Fly4free.pl

Bałkańska stolica liczy na dużo nowych tras z Polski. LOT i Ryanair zainteresowane

Foto: dreamer4787 / Shutterstock
Lotnisko w Zagrzebiu cieszy się rosnącym zainteresowaniem pasażerów z innych dużych polskich miast poza Warszawą. To oznacza, że LOT i Ryanair mogą być zainteresowane bezpośrednimi lotami z Krakowa, Gdańska czy Wrocławia do stolicy Chorwacji – czytamy w branżowym serwisie Ex-Yu Aviation.


Chorwacja jest od lat jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków dla turystów z Polski, na co wpłynęło też duże zwiększenie oferty połączeń lotniczych między oboma krajami w ostatnich latach. Nowe sezonowe połączenia do Chorwacji otwierał zarówno LOT, Ryanair jak i Wizz Air, jednak były to trasy urlopowe, do wakacyjnych miejscowości typu Rijeka, Split czy Zadar.
Teraz jednak, jak czytamy w serwisie Ex-Yu Aviation, otwiera się szansa na uruchomienie większej liczby regularnych tras do stolicy Chorwacji, czyli Zagrzebia. Od 2014 roku jedyną regularną trasą do tego miasta z Polski jest połączenie z Warszawy, operowane przez LOT. To może się jednak szybko zmienić, bo lotnisko w stolicy Chorwacji widzi rosnący potencjał tras do naszego kraju. Ex-Yu Aviation przytacza tu lotniskowe statystyki, z których wynika, że liczba pasażerów przesiadkowych między Zagrzebiem a innymi polskimi miastami poza Warszawą cały czas rośnie.

Z danych za 2019 rok wynika, że najwięcej pasażerów przesiadkowych na trasach z Zagrzebia do Polski miał Kraków, na kolejnych miejscach znalazły się zaś Gdańsk, Wrocław, Poznań i Katowice. I wydaje się, że właśnie lotnisko w stolicy Małopolski jest faworytem do otrzymania połączenia z Zagrzebiem. W tym przypadku trasę mógłby zaś uruchomić zarówno LOT (który jeszcze przed pandemią zaczął budować mini-bazę w Balicach) jak i Ryanair, który w ostatnich miesiącach zaczął się bardzo szybko rozwijać w Zagrzebiu.

Foto: OAG/Ex-Yu Aviation

Przewoźnik ma na razie zbazowane 2 samoloty w stolicy Chorwacji, w grudniu dojdzie trzeci, a na wiosnę 2 kolejne – w sumie więc Ryanair w Zagrzebiu będzie miał aż 5 samolotów.

Pozostaje oczywiście pytanie o to, jaki charakter miałoby mieć połączenie do Zagrzebia – stolica Chorwacji wydaje się bowiem idealnym miejscem na jesienno-zimowy city break, ale czy sprawdzi się, jako cel wakacyjnego wyjazdu? Wydaje się, że większość pasażerów wybierających Chorwację zdecyduje się raczej na loty do nadmorskich kurortów. Ostatecznie jednak czas pokaże, czy i jakie trasy do Zagrzebia będą dostępne z naszego kraju.

Przypomnijmy też, że Zagrzeb nie jest jedyną bałkańską stolicą, z którą może być uruchomione połączenie do Krakowa – kilkanaście dni temu pisaliśmy, że zainteresowana uruchomienie lotów z Belgradu do stolicy Małopolski jest linia Air Serbia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Zagrzeb to Bałkany? Raczej tylko politycznie.
Zybstar51, 25 października 2021, 11:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »