Fly4free.pl

Pierwsza linia w Europie wznawia loty 737 MAX! W Polsce znamy ją bardzo dobrze

maxresdefault-9 Smartwings Boeing 737 MAX
Foto: YouTube

Czeski przewoźnik Smartwings będzie pierwszą linią w Europie, która uruchomi regularne loty pasażerskie samolotami Boeing 737 MAX po tym, jak EASA przywróciła ten samolot do latania po globalnym uziemieniu maszyn tego typu.

Z informacji w OAG Schedule Analyser wynika, że Smartwings, czyli czeski przewoźnik czarterowy, planuje pierwszy lot Boeingiem 737 MAX już na 25 lutego. Będzie to polączenie z Pragi do Palma de Mallorca – samolot ma wystartować tuż po godzinie 18, a planowane lądowanie odbędzie się o 20.35 lokalnego czasu. Oznacza to, że będzie to pierwsza linia w Europie, która poleci MAX-em od momentu, gdy EASA dopuściła z powrotem te maszyny do operacji po 22-miesięcznym globalnym uziemieniu tych samolotów. Przypomnijmy, że uziemienie było spodowane usterkami nowych samolotów, w wyniku których doszło do dwóch katastrof samolotów linii Lion Air oraz Ethiopian.

W rozmowie z Bloombergiem przedstawiciele Smartwings potwierdzają plany szybkiego wznowienia lotów i informują, że Boeingi 737 MAX będą realizowały. Loty m.in. na Maderę, Wyspy Kanaryjskie, do Omanu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Smartwings ma obecnie w swojej flocie 7 Boeingów 737 MAX 8 – przewoźnik będzie je stopniowo przywracał do latania tak, aby wszystkie były do dyspozycji linii latem.

Foto: Smartwings

Kiedy inne linie wznowią loty?

Zważywszy na pandemię, przewoźnicy w Europie nie spieszą się na razie z informowaniem o przywróceniu MAX-ów do latania. Co nieco już jednak wiemy: 1 marca loty MAX-ami chce zainaugurować Norwegian: przewoźnik planuje tego dnia polecieć tymi samolotami na trasach z Oslo do Sztokholmu i z Oslo do Hamburga.

Z kolei linia Icelandair poinformowała, że planuje przywrócić Boeingi 737 MAX do regularnych operacji lotniczych pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Jeśli chodzi o polskich przewoźników mających w swojej flocie MAX-y, to też nie znamy na razie żadnych konkretów, jeśli chodzi o przywrócenie tych samolotów do latania. LOT poinformował jedynie kilkanaście dni temu, że wkrótce rozpocznie proces przeszkolenia pilotów zgodnie z zawartymi w dyrektywie EASA wytycznymi. W podobnym tonie wypowiedział się Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Aira.

Wiadomo jednak, że obaj przewoźnicy planują intensywnie wykorzystywać MAX-y w nadchodzącym sezonie wakacyjnym.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »