Fly4free.pl

2 hitowe kraje otwierają się na turystów! Niezłe wieści także z Hiszpanii

batumi z lotu ptaka
Foto: IgorZh / Shutterstock

Od 1 lutego Gruzja planuje pełne wznowienie lotów międzynarodowych – ogłosiła minister gospodarki tego kraju. Dokładnie miesiąc później dla turystów otwarty zostanie Cypr – informuje tamtejszy rząd.

Gruzja zawiesiła regularne loty międzynarodowe w marcu ubiegłego roku i z nielicznymi wyjątkami zakaz ten pozostawał w mocy do teraz. W piątek minister gospodarki tego kraju ogłosiła jednak, że regularne międzynarodowe loty pasażerskie do tego kraju zostaną wznowione 1 lutego, a wszystkie linie, które wykonywały w przeszłości lub dopiero planują loty do Gruzji, mogą śmiało wznawiać regularne połączenia.

– W przyszłym tygodniu sfinalizujemy, w jaki sposób ułatwić reguły wjazdu do naszego kraju dla gości z całego świata – powiedziała Natia Turnava.

Do tej pory w Gruzji miało miejsce nieco ponad 250 tysięcy zakażeń COVID-19. Przypomnijmy, że w naszym kraju do Gruzji lata przede wszystkim Wizz Air, który z kilku polskich lotnisk lata do Kutaisi. Kiedy wznowi loty? Z systemu rezerwacyjnego wynika, że teoretycznie najszybciej powinny zostać wznowione rejsy z Warszawy (na początku marca), pod koniec marca planowane są loty z Krakowa, a z innych portów regionalnych na początku maja (z Katowic – na początku czerwca).

Z kolei 1 marca swoje lotniska dla gości ze wszystkich krajów chciałby otworzyć Cypr.

– Oznacza to, że o ile pasażerowie nie będą mieli pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, będą zwolnieni z kwarantanny – powiedział wiceminister turystyki Savvas Perdios w rozmowie z telewizją CyBC.

Jak miałoby to wyglądać? 56 krajów, z którymi Cypr ma bezpośrednie połączenia lotnicze, zostaną podzielone na specjalne strefy z różnymi kolorami, w zależności od tego, jak wygląda ich sytuacja pandemiczna. I tak – pasażerowie z krajów zielonych nie będą musieli nawet przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID-19, test będą za to musieli przedstawiać turyści podróżujący z krajów oznaczonych jako pomarańczowe. Z kolei pasażerowie z czerwonych krajów będą musieli w sumie poddać się dwóm testom na koronawirusa: najpierw przedstawić negatywny wynik testu przed wylotem na Cypr, zaś drugi test na koronawirusa przeprowadzony będzie po wylądowaniu.

Foto: Oleg_P / Shutterstock

Przypomnijmy też, że Cypr już wcześniej zapowiedział, że bez żadnych restrykcji będą mogły wjeżdżać do tego kraju osoby zaszczepione na koronawirusa.

Kluczowe pozostaje jednak pytanie o to, na ile realne są to plany. Tak jak w innych krajach, także na Cyprze proces szczepienia społeczeństwa postępuje dość wolno. Nie jest też jasne czy daty otwarcia granic dla turystów nie trzeba będzie przesunąć, jeśli zapadnie na przykład decyzja o zakazie podróży turystycznych w UE, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

Sytuacja na Cyprze też zresztą nie jest kolorowa: w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań miejscowe władze wprowadziły do końca stycznia ścisły lockdown. W jego ramach Cypryjczycy mają prawo wyjść z domu tylko dwa razy dziennie po uprzednim wysłaniu SMS na specjalny numer, by otrzymać pozwolenie. Wśród powodów usprawiedliwiających wyjście są m.in. zakupy, wizyta u lekarza czy spacer, w którym maksymalnie mogą uczestniczyć 2 dorosłe osoby jednocześnie.

Sprzeczne sygnały z Hiszpanii. Otwarcie już wiosną?

Co z innymi krajami? Obserwując wypowiedzi polityków widać, że w wielu państwach trwa spór na temat tego, czy poświęcić ten sezon turystyczny w imię bezpieczeństwa rodaków czy jednak otworzyć się na turystów. Dobrym przykładem jest Hiszpania. W środę premier tego kraju Pedro Sanchez powiedział, że tylko “masowe szczepienia otworzą drogę do normalności, jakiej chcemy”.  Dodał też, że jakiekolwiek wznowienie międzynarodowej turystyki w tym kraju na bardziej masową skalę będzie możliwe dopiero, gdy 70 procent populacji Hiszpanii będzie zaszczepione. Problem w tym, że… według szacunków Komisji Europejskiej, będzie to możliwe najwcześniej przed końcem sierpnia, czyli w samej końcówce sezonu turystycznego.

Z drugiej strony w piątek minister turystyki tego kraju Reyes Maroto wyraził nadzieję na zniesienie restrykcji i ponowne otwarcie turystyki jeszcze wiosną.

– Mamy nadzieję, że pod koniec wiosny, a z całą pewnością na początku lata międzynarodowe podróże zostaną wznowione, a turyści wybiorą Hiszpanię jako swój cel urlopowy – powiedział.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
i co, Gruzja bez testu lub kwarantanny lub szczepionki?
Jou, 24 stycznia 2021, 20:40 | odpowiedz
Podbijam  
Jou i co, Gruzja bez testu lub kwarantanny lub szczepionki?
wiks91, 24 stycznia 2021, 22:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
(La Ministra) María Reyes ,  Maroto Illera, *powiedziała / wyraziła ...
Abcn, 24 stycznia 2021, 22:49 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »