Fly4free.pl

Polska bije turystyczne rekordy. Turyści z których krajów odwiedzają nas najczęściej?

kraków turysci
Foto: AllaP/Shutterstock

Polska Organizacja Turystyczna podsumowała ubiegły rok w branży turystycznej. Z raportu wynika, że w 2017 roku nasz kraj odwiedziło 18,3 mln turystów. I widać wyraźnie, że są rynki, które dopiero odkrywają atrakcje kraju nad Wisłą. Ale jest też druga strona medalu, bo część ekspertów kręci nosem na naszą strategię rozwoju turystyki.

Choć sami nie zawsze zauważamy, jak atrakcyjny, przepiękny i różnorodny jest nasz kraj, to coraz częściej okazuje się, że docenić to potrafią turyści z zagranicy. A stale rosnąca liczba przyjezdnych, o której wspomina dopiero co opublikowany raport, tylko to potwierdza.

Idziemy na rekord

W sumie w 2017 roku odwiedziło nas 18,3 mln turystów z zagranicy, co w stosunku do poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 4,5 proc.

– Dzięki działaniom promocyjnym, mającym na celu wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, odnotowaliśmy w ubiegłym roku dynamiczny wzrost przyjazdów turystów do naszego kraju, zwłaszcza z Chin. Polskę odwiedziła rekordowa liczba ponad 130 tys. osób z Państwa Środka, czyli o dwie trzecie więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem – przekonuje Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Dodatkowo  POT wylicza, że z reklamą lub informacją o walorach turystycznych naszego kraju miało do czynienia aż 111 mln ludzi na całym świecie. Do tego dochodzą osoby, które zetknęły się z takimi materiałami poza tradycyjnymi mediami np. w mediach społecznościowych – 14 mln czy mailingach – 515 tys.

– Przeprowadziliśmy z sukcesem wiele akcji promocyjnych, które zaowocowały zwiększoną liczbą przyjazdów do Polski. Sam ekwiwalent reklamowy naszych działań PR za granicą to ponad 176 mln PLN. Nasz kraj otrzymał prestiżową nagrodę „Best in Travel” przewodnika turystycznego „Lonely Planet”, który uznał nas za jedno z 10 najlepszych miejsc na świecie pod względem korzystnego stosunku ceny do jakości świadczonych usług – podkreśla prezes POT Robert Andrzejczyk.

Choć zagranicznych turystów nadal w Polsce zadziwia naprawdę wiele rzeczy, co opisywaliśmy na łamach Fly4free w ubiegłym roku, to nie da się ukryć, że coraz chętniej i częściej wybierają Polskę jako cel swoich podróży.

– Przez obcokrajowców jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, przyjazny i nowoczesny. Kraj, w którym historia i nowoczesność wzajemnie się przeplatają. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że aż 96 proc. turystów zagranicznych było zadowolonych z pobytu w naszym kraju, a 85 proc. planuje ponownie odwiedzić Polskę w najbliższym czasie – zapewnia Andrzejczyk.

spływ dunajcem
Foto: posztos/Shutterstock

Najczęściej odwiedzają nas Niemcy, Brytyjczycy i Ukraińcy. Ale to rynek Azjatycki okazuje się być miejscem, który może zaburzyć aktualne proporcje. W tej kategorii dynamika wzrostu jest imponująca. W 2017 roku odwiedziło nas o 54,5 proc. więcej gości z Chin, o 49,7 proc. z Izraela, o 18,2 proc. z Korei Południowej i o 10 proc. więcej z Indii. Przyjeżdża też coraz więcej Amerykanów, ale tutaj wzrost jest dużo spokojniejszy – 4,4 proc.

Jednocześnie Polska znalazła się w pierwszej 20-tce najchętniej odwiedzanych krajów świata. Co prawda znaleźliśmy się dokładnie na 20. miejscu, ale to i tak duże wyróżnienie. W ścisłej czołówce rankingu znajdują się Francja, USA, Hiszpania, Chiny i Włochy.

turysci zagraniczni w Polsce
Foto: Polska Organizacja Turystyczna

Druga strona medalu

Podczas gdy Polska Organizacja Turystyczna chwali się działaniami i publikuje bardzo korzystne statystyki, nie wszyscy przyklaskują i chwalą sukcesy odtrąbione przez rząd.

Zespół Merytoryczny ds. Turystyki przy Konwencie Marszałków RP, 17 maja wysłał list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wytyka błędy w polskim podejściu do turystyki. Chodzi przede wszystkim o brak sensownej polityki turystycznej i ignorowanie czy lekceważenie roli regionalnych organizacji turystycznych w tej branży.

Na co dzień zespół zajmuje się – jak sami piszą – „różnorodnymi aspektami rozwoju oraz promocji turystyki” i składa się z 38 przedstawicieli samorządów regionalnych.

– W ocenie Zespołu obecne działania Rządu na rzecz rozwoju turystyki w Polsce budzą duży niepokój. (…) odczuwamy brak aktywnej i prorozwojowej polityki turystycznej. Po drugie, turystyka połączona w jednym resorcie ze sportem, nigdy nie miała właściwej dla siebie silnej pozycji i zazwyczaj była traktowana marginalnie – czytamy w liście.

– Dotychczas nie opracowano na dokumentu, który kompleksowo przedstawiałby aktualny stan polskiej turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów regionalnych i lokalnych oraz określał w tym kontekście wieloletnią strategię rozwoju turystyki w Polsce, jak to ma miejsce w państwach Unii Europejskiej, dla których turystyka stanowi ważny filar gospodarki – kontynuuje wyliczanie problemów Zespół.

łeba bałtyk
Foto: Fotokon/Shutterstock

Wśród zarzutów pojawia się też wątek nierównego traktowania sportu i turystyki w kwestiach finansowych, brak ponownego obsadzenia wolnego od kilku miesięcy stanowiska Podsekretarza Stanu, który jest odpowiedzialny za kwestie turystyki.

Samorządowcy apelują o nadanie większego znaczenia turystyce i zapewniają, że są gotowi nie tylko do współpracy, ale i do pomocy w trakcie działań rządu. Tym bardziej, że z danych organizacji wynika, że turystyka przynosi polskiej gospodarce 7 proc. PKB i stwarza blisko 700 tys. miejsc pracy.

Widać więc wyraźnie, że choć turystyka w kraju się rozwija, a Polska staje się atrakcyjna nie tylko dla turystów z Europy, to wciąż stoją przed naszym krajem wyzwania, którym nie da się  sprostać bez strategii, odpowiednich osób i przyjaznego prawa.

Polska coraz częściej dostrzegana jest na łamach zagranicznych mediów, ma coraz bogatszą ofertę turystyczną zarówno dla turystów budżetowych i luksusowych. Do tego oferuje przeróżne formy wypoczynku – od lenistwa nad morzem, po aktywne spędzanie czasu w górach czy na Mazurach. I dla obywateli wielu krajów wciąż pozostaje po prostu… tania.

To oznacza, że kolejny sezon mamy naprawdę dobrą pozycję startową i grzechem byłoby zaprzepaścić to, co udało się osiągnąć w ostatnich latach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »