Fly4free.pl

Znamy największe lotniska w Europie! COVID wywrócił tę listę do góry nogami

Foto: Alexandre Rottenberg / Shutterstock
Zdecydowany lider „od zawsze”, czyli londyńskie Heathrow, zamyka dopiero pierwszą dziesiątkę. Znalazły się za to w niej po 2 lotniska… ze Stambułu i Moskwy – wynika z zestawienia ACI Europe na temat największych portów lotniczych w Europie. Zmian na liście jest zdecydowanie więcej.

Jaki był miniony rok dla branży lotniczej w Europie? Patrząc po statystykach – znacznie lepszy niż 2020, ale do poziomu z 2019 roku wciąż brakuje niezwykle dużo. Z danych ACI Europe wynika, że liczba pasażerów na lotniskach w Europie wzrosła o 37 procent w stosunku do 2020 roku, ale w stosunku do 2019 roku to wciąż 59 procent mniej. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że lotniska obsłużyły co prawda w 2021 roku około 1 mld pasażerów, ale to aż o 1,4 mld osób mniej niż w 2019.


– Mieliśmy wielkie nadzieje na duże odbicie po trudnym 2020 roku. Ale 2021 okazał się kolejnym trudnym rokiem dla całej branży – komentuje Oliver Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe, branżowej organizacji zrzeszającej lotniska w Europie.

I wskazuje na dodatkowe problemy, jakie czekają lotniska w tym roku. Jest to przede wszystkim nowy wariant koronawirusa, czyli omikron, którego pojawienie się pod koniec listopada załamało stopniowe wychodzenie branży lotniczej z kryzysu.

– Pasażerów odstraszyła reakcja wielu rządów, które wbrew rekomendacjom zaczęły wprowadzać restrykcje i ograniczenia w podróżach, także tych wewnątrz Europy. Ograniczenia te w żaden sposób nie doprowadziły do ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu omikron – mówi Jankovec.

Jak więc wygląda lista największych lotnisk w Europie za ubiegły rok? W porównaniu do czasu sprzed pandemii, na liście widzimy wiele zmian. Zacznijmy od londyńskiego Heathrow, czyli przez lata największego lotniska i hubu transferowego w Europie. Długie miesiące twardego lockdownu w Wielkiej Brytanii mocno wpłynęły na pozycję londyńskiego lotniska, który w rankingu największych lotnisk w Europie zajął dopiero 10 miejsce (19,395 mln pasażerów). Heathrow wyprzedziło m.in. lotnisko w… Antalyi (21,333 mln pasażerów). O tym tureckim kurorcie pisaliśmy już kilka razy na naszych łamach w kontekście tego, jak bardzo popularne (także wśród turystów z Polski) było to miejsce. A jak wygląda czołówka?

Foto: ACI Europe

Największym lotniskiem w Europie zostało nowe lotnisko w Stambule (36,98 mln pasażerów), a na drugim miejscu znalazło się lotnisko Moskwa Szeremietiewo (30,94 mln pasażerów). Co ciekawe – stolica Rosji i największe miasto Turcji mają po jeszcze jednym reprezentancie w czołowej dziesiątce. Są to lotniska Moskwa Domodiedowo (5 miejsce – 25 mln pasażerów) i Sabiha Gokcen w Stambule(24,99 mln pasażerów). Tak dobre wyniki ou lotnisk świadczą nie tyle o mocniejszej odbudowie rynku lotniczego w tych krajach, ile o tym, jak bardzo mocno (z uwagi na powierzchnię obu krajów) rozwinięte są tam loty krajowe, które w czasie pandemii siłą rzeczy przyciągały więcej pasażerów.

Oprócz wymienionych powyżej lotnisk w ścisłej czołówce znalazło się też paryskie lotnisko CDG (26,2 mln pasażerów) i Amsterdam (25,49 mln pasażerów). Na 7 miejscu znalazło się z kolei lotnisko we Frankfurcie (24,81 mln podróżnych), a na 8 – lotnisko w Madrycie (24,119 mln ludzi).

Które kraje poradziły sobie najgorzej?

Niezwykłe ciekawe jest też zestawienie krajowe, które pokazuje, w których krajach lotniska poradziły sobie najlepiej, a gdzie wyniki były najgorsze w stosunku do 2019 roku. Jeśli chodzi o lotniska radzące sobie dobrze, to nie jest wielkim zaskoczeniem, że najlepiej w Europie poradziła sobie Grecja (53,2 procent pasażerów z 2019 roku), tuż za nią znalazły się zaś Rumunia, Luksemburg, Cypr i Bułgaria, a tuż za nimi Hiszpania. Z kolei największe spadki ruchu w stosunku do 2019 roku nastąpiły w Finlandii (spadek o 80,5 procenta), Wielkiej Brytanii (-78,1 procenta), Czechach (-74,8 procenta) i Irlandii. Mamy tu więc do czynienia z połączeniem dwóch czynników: najgorzej radziły sobie kraje, które nie mają mocnej reprezentacji tanich linii (Finlandia i Czechy) lub gdzie restrykcje były zdecydowanie najpoważniejsze (jak Wielka Brytania i Irlandia).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »