Fly4free.pl

Wystartowały tanie długodystansowe loty Eurowings! Już na początku może być falstart

W poniedziałek z lotniska w Kolonii wystartowała pierwsza długodystansowa trasa Eurowings – taniej odnogi niemieckiej Lufthansy, która powstała z przekształcenia Germanwings. Nowa linia specjalizuje się w długich trasach i chce powalczyć z arabskimi przewoźnikami o klientów, ale już na początku może mieć pod górkę.

Swój premierowy lot Eurowings wykonał z Kolonii do kubańskiego Varadero. Niemcy mają obecnie w ofercie loty m.in. do Dubaju, Bangkoku i na Dominikanę, a klientów mają kusić niskie ceny od 99 euro w jedną stronę. I sprzedają się świetnie – przedstawiciele Lufthansy chwalili się w poniedziałek, że na listopad wypełnili już samoloty  na długie trasy Eurowings w 85 procentach.

Zachęcona sukcesem Lufthansa ogłosiła już kolejne trasy, na których będzie latać – od przyszłego roku Eurowings chce połączyć Kolonię z m.in. Las Vegas, Miami, Maskatem w Omanie i Teheranem (od marca). Wszystkie loty będą obsługiwane Airbusami A330.

Jest też dobra informacja dla pasażerów z Polski, bo Eurowings prowadzi rozmowy z innymi niemieckimi lotniskami, z których mogłyby startować tanie długodystansowe trasy. A pierwszą nową bazą będzie prawodpodobnie Berlin.

Linie Eurowings zastąpiły tanią linię Germanwings. Pierwotnie Germanwings miało zniknąć z rynku później, ale decyzję o przyspieszeniu rebrandingu podjęto po marcowej katastrofie samolotu tej linii we francuskich Alpach.

Pokonać arabskie linie

Eurowings ma być próbą odpowiedzi Lufthansy na rosnącą pozycję linii z Zatoki Perskiej jak Emirates, Qatar czy Etihad, które są oskarżane przez USA i kraje UE o otrzymywanie nielegalnych subsydiów od arabskich rządów. A dzięki temu mają oferować dumpingowe ceny biletów na dalekie trasy. Oprócz tego Lufthansa wprowadziła od października nowe taryfy biletowe rodem z tanich linii, w których pasażerowie płacą tylko za bilet i bagaż podręczny.

Kolejny strajk w Lufthansie?

Eurowings jest też kością niezgody między zarządem Lufthansy a związkami zawodowymi, które straszą kolejnym strajkiem. Tym razem chodzi o UFO – największy związek zrzeszający obsługę pokładową w Lufthansie. Związkowcy dali zarządowi czas do czwartku na spełnienie ich żądań, w przeciwnym razie chcą od piątku ogłosić tygodniowy strajk.

Punktem zapalnym jest planowana likwidacja przywilejów emerytalnych dla pracowników Lufthansy, w tym możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W przypadku Eurowings chodzi zaś o to, że część baz i pracowników przewoźnika zostanie przeniesionych do Austrii, gdzie pracownicy będą zatrudniani za niższe stawki niż w Niemczech. Wszystko jest podporządkowane cięciu kosztów, które w Eurowings mają być o 40 proc. niższe niż w Lufthansie.

Tu nie chodzi o obronę przywilejów. Jesteśmy gotowi zaakceptować cięcie kosztów, ale Lufthansa musi nam przestawić ofertę, która będzie dla nas akceptowalna – komentuje Nicoley Baublies, przewodniczący UFO.

W ciągu ostatniego półtora roku związki zawodowe strajkowały w Lufthansie 13 razy, co kosztowało spółkę ponad 350 mln euro.

Lufthansa jest czwartym największym przewoźnikiem w Polsce. Według danych ULC w 2014 r. przewiozła z i na polskie lotniska 1,8 mln pasażerów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Drooogie te połączenia na Dominikane
karollo, 3 listopada 2015, 13:11 | odpowiedz
Czy to nie jest związane z inicjatywą Carstena Spohra na oddelegowanie do tej spółki pilotów krótkiego zasięgu, którzy będą latali na long-haulach?
gand, 3 listopada 2015, 13:17 | odpowiedz
znalazłam za nieco ponad 300 euro. czy to drogo?:)
pipipi, 3 listopada 2015, 13:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
pipipiznalazłam za nieco ponad 300 euro. czy to drogo?:)
Jaki kierunek i czy na pewno w dwie strony ?
mikuś, 3 listopada 2015, 14:05 | odpowiedz
"podjęto po marcowej katastrofie samolotu tej linii we francuskich Alpach." Chyba po morderstwie dokonanego na pasażerach przez chorego psychicznie oficera.
elmo, 3 listopada 2015, 14:19 | odpowiedz
I to jest dobry artykuł! Wiadomo, nie da rady ciągle pisać o promocjach bo w końcu na życzenie się nie zjawiają, a artykuły w stylu "10 sposobów/miejsc ..." były fajne przez miesiąc, a potem zaczęły się robić wkurzające bo zbyt często się pojawiały, a teksty zaczęły się robić banalne. Bardzo pozytywna zmiana i tak trzymać!
jaro, 3 listopada 2015, 15:44 | odpowiedz
W marcu 2016 r. do Varadero na Kubie przelot kosztuje prawie 2 000 euro za 2 osoby. Gdzie te od 99 euro w jedną stronę? Ja takiej kwoty nie znalazłem :(
PiotrM, 3 listopada 2015, 15:49 | odpowiedz
info z pierwszej ręki, o lotach do Dubaju, Bangkoku i Dominikanę za 99€. Są już dostępne od ponad miesiąca.
mussten, 3 listopada 2015, 16:27 | odpowiedz
elmo„podjęto po marcowej katastrofie samolotu tej linii we francuskich Alpach.” Chyba po morderstwie dokonanego na pasażerach przez chorego psychicznie oficera.
Widziales? Byles na miejscu?
Marco, 3 listopada 2015, 17:05 | odpowiedz
skoro takie swietne ceny to dlaczego nie slychac o nich an fly4free.pl?
Łukasz Kosowski, 3 listopada 2015, 19:33 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »