Fly4free.pl

Miasto4free: darmowe atrakcje Barcelony

Przedstawiamy drugą część poradnika „Zwiedzenie za free”, w którym pokazujemy, w jaki sposób wiele zwiedzić i mało płacić. Dziś na tapetę wzięliśmy stolicę Katalonii - Barcelonę i wybrane atrakcje. Zwiedzanie za free: darmowe atrakcje Paryża >>Barcelona outside, czyli urlop pod gołym niebem. Zaczynamy od miejsc, które koniecznie powinniście zobaczyć odwiedzając to gorące i słoneczne miasto, czyli znanych ulic, parków i oczywiście plaż!

La Rambla i La Rambla de Raval
Najbardziej popularna i kosmopolityczna ulica Barcelony. La Rambla (Las Ramblas) to rodzaj głównego deptaka, który zaczyna się w centrum, a kończy nad samym nadbrzeżem. Ulicę zdobią sklepy z pamiątkami, kawiarnie, restauracje i muzea (najsłynniejsze to Muzeum Figur Woskowych). To tutaj znajduje się również pomnik Krzysztofa Kolumba oraz słynny Casa Bruno (Dom Parasoli) z charakterystycznym orientalnym smokiem zdobiącym fasadę.

La Rambla de Raval (Raval’s Rambla) to, ze względu na podobnie brzmiącą nazwę, ulica często mylona z La Ramblą. Znajduje się zresztą bardzo niedaleko (po wyjściu z metra Liceu, zamiast prosto, należy skręcić w prawo na Carrer de’l Hospital). La Rambla de Raval również jest deptakiem, jednak nieco mniej popularnym niż jej sławna „sąsiadka”. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są…koty, a właściwie monumentalne rzeźby, przedstawiające te zwierzęta, autorstwa Fernando Botero.

La Rambla
Metro: Catalunya – linia czerwona (L1), Catalunya, Liceu lubDrassanes – linia zielona (L3)
Autobus: linie 14, 59 i 91
Pociąg: FGC (kolej miejska): Plaça Catalunya, Renfe (narodowy przewoźnik): Plaça Catalunya

Wzgórze Montjuïc
Barcelońska kultura ma kolor zielony. Dzieje się tak za sprawą Wzgórza Montjuïc i jego bogatej oferty. Oprócz licznych muzeów, teatrów restauracji oraz obiektów sportowych, miejsce to zapewnia wypoczynek w bajkowych ogrodach z możliwością podziwiania rozległej panoramy miasta. Atrakcją Wzgórza Montjuïc jest także słynna Magiczna Fontanna, która w po zmroku zachwyca kolorami. Niektóre ogrody położone w tym miejscu dostępne są dla zwiedzających tylko w określonych godzinach. Warto więc przed planowanym wyjazdem odwiedzić stronę internetową ze szczegółowymi informacjami.

Parc de Montjuïc
Carrer d’Olot,
Metro: Parallel – linia zielona (L3) lub fioletowa (L2)
Autobus: Linie: 55, 150, 13

Park Guell
Genialne dziecko architekta Antionio Gaudiego to znak rozpoznawczy Barcelony. Park pełen jest uspokajającej zieleni oraz zadziwiających budowli. Znajduje się w nim słynny dom Gaudiego, który obecnie służy jako muzeum poświęcone artyście. Park Guell przez wielu turystów uważany jest za najpiękniejsze miejsce w Barcelonie. Obecnie można go zwiedzać za darmo przez cały rok między 8.00 a 21.00. Pojawiły się jednak plany pobierania opłat za korzystanie z tego miejsca. Na razie, dzięki organizowanym przez mieszkańców protestom, sprawa jest nierozstrzygnięta.

Park Guell
Metro: Lesseps – linia zielona (L3)
Autobus: linie – 24, 31, 32, H6, 92

Park Ciutadella
Park Ciutadella jest kolejnym dowodem na to, że Hiszpanie potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym. Obecność Muzeum Geologii oraz Muzeum Zoologii doskonale komponuje się na tym terenie z imponującymi rzeźbami, a te z kolei nie stanowią przeszkody dla mieszkańców ogromnego zoo. Znakiem rozpoznawczym parku jest rzeźba olbrzymiego mamuta. Park Ciutadella otwarty jest przez cały rok. Od października do marca w godzinach 8.00 – 21, a od kwietnia do września od 8.00 do 21.00. Wstęp jest wolny.

Parque de la Ciudadela
Passeig de Pujades, 33
Metro: Arc de Triomf – linia czerwona (L1) , Barceloneta lub Ciutadella/Vila Olímpica – linia żółta (L4)

Park Uniwersytecki
Magia tego miejsca jest odwrotnie proporcjonalna do jego popularności. Park położony na tyłach Uniwersytetu w Barcelonie jest miejscem równie malowniczym, co mało uczęszczanym. W czasie roku akademickiego można co prawda spotkać w nim wypoczywających studentów, jednak w czasie wakacji jest do pełnej dyspozycji turystów. A trzeba przyznać, że warto wybrać się w miejsce, gdzie unikalne gatunki flory oraz skrupulatnie zaprojektowany krajobraz tworzą świetny klimat dla relaksu.

Park Uniwersytecki jest dostępny dla zwiedzających za darmo. W dni powszednie, gdy Uniwersytet jest otwarty, do parku możecie wybrać się między 8.00, a 21.00. Prowadzi do niego wejście od Plaça de la Universitat, Carrer Aribau i Carrer Balmes. Natomiast w soboty, niedziele i wakacje turyści mile widziani są od godziny 10.00. Wtedy czynne jest wejście od Carrer de la Diputació.

University of Barcelona
Gran Via de les Corts Catalanes, 585
Metro: Universitat – linia czerwona (L1) lub linia fioletowa (L2)

Metronom
Wnętrze Metronomu wyściela sztuka współczesna. Myli się jednak ten, kto pod tym pojęciem rozumie jedynie malarstwo i rzeźbę. Metronom patronuje bowiem takim dziedzinom jak fotografia, video, muzyka eksperymentalna, taniec nowoczesny oraz performance. Miłośnicy tego rodzaju sztuki mogą się nią napawać do woli. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Fundacio Rafael Tous d’Art Contemporani
Carrer de la Fusina, 9
Metro: Arc de Triomf – linia czerwona (L1), Jaume I – linia żółta (L4), Barceloneta – linia żółta (L4)
Pociąg: Barcelona Estacio de Franca

Muzeum Pabla Picassa
Muzeum poświęcone najsłynniejszemu hiszpańskiemu malarzowi XX wieku jest nie lada gratką dla miłośników sztuki nowoczesnej. Znajduje się tam ponad 4 500 dzieł, stąd wycieczkę radzimy rozpocząć tuż po otwarciu, czyli o 10.00. Na szczęście bramy zamykane są dopiero o 20.00, więc przy sporej determinacji, obejrzycie większą część ekspozycji. W tym roku dniami, w których muzeum zamyka swe podwoje są poniedziałki (za wyjątkiem 1.04. i 20.05.), a także 1.05., 24.06. oraz 25-26.12. Dobra wiadomość jest taka, że za darmo można oglądać ekspozycje w niedziele po godzinie 15.00 i w każdą pierwszą niedzielę miesiąca (od otwarcia do zamknięcia). Władze tej kulturalnej instytucji dbają także o najmłodszych. Osoby poniżej 16 roku życia mają darmowy wstęp. Jeśli planujecie odwiedzić Muzeum Picassa w okolicach 18.05. lub 24.09. możecie skorzystać z dni otwartych. Oczywiście za darmo.

Museu Picasso of Barcelona
Montcada 15-23
Metro: Arc de Triomf Station – linia czerwona (L1), Liceu Station – linia zielona (L3), Jaume I Station – linia żółta (L4)
Autobus: Via Laietana – linie 17, 40, 45 i 19, Passeig Picasso – linie 39 i 51, Pla de Palau – linie 14 i 59, Princesa – linia 120

Centrum Kultury Współczesnej
Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie to miejsce skupiające różne rodzaje artystycznego przekazu. Możecie wybrać się tu na dobry film, interesującą wystawę, czy uczestniczyć we wciągającej dyskusji. Wystawy CCCB można podziwiać każdego dnia za wyjątkiem poniedziałków przypadających w roku szkolnym oraz 24.12., 25.12., 31.12. i 01.01. Specjalna okazja do odwiedzin centrum jest 26.12. oraz 5.01. między 11.00 a 15.00. Ponieważ na Centrum Kultury Współczesnej składa się kilka różnych działów i mają one odmienne warunki zwiedzania, podczas jego planowania, radzimy zapoznać się z informacjami na oficjalnej stronie internetowej instytucji.

Wstęp wolny do centrum mają dzieci i młodzież do 16 roku życia. Wcześniej można było także liczyć na bezpłatne środy. Jednak obecnie zamieniono ten przywilej na opłatę w wysokości 3 euro dla każdego.

Centre de Cultura Contemporània de Barcelona
Montalegre, 5
Metro: Universitat – linia fioletowa (L2) lub czerwona (L1), Catalunya – linia czerwona (L1)
Autobus: Linie – 7, 9, 13, 14, 16, 17, 20, 24, 37, 41, 42, 50, 54, 55, 58, 59, 62, 63, 64, 66, 67, 68, 91, 120, 121, 141, H12, Aerobús

Śladami Gaudiego – głównego architekta Barcelony
Nie można być w Barcelonie i nie zobaczyć dzieł jej koronnego twórcy, czyli Antoniego Gaudiego. To dzięki temu architektowi miasto posiada swój oryginalny, rozpoznawalny na całym świecie charakter.

Sagrada Familia
Przegląd dokonań Gaudiego należy zacząć od ich królowej. Sagrada Familia to perełka światowej architektury. Budynek zadziwia swoim kształtem i wielkością, a musicie wiedzieć, że jeszcze nie jest ukończony. Docelowo ma posiadać 18 wież i stać się najwyższym kościołem na świecie. Niestety Sagradę Familię za darmo można oglądać jedynie z zewnątrz. Wnętrze świątyni można zwiedzać jedynie odpłatnie od października do marca w godzinach 9.00 – 18.00, a od kwietnia do września między 9.00 a 20.00. 25, 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia bazylika czynna jest w godzinach 9.00 – 14.00. Wszelkie informacje uzyskacie na oficjalnej stronie internetowej kościoła.

La Sagrada Familia
Calle Mallorca, 401
Metro: Sagrada Familia – linia niebieska (L5) i fioletowa (L2)

Casa Batlló
Casa Batlló to kolejna popisowa spuścizna Gaudiego, stworzona w tak charakterystycznym dla artysty stylu. Dach oraz płytki na ścianach kamienicy przypominają rybie lub smocze łuski, a kształt balkonów zwierzęce kości. Fasada budynku zachwyca kolorami, które pochodzą z ceramiki i kafli. Casa Batlló otwarta jest dla turystów codziennie w godzinach 9.00 – 21.00. Jednak ze względu na organizowane tam od czasu do czasu wydarzenia kulturalne, godziny te mogą ulec zmianie. Najlepiej więc przed planowanym zwiedzaniem sprawdzić dostępność obiektu na stronie internetowej. Niestety bezpłatny wstęp do budynku mają jedynie dzieci do 7 roku życia. Dla pozostałych turystów Casa Batlló dostępna jest za darmo tylko z zewnątrz.

Casa Batlló
Passeig de Gràcia 43
Metro: Passeig de Gràcia: linia fioletowa (L2), zielona (L3) i żółta (L4)
Autobus: linie – 7, 16, 17, 22, 24 i 28
Pociąg: RENFE: Passeig de Gràcia, FGC: Provença

Casa Milà (La Pedrera)
Casa Milà jest kolejnym dowodem wielkiego talentu Antonio Gaudiego. Ze względu na przypominający ogromną skałę kształt, budynek nazywany jest potocznie La Pedrera, czyli Kamieniołom. Niektórym turystom budynek kojarzy się jednak bardziej ze wzburzonym morzem. A to z powodu falistego kształtu fasady oraz figur ptaków zdobiących balkony. Casa Milà jest otwarta od 5.11. do to 28.02. od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 – 18.30, a w okresie 01.03. – 4.11. w od 9.00 do 20.00. Budynku nie można zwiedzać 25.12. Podobnie, jak w przypadku Casy Batlló, również La Pedrera jest dostępna za free jedynie z zewnątrz. Bezpłatny wstęp mają tylko najmłodsi. W tym przypadku są to dzieci do lat 6.

Casa Milà
Provença, 261 – 265
Metro: Diagonal – linia zielona (L3) i niebieska (L5), Provença – linie szybkie i podmiejskie
Autobus: Linie – 7,16,17, 22, 24 i 28
Pociąg: RENFE – Passeig de Gràcia

Barcelona inside, czyli muzea i architektura
Kultura w Barcelonie to dla turystów głównie muzea. My przedstawiliśmy te, które naszym zdaniem, są absolutnym „must see”. Natomiast pełną ofertę kulturalną oraz muzealną Barcelony znajdziecie na stronach kulturalnych Urzędu Miasta Barcelony.

Plaże w Barcelonie
Po długim i wyczerpującym zwiedzaniu, koniecznie wybierzcie się na jedną z barcelońskich plaż. Wybór jest spory. Od najpopularniejszej Barcelonety, poprzez największą Platja Gran, do Novej Icarii i Bogatell. Warto dodać, że przez niemal całe wybrzeże biegnie żółta linia metra (L4). Dostać się na nie możecie innymi środkami komunikacji, które znajdziecie na stronie transportu miejskiego w Barcelonie.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu kolejnej części poradnika, w komentarzach pod tekstem podzielicie się z nami swoimi spostrzeżeniami i wspólnie powiększymy listę atrakcji turystycznych za free. Życzymy przyjemnego i darmowego zwiedzania!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Dodajcie w tekście o fontannach przy wzgórzu - w poniedziałki i wtorki są nieczynne! Myślę, że to cenna wiadomość dla tych co będą w Barcelonie tylko kilka dni.
larius, 17 marca 2013, 15:52 | odpowiedz
Lecę do Barcelony 14 kwietnia z Rzeszowa. Podobno na lotnisku będzie jakiś autobus do centrum Barcelony (dworzec Nord). Gdzie mogę kupić bilet na ten autobus, po czym go poznam, jest jakieś logo na nim? Ląduję o 23:45 i to będzie ostatni autobus. Co w sytuacji, gdy chętnych będzie więcej niż miejsc w autobusie?
mimi, 17 marca 2013, 15:56 | odpowiedz
@mimi: Autobusy kursują między lotniskiem a dworcem mniej więcej co 30 minut i są bezpłatne.
iza, 17 marca 2013, 16:06 | odpowiedz
@iza gdzie z Girony bezpłatne autobusy chyba coś ci się pomyliło
lol, 17 marca 2013, 16:16 | odpowiedz
mimi: Prawdopodobnie lecisz do Girony lub Reus, a stamtąd autobusy są podstawiane pod każdy samolot. Czasami się spóźniają, ale z doświadczenia wiem, że w końcu przyjeżdżają. Koszt biletu w jedną stronę to około 12 euro.
gogol, 17 marca 2013, 16:23 | odpowiedz
mimi, z Rzeszowa to lecisz do Girony a nie Barcelony. Wychodzisz z lotniska i po prawej masz stanowiska autobusow. Bilet kupujesz w budce przed stanowiskami - kup w obie strony, bedzie taniej a jest wazny 30 dni. Miejsc na pewno wystarczy dla wszystkich bo podstawiaja 2-3 autobusy. Na pewno je rozpoznasz bo o tej porze to juz chyba tylko do Barcelony odjezdzaja. A z Nord to juz tylko nocny autobus albo taxi, bo metro o tej porze nie jezdzi.
Marcin, 17 marca 2013, 16:31 | odpowiedz
Nie ma nic o Tibidao, samo wzgórze za free suyper widoki
kubi, 17 marca 2013, 16:35 | odpowiedz
@iza: No nie tak do końca...rzeczywiście kursują regularnie, ale nie sa darmowe. Jesli lądujesz w Gironie to bilet w obie strony kosztuje ok. 25e, natomiast na El Prat to koszt można dojechać autobuse komunikacji miejskiej na bilet T10 (koszt 9,70 e za 10 przejazdów/ metro, autobus, pociąg / kupuje się go w automatach na stacji) lub Aerobusem za 5,30 e w jedna stronę; można rówież wybrać pociąg, który dojeżdża do lotniska za 3,50 e.
BCN, 17 marca 2013, 17:50 | odpowiedz
autobusy z lotniska na Plac Katalonski nie sa darmowe .
pawel, 17 marca 2013, 18:08 | odpowiedz
Casa Milà jest do zobaczenia od wewnątrz 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)i w Noc Muzeów, tak samo Palau Guell, tyle że trzeba swoje odstać w kolejce.
Kasia, 17 marca 2013, 18:19 | odpowiedz
@mimi potwierdzam wypowiedzi poprzednikow, moj lot opoznil sie 20/30 min (nie pamietam) i autobus pokornie czekal (chyba nawet dwa), mimo ze juz bylo po polnocy! dojechalem na dworzec i pytajac sie miejscowych doszedlem do najblizszej stacji metra, kupilismy bilet w automacie i poturlalismy sie na la rambla (tam mialem hostel), takze nie wiem o chodzi @Marcin'owi z niejezdzacym metrem w nocy...moze nie bylo jeszcze az tak pozno, hiszpanie za wczesnie to sie nie kładą ;)
zuraw, 17 marca 2013, 18:24 | odpowiedz
A o której można najpóźniej dojechać z Barcelony do lotniska w Gironie? Bo chciałabym spędzić całą noc w Barcelonie a o 7 rano jest samolot. I mam jeszcze takie pytanie czy naprawdę nie można obejrzeć tych świecących fontann w poniedziałki i wtorki? Bo te dwa dni akurat spędzę w Barcelonie...
malpeczka, 17 marca 2013, 18:39 | odpowiedz
Bedziecie teraz opisywac ulice, place i fasady wszystkich miast po kolei? Bo sa za darmo do ogladania? To dosyc ciekawa koncepcja turystyczna, aby zapelnic tekstem ogorkowa niedziele... Ciekawie sie, po co podajecie jak dojechac autobusami i metrem. Przeciez one nie sa za darmo. Ale za darmo jest z pewnoscia korzystanie z wlasnych konczyn. Bo z wlasnego mozgu chyba juz tak nie do konca....
humbak, 17 marca 2013, 18:47 | odpowiedz
@humbark masz racje! z tym, ze to nie forum o marudzeniu. Koncepcją strony jest tanie latanie, a co za tym idzie tanie zwiedzanie, także temat jak najbardziej na miejscu. Jeśli Ci nie pasuje to po prostu nie udzielaj się w tym temacie i daj skorzystać tym mniej rozgarniętym od Ciebie.
zuraw, 17 marca 2013, 19:04 | odpowiedz
@humbak, chyba już nie masz się do czego przyczepić. Ja się wybieram do Barcelony i mimo że kupię przewodnik, to doceniam ten tekst i ucieszyło mnie, że się pojawił :)
ka, 17 marca 2013, 19:10 | odpowiedz
@zuraw - metro w Barcelonie w dni powszednie jezdzi do polnocy, w piatki do 2 am, a w soboty cala noc.
Pink, 17 marca 2013, 19:24 | odpowiedz
Rzeczywiście,Barcelona to wielkie miasto i trudno uwirzyć,że tak mało atrakcji jest darmowych.
george23, 17 marca 2013, 19:32 | odpowiedz
Odnośnie fontann to na stronie HolidayCheck.pl jest informacja całkowicie różna od tej zamieszczonej w artykule. Godziny pokazów: 7.I - 12.II: przerwa konserwacyjna 13.II - 29.IV: pt, sb: 19, 19:30, 20:00, 20:30 30.IV - 30.IX: czw, pt, sb, nd: 21:30,22:00,22:30,23:00 1.X - 3.I: pt, sb: 19, 19:30, 20:00, 20:30
george23, 17 marca 2013, 19:47 | odpowiedz
Dzięki za informację. Tak, lecę do Girony i tam będę o północy po czym chciałbym się załapać na ten autobus. Dobrze, że podstawiają dwa, trzy autobusy. Czyli ta budka z biletami na Gironie będzie czynna o północy po tym jak wyląduje Ryanair z Rzeszowa? Jeszcze jedno pytanie: z Waszego doświadczenia, jeśli godzina przylotu to 23:45, to samolot jest punktualnie o tej porze, czy lubi się spóźnić?
mimi, 17 marca 2013, 20:04 | odpowiedz
Część Casa Mila można obejrzeć za darmo, o czym mało kto wie. Należy wejść przez narożną bramę na skrzyżowaniu Passeig Gracia i carrer Provenca. Wstęp jest wolny, bo wewnątrz znajdują się sale wystawowe Caixa Catalunya, instytucji do której obecnie należy budynek. Firma jest zamożna (bank!), więc wystawy są bezpłatne. Główna atrakcją jest jednak architektura Gaudiego. Za bramą - fantastyczna klatka schodowa prowadząca na I piętro, gdzie odbywają się wspomniane ekspozycje. Na ścianach klatki schodowej są niezwykłe freski, a w salach piękne stropy pofałdowane w motywy przypominające morskie fale. Aby przejść "regularną" (oczywiście znacznie dłuższą i bogatszą) trasę zwiedzania Casa Mila, trzeba podejść do innego wejścia, od strony carrer Provenca. No ale tam dłuuuga kolejka i kasa... Poszukiwaczy innych ukrytych atrakcji Barcelony zachęcam do lektury mojego "Spacerownika" po tym pięknym mieście.
Marek Pernal, 17 marca 2013, 20:36 | odpowiedz
Polecam wszystkim najlepszy wg mnie bar tapas w Barcelonie o nazwie Cerveceria Catalana przy Mallorca 236 w dzielnicy Eixample. Bardzo dobre tapasy w przyzwoitej cenie. Jedynym mankamentem tego miejsca jest ciągły tłok. Najlepiej pojawić się tam ok godziny 24.00 albo nawet trochę później. Lokal z tego co pamiętam czynny jest do 2.00.
Nemo, 17 marca 2013, 20:51 | odpowiedz
Hej, W kwietniu wybieramy się do Barcelony.Za free to tylko pod chmurką ale szukamy czegoś w dobrej cenie.Dzięki za info
haber, 17 marca 2013, 22:06 | odpowiedz
fajnie, ze napisaliscie taki artykul :D ja akurat za tydzien lece do barcelony :D i juz intensywnie przetrzasam neta w poszukiwaniu wszelkich potrzebnych informacji, a te z atrakcjami za free dodatkowo sie przydadza. A moze pan Marek Pernal podalby jakis link do tego spacerownika?
super, 17 marca 2013, 22:21 | odpowiedz
do miejscowych i innych znajacych Barcelone: czy mozna np. na lotnisku w Barcelonie dostac gratis mapki Barcelony? takie typowe turystyczne, nie jakies szczegolowe? albo gdzies w centrum ewentualnie, czy sa jakies turystyczne punkty, gdzie mozna dostac takie mapki?
?, 17 marca 2013, 22:27 | odpowiedz
Witam, za 2 tygodnie lecę do Barcelony i na miejscu będę o 23.45 więc żeby nie włóczyć się po mieście w nocy będę spać na lotnisku. Czy ktoś może poleca jakieś przyzwoite miejsce do spania które wypróbował? Czy ochrona się czepia nocujących na lotnisku? pozdrawiam
Monika, 17 marca 2013, 23:07 | odpowiedz
Bardzo dobry, konkretny tekst. Byłam w Barcelonie i szczególnie polecam wizytę w Parku Guell. Fantastyczne miejsce!
Agata, 17 marca 2013, 23:14 | odpowiedz
Pan Marek Pernal napisał książkę p.t. "Spacerownik historyczny- Barcelona" .Fantastyczna książka, opisująca miasto w szerokim kontekście historycznym. Polecam ją gorąco, ogrom wiedzy i pracy włożony w jej stworzenie- chylę czoła.Ja lecę do Barcelony kolejny w piątek i na pewno będę podążać trasami opisanymi przez p.Marka. Pozdrawiam
MAŁGOSIA, 18 marca 2013, 7:54 | odpowiedz
Świetny artykuł, Jużczekam na kolejne a może Florencja? Wybieram sie tam wkrótce. Tak trzymać.
Pawel, 18 marca 2013, 8:51 | odpowiedz
w niedziele w godz. 15-20 liczne muzea zarządzane przez władze miejskie są darmowe - lista w poniższym linku http://www.barcelonayellow.com/bcn/sights/museums/free-on-sundays
pm, 18 marca 2013, 9:19 | odpowiedz
Niestety artykuł nieco powierzchowny. W niedzielę w styczniu można było zobaczyć za friko: Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Frederic Mares i ratusz. Jeżeli chodzi o modernizm, to można obejrzeć kilka klatek schodowych i wnętrza Domu Azji.
niemamweny, 18 marca 2013, 9:27 | odpowiedz
Czy do centrum Girony też tak latwo się dostac w środku nocy?
kozica, 18 marca 2013, 9:40 | odpowiedz
Witam, za tydzień lecę do Barcy na 4 dni. Może ktoś mi pomoże i powie, 1. czy warto brać ze sobą karty Euro26? 2.Czy Wizzair z Warszawki leci na ElPrat? 3. Jeśli już mam zamiar wydać pieniądze, żeby coś zwiedzić to co to powinno być? Bo słyszałem, ze np. Sangrada Familia jest droga a szału w środku nie robi. 4. Jak to jest z tymi mapkami? Mozna gdzieś dostać taki mini przewodnik mapkę za free? Lotnisko ? albo tourist information w barcy? 5. I najważniejsze, czy pogoda która zapowiadają tj. ok 15 stopni, to prawda czy fake? brać kąpielówki? :) Thanks from the mountain za pomoc. Pozdrawiam, Tomek ;)
Tomek, 18 marca 2013, 10:37 | odpowiedz
http://www.citytripplanner.com/en/citytrip-Barcelona Najlepiej samemu zrobić sobie plan zwiedzania, bo ten ma kilka wad, ale może się komuś przyda.
pooor, 18 marca 2013, 11:57 | odpowiedz
@niemamweny Powierzchowny? Napisz lepszy w takim razie. Jeśli go czytałeś, powinieneś wiedzieć, że są tam aktualne informacje, a styczeń był jakieś dwa miesiące temu...
KasiaJoasia, 18 marca 2013, 12:17 | odpowiedz
Jak to jest z tymi autobusami z lotniska El Prat na Plac Kataloński są darmowe czy nie, ma ktoś pewną informację ?
Mateusz, 18 marca 2013, 15:18 | odpowiedz
Nie są darmowe. Tu znajdziesz potrzebne informacje http://www.aerobusbcn.com/index.php/en/fares.html Można wybrać opcję kolei Refne, ale ja wybrałem autobus 46 do Pl.Espanya a później zieloną linię metra L3, przy okazji zobaczyłem trochę miasta.
pooor, 18 marca 2013, 16:17 | odpowiedz
Wlasnie jak mi sie cos nie podoba, to mam zwyczaj sie przyczepic. Tekst jest zrobiony szalenie dyletancko, o czym swiadcza poglebione komentarze kilku uzytkownikow powyzej, ktore rzeczowo informuja o faktycznie ciekawych sprawach zwiazanych z tym jak na sprytnie i bezpienieznie zobaczyc kilka ciekawych miejsc w miescie. Bo opisywanie ulic, placow i fasad jako atrakcji, ktore mozna za darmo jest zwyczajnie megadyletanctwem i robieniem marketingu godnego FRancy. A Narod to czyta i spija wielbiac niczym tworczosc zespolu Weekend. A moze raczej Inkwizycji, bowiem co poniektorzy zaraz beda gotowi poslac mnie na stos za postawienie sie okoniem do glownego nurtu rzeki.
humbak, 18 marca 2013, 18:52 | odpowiedz
Za to Ty humbak jesteś megainteligentem i mistrzem mowy polskiej.Będziemy się od Ciebie wszyscy uczyć - My ciemny naród wielbiący disco polo.
Banita, 18 marca 2013, 21:44 | odpowiedz
Faktycznie Sagrada Familia jest przepiękna z zewnątrz, ale, biorąc pod uwagę cenę, wnętrze można sobie darować.
annja, 18 marca 2013, 22:36 | odpowiedz
@annja Rozumiem, że byłaś w środku i ci się nie podobało? Kwota nie jest mała, ale w końcu co w Barcelonie jest tanie na "nasze kieszenie". Być i nie zobaczyć wnętrza Sagrady? Ja wolałem nie kupić kolejnych lodów, nie pójść do knajpy na obiad, zamiast tego zjeść kanapkę w Subwayu i zobaczyć tyle ile się da.
pooor, 19 marca 2013, 0:26 | odpowiedz
a kiedy londyn?:), super sprawa ogolnie to co robicie
filip, 19 marca 2013, 1:19 | odpowiedz
@ pooor a tobie się wnętrze podobało? albo inaczej: czy cena jest adekwatna do oferty? wg mnie cena biletu stanowczo nie odpowiada "atrakcjom" wewnątrz. to co najciekawsze to bryła budowli. w przeciwieństwie do niej wnętrze jest wręcz ascetyczne. pieniądze wydane na wejście można spożytkować dużo lepiej. my kupiliśmy w dodatku bilet łączony z wejściem do muzeum Gaudiego w parku Guel - kompletna porażka. w ogóle mam wrażenie, że Gaudiego wykorzystuje się tam komercyjnie aż do obrzydzenia - na pewno by mu się to nie podobało
pm, 19 marca 2013, 9:14 | odpowiedz
Witam wszystkich sedrecznie. Dla mnie wszystkie wypowiedzi na takim forum sa cenne i marudą jest ten komu sie to nie podoba. Nie kazdy jest starym wygą. Ja np. mam małe doswiadczenie i chetnie posłucham rad bardziej doswiadczonych. Na początek pytanie nr 1: jak najtaniej dolecieć do Barcelony? najlepiej z Poznania, ale oczywiście nie jest to warunek sine qua non. Jesli uzyskam podpowiedzi, to będę zadawał kolejne pytania:) Pozdrawiam serdecznie.
Thomas, 19 marca 2013, 10:35 | odpowiedz
@pm Wnętrze mi się podobało, jednak nie na tyle żeby kiedyś kolejny raz za to płacić. Jak rozumiem polecasz podziwianie budowli zza ogrodzenia? Moim zdaniem wrażenia z bycia "wewnątrz" po zapłaceniu niemałej kwoty za bilet są tego warte. Nie żałuje też, że wjechałem na wieżę i zszedłem schodami a nie zjechałem windą. Cena za bilet jak na moja kieszeń jest wysoka, ale to samo można powiedzieć o stadionie FC Barcelona, Casa Mila, akwarium i wielu innych atrakcjach. Każdy wybiera co chce zobaczyć i podejmuje decyzje ile jest w stanie za to zapłacić, a ja nie zamierzam nikogo do niczego zniechęcać. Zresztą Sagradę można również prawie całą zwiedzić wirtualnie, tylko, że to zupełnie nie to samo. http://www.sagradafamilia.cat/sf-eng/docs_instit/vvirtual.php?vv=1
pooor, 19 marca 2013, 13:09 | odpowiedz
@ pooor "Jak rozumiem polecasz podziwianie budowli zza ogrodzenia?" każdy musi sobie sam odpowiedzieć, co dla niego jest wartościowe i za co chce płacić. ja piszę jedynie o swoich odczuciach odnośnie tego kościoła. jechałem do Barcelony z założeniem zwiedzenia wnętrza. byłem, widziałem - bez entuzjazmu. nawet widok z wieży był wtedy niespecjalny - zamglenie :) z dzisiejszej perspektywy, aby poczuć "ducha Gaudiego", zdecydowanie wybrałbym Casa Mila z jej niesamowitym dachem
pm, 19 marca 2013, 14:19 | odpowiedz
@KasiaJoasia napisała: @niemamweny Powierzchowny? Napisz lepszy w takim razie. Jeśli go czytałeś, powinieneś wiedzieć, że są tam aktualne informacje, a styczeń był jakieś dwa miesiące temu… Odpowiadam: Cuś się zmieniło we wszystkich tych miejscach o których pisałem w swoim komentarzu od stycznia (a o których artykuł nie wspomina)? Cosik mi sie nie kce wierzyć. Na pewno jednak nic się nie zmieniło (pewnie są inne ciekawe wystawy za friko) w Caixa Forum u stóp Montujic.
niemamweny2, 19 marca 2013, 16:31 | odpowiedz
Barcelono spodziewaj się mnieeeeeeee:D
nananana, 19 marca 2013, 21:15 | odpowiedz
witam z Barcelony! kilka stron, ktore moga sie przydac: co sie dzieje w miescie: http://butxaca.com/ http://www.forfree.cat/ (jak sama nazwa mowi- wiekszosc rzeczy za darmo/tanio) tutaj calkiem fajna mapka z barami, muzeami i innymi atrakcjami: http://www.guardian.co.uk/travel/series/barcelona-city-guide mapa metra (dziala od niedzieli do czwartku od 5:00 do polnocy, piatek od 5:00 rano do 2:00 w nocy, sobota cala noc): http://mappery.com/maps/Barcelona-Metro-Map.gif mysle, ze bardziej oplaca sie kupic bilet T10 niz dwu/trzy dniowy ale wiadomo, zalezy kto woli chodzic a kto jest leniem;) T10 to 10 przejazdow, mozna uzywac na kilka osob (wystarczy skasowac podwojnie jak jada dwie osoby) uwazajcie bardzo na kieszonkowcow, szczegolnie w metrze i turystycznych miejscach. w kazda pierwsza niedziele miesiaca jest darmowe wejscie do muzeow, pod spodem lista: http://www.forfree.cat/event.php?pageid=1&id=1712 za darmo sa zawsze wystawy w Caixa Forum przy Monjuic. pozdrawiam!
kasia, 22 marca 2013, 23:30 | odpowiedz
sieeema!!! lecę 13 kwietnia z bydgoszczy do Girony i wracam 16, mój budy się wykruszył i jestem sam, może jest tu jakiś/aś barceloński maniak który leci w podobnym terminie i chce się podłączyć, to co moge zapewnic to same usmiechy i mega zabawę!!!;-))) nurkujniebiegaj@gmail.com
partnur, 30 marca 2013, 22:25 | odpowiedz
Ok. A ktoś ma/zna tani nocleg w Barcelonie? I nie chodzi o spanie na plaży, pod oceanarium itd. ale o mały pokój-sypialnie dla dwojga, bez kuchni, może być nawet z jakąś wspólną łazienką na kilka pokoi...
murzyn, 3 kwietnia 2013, 9:20 | odpowiedz
najwygodniej autobusem pietrowym ktory jezdzi w kolo i zatrzymuje sie przy kazdej atrakcji po powrocie zabiera nas kolejny i tak w kolo caly dzien...25 euro ale sa 3 linie polecam czerwona!
renka, 18 maja 2013, 16:47 | odpowiedz
Marek PernalCzęść Casa Mila można obejrzeć za darmo, o czym mało kto wie. Należy wejść przez narożną bramę na skrzyżowaniu Passeig Gracia i carrer Provenca. Wstęp jest wolny, bo wewnątrz znajdują się sale wystawowe Caixa Catalunya, instytucji do której obecnie należy budynek. Firma jest zamożna (bank!), więc wystawy są bezpłatne. Główna atrakcją jest jednak architektura Gaudiego. Za bramą – fantastyczna klatka schodowa prowadząca na I piętro, gdzie odbywają się wspomniane ekspozycje. Na ścianach klatki schodowej są niezwykłe freski, a w salach piękne stropy pofałdowane w motywy przypominające morskie fale. Aby przejść „regularną” (oczywiście znacznie dłuższą i bogatszą) trasę zwiedzania Casa Mila, trzeba podejść do innego wejścia, od strony carrer Provenca. No ale tam dłuuuga kolejka i kasa… Poszukiwaczy innych ukrytych atrakcji Barcelony zachęcam do lektury mojego „Spacerownika” po tym pięknym mieście.
Przeczytałam Pana Spacerownik "od deski do desk"i - jest fantastyczny - 30 sierpnia wyruszam do Barcelony na 8 dni i planuję podążać Pana ścieżkami. Mam nadzieję, że będzie cudownie - o ile oczywiście mnie nie okradną, ale to już całkiem inna temat.....
Anna, 2 sierpnia 2013, 9:21 | odpowiedz
Jest jeszcze Tibidabo i dzielnica Pedralbes za free. Warto zobaczyć Camp nou
Splawik, 14 września 2013, 0:20 | odpowiedz
mimiLecę do Barcelony 14 kwietnia z Rzeszowa. Podobno na lotnisku będzie jakiś autobus do centrum Barcelony (dworzec Nord). Gdzie mogę kupić bilet na ten autobus, po czym go poznam, jest jakieś logo na nim? Ląduję o 23:45 i to będzie ostatni autobus. Co w sytuacji, gdy chętnych będzie więcej niż miejsc w autobusie?
ucia, 17 września 2013, 18:44 | odpowiedz
mimiLecę do Barcelony 14 kwietnia z Rzeszowa. Podobno na lotnisku będzie jakiś autobus do centrum Barcelony (dworzec Nord). Gdzie mogę kupić bilet na ten autobus, po czym go poznam, jest jakieś logo na nim? Ląduję o 23:45 i to będzie ostatni autobus. Co w sytuacji, gdy chętnych będzie więcej niż miejsc w autobusie?
hahaha ales sobie godzine wybrał o tej porze to mozesz sobie szukac a i tak pojedziesz TAXI zanim wyjdziesz z przylotów to bedzie godz 0,30 a o tej porze juz komunikacji nie ma, chyba że jest to piatek , sobota lub dzień w którym wieczorem gra Barsa...
katalon, 8 stycznia 2014, 0:21 | odpowiedz
Hej, Ja chciałam polecić darmowy sposób na zwiedzenie Barcelony trochę z innej strony. Travel Bar organizuje darmowe oprowadzanie po mieście: http://pl.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g187497-d2534564-r182748288-Travel_Bound_Barcelona_Free_Walking_Tours-Barcelona_Catalonia.html Sama nienawidzę zwiedzania z przewodnikiem, ale Iosaf (trochę ekscentryczny Irlandczyk, mieszkający w Barcelonie, jakby wyjęty z jakiegoś filmu) oprowadzał nas przez 4h po mieście skupiając się głównie na sztuce ulicznej i w superciekawy sposób poruszył 72 tematy dotyczące współczesnej Barcelony. Wszystko za free, ale i tak na koniec większość mu dała kasę za poświęcony czas i brawa za pasję, z jaką to robił. Wiem, że organizują też tradycyjne trasy (po turystycznych miejscach), ale nie dane mi było sprawdzić, czy równie ciekawie.
Kasia, 6 lutego 2014, 22:46 | odpowiedz
czesc Parku Guell ta z atrakcjami jest od tego roku juz platna
yoyo, 31 maja 2014, 11:11 | odpowiedz
Witajcie! Mam pytanie: chcielibyśmy wybrać się rodzinnie /2 dorosłe osoby + 2 dzieci do lat 8/ w sierpniu do Barcelony. Nie korzystaliśmy nigdy z tanich linii lotniczych /ba nigdy nie lecieliśmy samolotem/. Jak i gdzie zarezerować tanie bilety z Poznania do Barcelony z jedną dużą walizką. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi... Pozdrawiam serdecznie! Wylot w środę, powrót samolotem w sobotę - bo chyba w te dni latają przewoźnicy /Wizzar, Ryanair/...
OiK, 19 lipca 2014, 20:27 | odpowiedz
Byłem we wrześniu 2014 r. Parc Guell nie jest całkiem za darmo. Wstęp na taras, wokół którego ciągnie się ławka pokryta najciekawszą mozaiką Gaudiego jest płatny. Ale nie to jest najgorsze. Zgłosiłem się do kasy i usłyszałem, że wchodzi się tylko w określonych godzinach i najwcześniejsze wejście jest za ... 2.5 h. Tak więc najlepiej kupić bilet najpierw, zwiedzić to co jest za darmo i wtedy wejść na taras.
RodaDeBaraRządzi, 19 stycznia 2015, 20:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
humbakWlasnie jak mi sie cos nie podoba, to mam zwyczaj sie przyczepic. Tekst jest zrobiony szalenie dyletancko, o czym swiadcza poglebione komentarze kilku uzytkownikow powyzej, ktore rzeczowo informuja o faktycznie ciekawych sprawach zwiazanych z tym jak na sprytnie i bezpienieznie zobaczyc kilka ciekawych miejsc w miescie. Bo opisywanie ulic, placow i fasad jako atrakcji, ktore mozna za darmo jest zwyczajnie megadyletanctwem i robieniem marketingu godnego FRancy. A Narod to czyta i spija wielbiac niczym tworczosc zespolu Weekend. A moze raczej Inkwizycji, bowiem co poniektorzy zaraz beda gotowi poslac mnie na stos za postawienie sie okoniem do glownego nurtu rzeki.
Inkwizycjafajna kapela. Weekendu nie znam...
VIAJEROS.PL, 16 marca 2015, 23:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Marek PernalCzęść Casa Mila można obejrzeć za darmo, o czym mało kto wie. Należy wejść przez narożną bramę na skrzyżowaniu Passeig Gracia i carrer Provenca. Wstęp jest wolny, bo wewnątrz znajdują się sale wystawowe Caixa Catalunya, instytucji do której obecnie należy budynek. Firma jest zamożna (bank!), więc wystawy są bezpłatne. Główna atrakcją jest jednak architektura Gaudiego. Za bramą – fantastyczna klatka schodowa prowadząca na I piętro, gdzie odbywają się wspomniane ekspozycje. Na ścianach klatki schodowej są niezwykłe freski, a w salach piękne stropy pofałdowane w motywy przypominające morskie fale. Aby przejść „regularną” (oczywiście znacznie dłuższą i bogatszą) trasę zwiedzania Casa Mila, trzeba podejść do innego wejścia, od strony carrer Provenca. No ale tam dłuuuga kolejka i kasa… Poszukiwaczy innych ukrytych atrakcji Barcelony zachęcam do lektury mojego „Spacerownika” po tym pięknym mieście.
Obecnie ta opcja nie działa. Być może w dni powszednie jakimś cudem się da, ale w sobotę przed 14 nie da rady. Wszystko pozamykane bez możliwości wejścia!
Komor, 9 stycznia 2016, 23:16 | odpowiedz
wszystko mi się tu podoba, pomyślałam,że może tu znajdę odpowiedź na pytanie czy kupując bilet na bus turistic na dwa dni ten drugi dzień muszę wykorzystać następnego dnia czy mogę po dwóch,trzech dniach. Czy na biletach jest konkretna data? Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
Stanisława, 19 marca 2016, 15:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »