ogłosiły właśnie znoszenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.

Z turystycznego punktu widzenia zdecydowanie najważniejsza jest decyzja rządu Słowenii, który od poniedziałku zniósł restrykcje wjazdowe. Oznacza to, że wjeżdżając do tego kraju, nie musimy już mieć ze sobą paszportu COVID-19 ani spełnić żadnego z warunków, aby taki certyfikat otrzymać. Niepotrzebny jest już więc certyfikat szczepień, świadectwo bycia ozdrowieńcem lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Unijny certyfikat COVID nie jest też potrzebny przy wejściu do restauracji czy hotelu. Zniesiono też godzinę policyjną, więc wszelkiego rodzaju lokale mogą też funkcjonować w nocy (wcześniej było to możliwe tylko do godziny 22).

Jedyne ograniczenie pozostałe w mocy dotyczy kontynuowania obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych. Słowenia informuje też, że osoby odwiedzające zakłady opieki zdrowotnej czy domy spokojnej starości wciąż będą musiały legitymować się certyfikatem COVID, czyli np. być w pełni zaszczepione lub posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Holandia znosi restrykcje w czwartek

Inne kraje decydują się na niemal całkowite zniesienie restrykcji. Od czwartku na ten krok zdecyduje się Holandia, która już teraz zniosła większość obostrzeń. Ostatnim etapem są ograniczenia w działaniu kin, restauracji czy barów, które już od czwartku będą mogły działać bez absolutnie żadnych ograniczeń, po raz pierwszy od ponad dwóch lat.

– Kraj zostanie ponownie otwarty. Na szczęście liczba hospitalizacji nie zwiększa się w takim tempie jak liczba nowych zakażeń – mówi minister zdrowia Ernst Kuipers. I jednocześnie ostrzega, by ludzie mimo wszystko uważali na siebie, bo pandemia koronawirusa nigdzie się nie wybiera.

Zasłanianie twarzy i utrzymywanie dystansu wciąż będzie obowiązywało w transporcie publicznym oraz na lotniskach.

Portugalia też likwiduje obostrzenia

– To dla nas bardzo ważny moment i kolejny krok w stronę powrotu do normalności – powiedziała minister Mariana Vieira da Silva, ogłaszając kilka dni temu plany zniesienia większości obostrzeń.

Wśród nich znalazły się m.in. zniesienie rekomendacji o pracy zdalnej i obowiązkowej izolacji po kontakcie z osobą zakażoną, a także limitów podczas wydarzeń publicznych. Zniesiony zostanie też nakaz prezentowania negatywnego wyniku testu w barach, restauracjach czy podczas imprez sportowych. W dalszym ciągu unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu konieczne będą jednak dla osób planujących podróż do Portugalii.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
oby jak najszybciej skończyła sie ta paranoja
Grażyna Buła, 22 lutego 2022, 20:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »