Fly4free.pl

Urlop nad Bałtykiem? Aż 14 kąpielisk w naszych kurortach zamkniętych z powodu zagrożenia dla zdrowia

Foto: Robson90 / Shutterstock

Groźne dla zdrowia sinice pojawiły się w kilkunastu kąpieliskach nad Bałtykiem. Najgorzej jest w okolicach Dąbek, Władysławowa i Jastrzębiej Góry. W wielu miejscach obowiązuje zakaz kąpieli.

Już w poniedziałek, 16 lipca pojawiły się pierwsze ostrzeżenia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku oświadczyła, że woda w okolicy kąpielisk w Dąbkach i Karwieńskich Błotach Drugich nie nadaje się do kąpieli. Od środy zakaz wchodzenia do wody obejmuje także niemal wszystkie kąpieliska w okolicach Władysławowa, ale także te w Chałupach i Jastrzębiej Górze.

Wszystko przez sinice – organizmy, które przypominają rośliny i w niektórych przypadkach wydzielają substancje trujące. Dla człowieka kąpiel w wodzie, w której zakwitły, może skończyć się problemami ze zdrowiem, m.in. bólami brzucha czy nudnościami, a w skrajnych przypadkach zapaleniem płuc, chorobami skóry i wątroby. Jeśli przypadkowo napijemy się takiej wody, np. przez zachłyśnięcie, może to się skończyć także biegunką i wymiotami.

– Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne – czytamy w informacjach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie – brzmi komunikat.

Foto: Główny Inspektorat Sanitarny

Niedawno z tego samego powodu zakazano wchodzenia do wody w Gdyni, ale w kilka dni uporano się z problemem. Dopóki inspektorzy sanepidu nie stwierdzą, że kolejne gminy zlikwidowały zagrożenie, kąpieliska pozostaną zamknięte.

Sytuację na wszystkich polskich kąpieliskach można od niedawna monitorować w nowo powstałym serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W tej chwili większość takich miejsc w Polsce opatrzonych jest zieloną flagą. Dodatkowo po kliknięciu na wybrane kąpielisko, pojawią się informacje na temat jakości wody, infrastrukturze kąpieliska (np. dostępności toalet czy przebieralni), a także obecności ratownika, zakazów dotyczących psów dat rozpoczęcia i zakończenia sezonu w danym miejscu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »