Fly4free.pl

Wycieczki i all inclusive sprzedają się jak przed pandemią! Dokąd latamy? Hit jest tylko jeden!

Foto: Tymonko Galina / Shutterstock

– Od kilku tygodni sprzedaż wycieczek jest zbliżona do tej z 2019 roku, więc nadrabiamy zaległości – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka. Hitem ostatnich tygodni jest Turcja, głównie dzięki zmianie przepisów o kwarantannie.

Kilka tygodni temu wydawało się, że walcząc z pandemią rząd znów pokrzyżował plany wielu Polaków na zagraniczny urlop, a także biur podróży na wyjście z kryzysu – nowe przepisy o obowiązkowej kwarantanny dla osób podróżujących spoza krajów UE i EOG sprawiły, że przez chwilę sprzedaż wycieczek spadła. Na szczęście dla biur podróży rozporządzenie szybko zostało zmienione, a na listę krajów, gdzie wystarczy negatywny wynik testu, aby zwolnić się z kwarantanny, trafiła Turcja. To wpłynęło niezwykle pozytywnie na wyniki biur podróży, a liczba rezerwacji wystrzeliła w górę tak mocno, że zaskoczyła samych touroperatorów.

– Bardzo duży wzrost rezerwacji nastąpił w momencie, gdy zmieniono rozporządzenie umożliwiające zwolnienie z kwarantanny dla osób wracających z Turcji. Praktycznie z dnia na dzień nastąpił 2-3 krotny wzrost liczby rezerwacji do tego kraju. Ten wzrost nie do końca nastąpił tak jak się spodziewaliśmy, bo spodziewaliśmy się przesunięcia sprzedaży z takich kierunków jak Hiszpania czy Grecja, ale to nie nastąpiło. Tamte kierunki dalej sprzedają się dobrze, a Turcja nagle wystrzeliła w górę. Wycieczki z pewnością kupuje wiele osób, które planowały wyjazd do Turcji, ale z powodu kwarantanny zrezygnowały i zaplanowały pewnie urlop w Polsce, a teraz ponownie zmieniły plany. Tym bardziej, że Turcja to najlepszy kierunek z Polski, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny – mówi Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka.

Jednocześnie liczy on na to, że wkrótce oprócz Turcji na listę krajów umożliwiających uniknięcie kwarantanny trafią inne kraje, np. Egipt czy Albania.

– Albania cieszyła się popularnością, dopóki przy powrocie do Polski nie było obowiązkowej kwarantanny. Teraz więc popyt nieco się zmniejszył – mówi Henicz.

Jednocześnie jednak dodaje, że wycieczki sprzedają się bardzo dobrze.

W tej chwili od kilku tygodni sprzedaż jest zbliżona do tej z 2019 roku, ale musimy pamiętać, że taka sytuacja trwa od niedawna. Okres od stycznia do maja był czasem, gdy spadki sprzedaży wynosiły 50-60 procent. Nadrabiamy więc teraz zaległości i cieszymy się z każdego kolejnego dnia dobrej sprzedaży, ale jednocześnie mamy świadomość, że w całości tych strat raczej nie da się odrobić. Tym bardziej, że nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja jesienią – mówi wiceprezes Itaki.

Turcja jest od lat jednym z najpopularniejszych kierunków dla turystów z Polski – w 2019 roku ten kraj odwiedziło ponad 880 tysięcy Polaków, a w covidowym 2020 – 145,9 tysięcy podróżnych z naszego kraju,

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »