REKLAMA

Będą zmiany w Modlinie? Warszawa może odkupić udziały PPL

Foto: Jakub Bujnik

Wkrótce może dojść do przełomu w sprawie konfliktu właścicielskiego w Modlinie. Trwający spór zarządu lotniska z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” mógłby zakończyć się odkupieniem przez podmiot trzeci udziałów PPL. Takiego ruchu mogłaby dokonać Warszawa z nowo wybranym prezydentem Rafałem Trzaskowskim, który podczas kampanii wyborczej zapowiadał „walkę” o Lotnisko Chopina i Modlin.

Dziś podczas pierwszej sesji sejmiku wojewódzkiego na Mazowszu podpisano umowę koalicyjną pomiędzy Koalicją Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Nowo-stare zmiany wśród rządzących w województwie mogą być furtką do zmian w strukturach lotniska w Modlinie.

Lotnisko w Modlinie przyjęło ostatnio 14 mln pasażera, a to nie koniec jego sukcesów. Podwarszawski port po raz pierwszy obsłuży ponad 3 mln pasażerów w ciągu jednego roku. Statystyki idą w górę, jednak do dalszego rozwoju potrzebna jest rozbudowa, którą skutecznie blokuje jeden z udziałowców – PPL.

Po ogłoszeniu wyborów i struktur koalicjantów w sejmiku województwa pojawia się światło nadziei dla dobrych zmian w Modlinie. Pomimo utrzymania tych samych struktur władzy, optymizmem napawają słowa Rafała Trzaskowskiego. Nowo wybrany prezydent Warszawy obiecywał podczas kampanii walkę o utrzymanie lotniska w Modlinie, a także dalszy rozwój Lotniska Chopina. Trzaskowski uważa, że Warszawa potrzebuje jak większość europejskich stolic, systemu duoportu.

– Niewielkie inwestycje i Okęcie może nam jeszcze przez dziesięciolecia służyć. Notabene, mnóstwo pieniędzy zainwestowane zostało i w węzły komunikacyjne, i kolej SKM. Szkoda te pieniądze wyrzucać w błoto. Mamy też Modlin. O te dwa lotniska można oprzeć ruch lotniczy. Bo my nie jesteśmy Tokio albo Szanghajem, tutaj nie mieszka 20 milionów ludzi, że można sobie fundować lotnisko kilkadziesiąt kilometrów poza Warszawą albo w Radomiu – mówił na łamach TOK FM Rafał Trzaskowski, podczas kampanii wyborczej.

W ochronie lotniska w Modlinie to właśnie miasto, jako Warszawa mogłoby odkupić udziały od PPL, który i tak swoje plany względem lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina, a docelowo Centralnego Portu Komunikacyjnego oparł o Radom. Mazowsze musiałoby wydać na zakup udziałów ok. 130 mln PLN. Wykupienie obligacji przez województwo mazowieckie pozwoliłoby zarządowi MPL na samodzielne decydowanie o losach portu i planach jego rozwoju.

Modlin, Ryanair
Foto: fot. Lotnisko Warszawa/Modlin

Obecnie podział udziałów w spółce zarządzającej portem w Modlinie prezentuje się następująco: 29 proc. ma PPL, po ok. 30 proc. Mazowsze i Agencja Mienia Wojskowego (grunty po wojskowym lotnisku) oraz około 5 proc. gmina Nowy Dwór Mazowiecki. Przedstawiciele samorządu województwa argumentują swoją decyzję o chęci odkupienia udziałów od PPL, decyzją państwowej spółki o inwestycji w Radomiu.

– Skoro PPL przejął lotnisko w Radomiu i na jego rozbudowę chce wydać 425 mln PLN, to po co ma utrzymywać udziały w Modlinie? Mazowsze może je przejąć – mówił w październiku Ludwik Rakowski, poprzedni przewodniczący sejmiku (PO) w rozmowie z dziennik.pl

Podobnego zdania są osoby związane z zarządem portu lotniczego w Modlinie. Według nich lotnisko jest gotowe na rozbudowę w 100 proc., jednak jakiekolwiek decyzje i ruchy z tym związane są blokowane przez jednego z udziałowców jakim jest PPL. Modlin jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Polsce i mógłby rosnąc jeszcze szybciej gdyby został rozbudowany.

– Jesteśmy w 100 proc. gotowi na rozbudowę, ale blokują nas właściciele. Nie mamy na razie żadnych decyzji w związku z rozbudową. Powinien wydarzyć się proces due diligience, o który PPL tak zabiegał. W tej chwili nadal trwa wybór firmy, która go przeprowadzi. Opóźnienie w związku z decyzjami i rozbudową blokuje nasz rozwój – tak sprawę rozbudowy komentował dla Fly4Free Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu lotniska w Modlinie.

Jedyny obecnie operujący przewoźnik na tym lotnisku – Ryanair, niejednokrotnie podkreślał chęć jeszcze większej ekspansji w Modlinie. Już teraz przedstawiciele irlandzkiego giganta niskokosztowego zapowiadają podwojenie liczby obsługiwanych w podwarszawskim porcie pasażerów.

W ciągu najbliższych 5 lat Ryanair zamierza podwoić ruch na warszawskim lotnisku Modlin z 3 do 6 mln pasażerów rocznie, co przyczyni się do powstania dodatkowych 2 250 nowych miejsc pracy – mówi w rozmowie z Fly4Free Olga Pawlonka z Ryanair.

Duoport w stolicy

O zasadności pozostawienia w użytku lotniska w Modlinie mówił także na łamach Portalu Samorządowego Marcin Kierwiński, były wiceprezes portu.

– Mamy przede wszystkim nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowy. To, co robi rząd PiS w przypadku lotnisk w Radomiu i Modlinie, to zwykła niegospodarność, za którą prędzej czy później ktoś będzie odpowiadał. PPL, który nie inwestuje w swoją własność, jaką jest Modlin, a odkupuje udziały w Radomiu, gdzie de facto lotniska nie ma, to jest niezrozumiałe, to decyzje polityczne – tak komentował w październiku sprawę Modlina Kierwiński.

Modlin, Ryanair
Foto: Lotnisko Warszawa/Modlin

Warszawa chce latać z Modlina

Wszystko wskazuje więc na to, że utrzymanie obecnie rządzącej koalicji na Mazowszu może być szansą dla Modlina. Przedstawiciele opozycji, wraz z nowo wybranym prezydentem elektem otwarcie bronią drugiego warszawskiego portu. Z drugiej strony przejęcie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość mogłoby spowodować wymianę personalną wśród zarządzających Modlinem, co mogłoby skutkować lepszym dialogiem wśród udziałowców.

Pytanie czy PiS chciałby inwestować w Modlin, skoro PPL jako państwowa spółka postawiło na Radom? Pytanie czy przedwyborcze obietnicy opozycji o „ochronie Modlina” nie będą tylko obietnicami bez pokrycia.

Czas pokaże, jednak jedno jest pewne – Modlin wymaga rozbudowy, aby mógł dalej się rozwijać. Ciągle rosnące statystyki pokazują, że warszawiacy chcą i będą latać z Modlina… czego nie możemy powiedzieć o przyszłej inwestycji w Radomiu.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Nie rozumiem dlaczego portal tak usilnie promuje ten Modlin?? Jest to jedno z najgorszych lotnisk w Polsce, prywatny folwark Ryanair.A konkluzja artykułu że warszawiacy chcą latać z Modlina jest co najmniej absurdalna. Warszawiacy chcą latać z Chopina, a że tanie loty są niestety gdzie indziej, są zmuszeni niestety dojeżdżać na pastwisko. 
Bulusia, 19 listopada 2018, 18:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wobec tego, że tanie linie z Chopina prędzej czy później zostaną całkowicie wykopane (najprawdopodobniej przez obecne władze) poza miasto, to lepiej będzie dojeżdżać Warszawiakom do Radomia czy Modlina?  Jakby się nie gimnastykować, to jednak mieszkańcowi stolicy bliżej jednak do tego drugiego. Przy sensownej inwestycji w połączenie kolejowe będzie to miało jeszcze większy sens, bo pociągiem do lotniska radomskiego nie dojedziesz. Istotna jest tu wizja i jej realizacja - robiąc to z głową Radom nie ma szans z Modlinem. ps. W czym niby takie Pyrzowice są lepsze od Modlina, który jest "jednym z najgorszych"? Mam na myśli szeroko rozumianą logistykę?
Bulusia Nie rozumiem dlaczego portal tak usilnie promuje ten Modlin?? Jest to jedno z najgorszych lotnisk w Polsce, prywatny folwark Ryanair.A konkluzja artykułu że warszawiacy chcą latać z Modlina jest co najmniej absurdalna. Warszawiacy chcą latać z Chopina, a że tanie loty są niestety gdzie indziej, są zmuszeni niestety dojeżdżać na pastwisko. 
divad, 19 listopada 2018, 22:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Modlin własnie dlatego nie jest mocnym lotniskiem bo PPL blokuje jego rozwój 
Bulusia Nie rozumiem dlaczego portal tak usilnie promuje ten Modlin?? Jest to jedno z najgorszych lotnisk w Polsce, prywatny folwark Ryanair.A konkluzja artykułu że warszawiacy chcą latać z Modlina jest co najmniej absurdalna. Warszawiacy chcą latać z Chopina, a że tanie loty są niestety gdzie indziej, są zmuszeni niestety dojeżdżać na pastwisko. 
onufry_z, 20 listopada 2018, 9:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Niewątlipwe największym sukcesem lotniska w Modlinie jest wyjątkowa korzystna umowa z Ryanairem. Korzystna wyjątkowo i jedynie dla Ryanaira. A Trzaskowski wiadomo palcem nie ruszy w sprawie CPL, zresztą w każdej innej sprawie też niewiele zrobi.....
benagil, 20 listopada 2018, 10:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pociągiem do Modlina też nie dojadę.....
divad Wobec tego, że tanie linie z Chopina prędzej czy później zostaną całkowicie wykopane (najprawdopodobniej przez obecne władze) poza miasto, to lepiej będzie dojeżdżać Warszawiakom do Radomia czy Modlina?  Jakby się nie gimnastykować, to jednak mieszkańcowi stolicy bliżej jednak do tego drugiego. Przy sensownej inwestycji w połączenie kolejowe będzie to miało jeszcze większy sens, bo pociągiem do lotniska radomskiego nie dojedziesz. Istotna jest tu wizja i jej realizacja - robiąc to z głową Radom nie ma szans z Modlinem. ps. W czym niby takie Pyrzowice są lepsze od Modlina, który jest "jednym z najgorszych"? Mam na myśli szeroko rozumianą logistykę?
Bulusia Nie rozumiem dlaczego portal tak usilnie promuje ten Modlin?? Jest to jedno z najgorszych lotnisk w Polsce, prywatny folwark Ryanair.A konkluzja artykułu że warszawiacy chcą latać z Modlina jest co najmniej absurdalna. Warszawiacy chcą latać z Chopina, a że tanie loty są niestety gdzie indziej, są zmuszeni niestety dojeżdżać na pastwisko. 
benagil, 20 listopada 2018, 10:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Toteż napisałem, że przy sensownej inwestycji w kolej do Modlina dojedziesz. W domyśle - obecnie nie jest to możliwe. Natomiast jest to łatwiejsze do realizacji, niż dojazd koleją do lotniska w Radomiu, nieprawdaż? W takim razie - skoro sporo tańsza będzie inwestycja w Modlinie i znacznie szybsza, to jaki jest sens upierać się przy Radomiu?Ale jak widzę teksty o Trzaskowskim, to nie bardzo chyba powinienem się spodziewać sensownych argumentów. Widzę, że wynik ostatnich wyborów boli... Cóż, niech boli.
benagil Pociągiem do Modlina też nie dojadę.....
divad Wobec tego, że tanie linie z Chopina prędzej czy później zostaną całkowicie wykopane (najprawdopodobniej przez obecne władze) poza miasto, to lepiej będzie dojeżdżać Warszawiakom do Radomia czy Modlina?  Jakby się nie gimnastykować, to jednak mieszkańcowi stolicy bliżej jednak do tego drugiego. Przy sensownej inwestycji w połączenie kolejowe będzie to miało jeszcze większy sens, bo pociągiem do lotniska radomskiego nie dojedziesz. Istotna jest tu wizja i jej realizacja - robiąc to z głową Radom nie ma szans z Modlinem. ps. W czym niby takie Pyrzowice są lepsze od Modlina, który jest "jednym z najgorszych"? Mam na myśli szeroko rozumianą logistykę?
Bulusia Nie rozumiem dlaczego portal tak usilnie promuje ten Modlin?? Jest to jedno z najgorszych lotnisk w Polsce, prywatny folwark Ryanair.A konkluzja artykułu że warszawiacy chcą latać z Modlina jest co najmniej absurdalna. Warszawiacy chcą latać z Chopina, a że tanie loty są niestety gdzie indziej, są zmuszeni niestety dojeżdżać na pastwisko. 
divad, 20 listopada 2018, 14:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pomijam całkowicie politykę, to nie jest portal od tego, ale Modlin jest lotniskiem trochę niewydarzonym. W hali odlotów czasem nawet nie ma gdzie stanąć, o siedzeniu nie wspomnę, a do toalety kolejki. Zdarzało  się zamiast wylecieć z Modlina o 10 to kończyło się lotem z Okęcia o 17 (przez mgłę), zdarzało się też stać na deszczu w kolejce do sprawdzenia paszportów po przylocie z UK, zwłaszcza kiedy przylatuję dwa samoloty z Wysp. Jestem za Modlinem (bo bliżej) ale wymaga to gruntownej modernizacji.
drk0202, 20 listopada 2018, 19:24 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Mam identyczne odczucia i podejrzenia, że  artykuły  są  pisane na jagiellońskiej w urzędzie  marszałkowskim województwa mazowieckiego w Warszawie. Najlepiej do każdego  artykułu  wklejać  wypowiedzi  Adasia z Płocka  lub pana Janka co się każe Waldkiem zwać... 
Bulusia Nie rozumiem dlaczego portal tak usilnie promuje ten Modlin?? Jest to jedno z najgorszych lotnisk w Polsce, prywatny folwark Ryanair.A konkluzja artykułu że warszawiacy chcą latać z Modlina jest co najmniej absurdalna. Warszawiacy chcą latać z Chopina, a że tanie loty są niestety gdzie indziej, są zmuszeni niestety dojeżdżać na pastwisko. 
mpp1986, 20 listopada 2018, 22:04 | odpowiedz
zatoka na Madagaskarze
Najlepsza oferta

Urlop na Madagaskarze za 2797 PLN!

Tomasz Świerczyński | 2019-05-21 19:00
REKLAMA
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel