Fly4free.pl

„Cud architektury” czy szkaradna samowola? Najsłynniejszy zamek w Polsce na ukończeniu

Foto: Archsz / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Budowany w sercu Puszczy Noteckiej zamek w Stobnicy jest już prawie skończony. Słynna budowla, która budzi ogromne kontrowersje, ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku – informuje Business Insider.

Budowana od niemal 8 lat na sztucznej wyspie nieopodal miejscowości Stobnica potężna imitacja średniowiecznego zamku, od dawna budzi ogromne kontrowersje. Ogromna budowla mająca 150 metrów długości i 100 metrów szerokości z górującą nad krajobrazem ponad 50-metrową wieżą powstaje bowiem w sercu Puszczy Noteckiej, w obszarze chronionym Natura 2000. Chodzi więc przede wszystkim o lokalizację i to, że tak ogromny budynek nie powinien w ogóle powstać w tym miejscu. W sprawę zaangażowane są m.in. CBA, prokuratura, wypowiadają się o nim jako o przykładzie samowoli budowlanej najważniejsi politycy w Polsce, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ale… prace na budowie zamku toczą się niezwykle intensywnie. I to nawet mimo. tego, że w 2021 roku nadzór budowlany unieważnił pozwolenie na budowę zamku. Swoją drogą – pod koniec marca ubiegłego roku decyzję tę uchylił warszawski sąd.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że budowla będzie ukończona już w tym roku. Jak informuje Business Insider, trwają w tej chwil intensywne prace wykończeniowe, planowana jest już nawet „wielka impreza dla wyselekcjonowanych gości” na otwarcie obiektu. Sam inwestor, czyli firma DJT z Poznania, nie wypowiada się na temat budowy, ale sołtys Stobnicy i mieszkańcy też przyznają, że na placu budowy dzieje się bardzo dużo. Na razie jednak trudno mówić o ostatecznym terminie oddania „zamku” – na razie żadne dokumenty w tej sprawie nie dotarły do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Obornikach.

Szacuje się, że koszt budowy zamku to ok. 400 mln zł. Na planowanych 15 kondygnacji ma się znaleźć 46 mieszkań, w których może zamieszkać do 97 osób.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »