Fly4free.pl

Najważniejszy symbol Disneylandu wraca w nowej odsłonie. Wielki remont zakończony!

zamek disneyland
Foto: Disneyland Paris
Po ponad roku od rozpoczęcia remontu, paryski Disneyland ponownie odsłonił słynny zamek Śpiącej Królewny. Symbol i centralny punkt parku przeszedł ogromną renowację. Teraz uświetni obchody 30-lecia Disneylandu, które zaczną się za kilka tygodni.

Różowo-niebieski zamek Śpiącej Królewny to miejsce, które kojarzy pewnie każdy fan Disneya i każdy, kto widział jakiekolwiek zdjęcia z Disneylandu. Nie da się go przegapić i nieprzypadkowo – niemal wszystkie drogi prowadzą właśnie do niego. Jest bowiem niekwestionowanym symbolem parków Disneya i z reguły gwarantuje efekt „wow”. Niestety ten paryski już od dawna wymagał remontu. W końcu, gdy nadeszła pandemia, a liczba odwiedzających drastycznie spadła, park zabrał się za wielką akcję renowacji.

W efekcie przez ostatni rok zamek nie wyglądał najpiękniej. Zdobiły go bowiem liczne plandeki, rusztowania, a prace trwały w najlepsze. Choć wcześniej przechodził drobne naprawy i remonty, to tak poważną renowację wykonano pierwszy raz od 30 lat.

– Po raz pierwszy podjęliśmy się czegoś tak monumentalnego. Pewne efekty zostały nawet ulepszone, aby konstrukcja zamku była jeszcze bardziej odporna w nadchodzących latach – mówi Tracy Eck, dyrektor artystyczny w Walt Disney Imagineering Paris. – Zakończenie tych prac zajęło prawie rok. Malarze, elektrycy, złotnicy, rzemieślnicy zajmujący się dachówką… To była prawdziwa bieganina – dodaje.

Do pracy zaangażowano nie tylko rzemieślników w różnych dziedzinach, ale również ekspertów od renowacji zabytków. Wszystko musiało być bowiem na najwyższym poziomie. W dodatku postawiono wyłącznie na lokalnych dostawców materiałów.

Na zamek nałożono w sumie 41,2 tys. płatków złota, wykorzystano 19,9 tys. dachówek łupkowych (zaprojektowanych i wykonanych na specjalne zamówienie), a na ręcznie malowane elementy zużyto 1200 litrów farby – w tym aż 14 odcieni różu. Wszystko trwało aż 50 tys. godzin. Tak jak i wcześniej, tak i teraz w zamku można dopatrzeć się wielu elementów inspirowanych Francją.

zamek disneyland
Foto: Disneyland Paris

– Symbol paryskiego Disneylandu to połączenie kształtu Mont Saint-Michel i zamków z ilustracji Très Riches Heures du Duc de Berry. Podczas gdy wzór dachówki jest podobny do wzoru Hospices de Beaune, kopuła z witrażami po północnej stronie zamku jest inspirowana kopułą, która znajduje się na szczycie Château de Chambord – informuje Disneyland. – Wewnątrz filary w kształcie drzewa inspirowane są tymi, które znajdują się w kościele Saint-Severin w Paryżu, a gobeliny to autentyczne gobeliny z Aubusson, wykonane specjalnie na tę okazję według tradycyjnej metody mistrzów tkactwa.

Remont zakończył się tuż przed rozpoczęciem obchodów 30-lecia paryskiego Disneylandu. Świętowanie rozpocznie się bowiem 6 marca 2022 roku.

A jeśli wybieracie się do tej niezwykłej krainy kultowych bajek, to polecamy Waszej uwadze naszą obszerną relację i poradnik, jak odwiedzić Disneyland i nie zwariować (a przy okazji nie zbankrutować).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »