Fly4free.pl

Będzie zakaz podróży turystycznych w całej UE? Pierwsze kraje już się na to decydują!

Foto: Szymon Mucha / Shutterstock

– Musimy zastopować podróże turystyczne i rekreacyjne. Jeśli podróżujesz, często zabierasz wirusa ze sobą w walizce i musimy mieć możliwość, aby przynajmniej tymczasowo móc ich zakazać – mówił premier Belgii Alexander De Croo. Był to jeden z tematów czwartkowej wideokonferencji z udziałem unijnych przywódców. Co ustalono podczas spotkania?

Mówimy o podróżach, które nie są niezbędne, na przykład wyjazdy turystyczne muszą być wstrzymane. Każdy wyjazd za granicę to obecnie ryzyko przywiezienia nowej mutacji koronawirusa. Sytuacja w państwach sąsiadujących jest gorsza, więc musimy uchronić przed pogorszeniem się sytuacji w naszym kraju – mówił szef belgijskiego rządu.

Belgia to kolejny kraj, który planuje wprowadzenie ograniczeń w podróżach tylko do tych niezbędnych. Jednocześnie premier tego kraju zastrzega, że nie wzywa do całkowitego zamknięcia granic. Tłumaczy, że wymiana handlowa między krajami powinna być utrzymana, a pracownicy transgraniczni powinni mieć nadal prawo do przekraczania granic. W sprawie pomysłu tymczasowego zakazu ruchu turystycznego De Croo miał przekonywać innych unijnych przywódców podczas czwartkowego szczytu. Czy przekonał? Okaże się za kilka dni.

– Sytuacja z nowymi mutacjami koronawirusa jest coraz bardziej niepokojąca.Musimy powstrzymać wszelkie zbędne podróże pomiędzy i wewnątrz krajów UE – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

A Charles Michel, szef Rady Europejskiej nie wykluczył wprowadzania zakazów dla “zbędnych” podróży. Zastrzegł jednak, że decyzja w tej sprawie należy do poszczególnych krajów UE

– Będziemy w najbliższych dniach zajmować się koordynowaniem działań co do granic – powiedział.

Sami Belgowie nie zamierzają zresztą czekać. Jak donosi serwis Euronews, belgijski rząd już w piątek zdecydował się na wprowadzenie zakazu wszystkich podróży, które nie są niezbędne. Zakaz ma obowiązywać przynajmniej do 1 marca. W tym okresie dozwolone mają być tylko odwiedziny u rodziny, podróże biznesowe czy w innych niezbędnych celach.

Wprowadzenie kontroli granicznych i w efekcie – podobnego zakazu – rozważają też Niemcy.

Foto: Shutterstock

Na paszport szczepionkowy za wcześnie

Trudno powiedzieć czy taki zakaz podróży turystycznych mógłby zostać wprowadzony w całej UE – tym bardziej, że oznaczałoby to poważne tarapaty dla branży turystycznej. Nie da się jednak ukryć, że przyszłość turystyki w UE zależy od tempa szczepień w poszczególnych krajach, tak aby uratować sezon wakacyjno-urlopowy. Obecnie wiemy, że nie jest z tym najlepiej, a wiele krajów narzeka na ograniczenie dostaw szczepionek. Tymczasem Komisja Europejska wyznaczyła dość ambitne harmonogramy szczepień – chce, by do końca sierpnia w krajach członkowskich zaszczepiono przynajmniej 70 procent wszystkich dorosłych.

– To jest do zrobienia. Z harmonogramów oczekiwanych dostaw szczepionek wynika, że wystarczy dawek do osiągnięcia tych celów – powiedziała von der Leyen.

Jednocześnie na później odłożono też opisywany także na naszych łamach temat “paszportów szczepionkowych”, czyli dodatkowych udogodnień (dotyczących przekraczania granic) dla zaszczepionych. Bo choć – jak donosi Deutsche Welle – unijni przywódcy chcą wspólnego systemu certyfikowania szczepień, to wciąż nierozstrzygnięte są takie kwestie jak to czy zaszczepieni faktycznie nie mogą przenosić wirusa i czy przywileje dla zaszczepionych nie oznaczają dyskryminację wobec tych, którzy nie wezmą zastrzyku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jakie to chore wszystko... Precz z plandemią!!!! 
Julian13, 23 stycznia 2021, 17:58 | odpowiedz
Chory, chorszy, trup !!! Tylko wirusa można przewieźć w bagażu, bo wszystko inne zostanie wykryte podczas prześwietlania RTG. To jest po prostu chore!!! To ja powinnam decydować o moim ciele !! A wirusy były i będą. Zaszczepienie nie gwarantuje , że osoba nie zachoruje ! Tak było i że świńska , ptasia grypa ! A czy laej to wszystko zależy od organizmu. Wszystkie rządy wykorzystują sytuację PLANDEMII, aby zniewolić ludzi i poddać ich całorocznej kwarantannie. Dzisiaj już nie muszą być wywoływane wojny wystarczy ogłosić pandemię i brak dostępu do.lekarza spowoduje, że miliony ludzi umrze z powodu.imnych chorób wymagających leczenia. Większe ludobójstwo aniżeli w II Wojnie Światowej !!
Eva Krawczykowska, 31 stycznia 2021, 15:24 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »