Fly4free.pl

Centrum Paryża zmieni się nie do poznania. Najmocniej okolice wieży Eiffla!

Foto: Gustafson, Porter and Bowman

Stolica Francji wyrzuci auta ze ścisłego centrum i stworzy ogromny zielony ogród. Nawet jeśli byliście już w Paryżu, to z pewnością powinniście rozważyć kolejną wizytę. Za kilka lat nie poznacie tego miejsca.

Paryski ratusz przedstawił projekt wielkiej przebudowy okolic Wieży Eiffla, w wyniku której do 2024 roku z jej okolic znikną samochody i powstanie wielki, zielony ogród.

Projekt przygotowany przez londyńską pracownię Gustafson, Porter and Bowman diametralnie zmieni to, jak teraz wygląda miejsce, odwiedzane każdego roku przez ponad 30 mln turystów.

Co się zmieni?

Przede wszystkim z okolic Trocadero i Pól Marsowych zniknie praktycznie wszelki ruch samochodowy – auta nie będą wjeżdżały m.in. na Pont d’Iena, stojący tuż przy wieży Eiffla (z wyjątkiem karetek). W zamian wytyczony zostanie tu szeroki deptak ze ścieżkami rowerowymi, dziesiątki nowych nasadzeń drzew i dwa nowe skwery w formie ogrodów: Place de Varsovie i Place Branly.

W sumie powstanie więc zielona przestrzeń długa na 1,6 kilometra ciągnąca się od Place du Trocadéro aż do paryskiej Szkoły WojskowejCałość inwestycji ma kosztować 72 mln EUR – pieniądze na renowację będą w całości pochodziły z wpływów z biletów.

Na całej długości ogrodu pojawi się znacznie więcej drzew i kilka fontann, dającym cień i chłód w upalne dni. Będą też miejsca przyjazne turystom, np. kioski i punkty, gdzie będzie można zostawić swój bagaż. Część z nich będzie schowana pod ziemię, by nie psuć całościowej wizji.

Foto: UMA

Basen na dachu Notre Dame?

Cały czas pojawiają się też nowe propozycje dotyczące tego, w jaki sposób odbudować dach słynnej katedry Notre Dame, którą w kwietniu temu mocno uszkodził pożar. Wśród pomysłów znalazła się przeszklona wieża, zielony ogród, ale chyba najbardziej odważną koncepcję zaprezentowała szwedzka firma projektowa UMA. Zakłada ona stworzenie na dachu słynnej katedry… basenu publicznego, otwartego dla wszystkich chętnych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że chciałby, aby katedra Notre Dame została w pełni odbudowana w 2024 roku, czyli dokładnie wtedy, gdy Paryż będzie organizował letnie igrzyska olimpijskie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »