Fly4free.pl

Wybierasz się do Wietnamu? MSZ wydało ostrzeżenie

Foto: loliantam/pixabay.com
W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba zakażeń wirusem dengi w Wietnamie.  Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla Polaków wybierających się do tego kraju.

Tylko w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała w Wietnamie 39 000 przypadków tej choroby. W maju liczba przypadków dengi wzrosła o 148 proc., a w czerwcu o 405 proc. porównując z analogicznym okresem w roku 2016.

Władze wietnamskie najwięcej zachorowań odnotowują w środkowej i południowej części kraju. Tym niemniej zagrożenie występuje na terenie całego Wietnamu, także w dużych miastach jak Hanoi – ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zalecamy ostrożność i stosowanie środków odstraszających komary.

Według lokalnych ośrodków medycyny prewencyjnej, kluczowym powodem wzrostu liczby infekcji jest wcześniejsze nadejście pory deszczowej, która stworzyła warunki sprzyjające namnażaniu się komarów. Zakażenie może przebiegać w sposób nieodczuwalny dla chorego, ale może przybrać też dużo groźniejszą postać. Najczęstsze symptomy to ból mięśni, gorączka, ogólne osłabienie. Zdarza się, że są mylone z przeziębieniem. Czasem występuje też wysypka.

Najgorsza sytuacja jest w prowincji Dong Thap (zwłaszcza okręgi Lup Vo, Cao Lanh i Thanh Binh), gdzie odnotowano aż 1000 przypadków dengi. Pośród nich 72 osoby są w ciężkim stanie, a dwie zmarły. Władze Hanoi przyznają, że w miejskich dzielnicach liczba infekcji wzrosła od 5 do 7 razy.

Wietnamskie ministerstwo zdrowia zwróciło się do lokalnych władz o zwiększenie środków zapobiegawczych – jak opryskiwanie owadów, zabijanie larw i odpowiednie wyposażenie szpitali. Każdy przebywający w Wietnamie powinien też sam zadbać o profilaktykę – stosować repelenty na komary, spać pod moskitierą, a także w miarę możliwości zakładać ubrania z długimi nogawkami i rękawami oraz buty zasłaniające stopę.

Fot. Pixabay.com

Denga jest chorobą wirusową przenoszą przez ukąszenie zainfekowanego komara z rodzaju Aedes. Ze względu na swoje charakterystyczne paski nazywane są często „komarami tygrysimi”. Największą aktywność wykazują wczesnym rankiem i wieczorem, ale mogą atakować przez cały dzień. Nie istnieje szczepionka, która chroni przed zakażeniem.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje zachowanie wszelkich środków ostrożności. W ciągu ostatnich 50 lat częstotliwość występowania dengi na świecie wzrosła 30-krotnie. Szacuje się, że każdego roku dochodzi do 50-100 milionów przypadków zakażenia.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Chorowałem na dengę, nie polecam, po przejściu łagodnej odmiany 5 lat bez wyjazdu do wszelkich 'ciepłych' krajów
Ja, 5 lipca 2017, 14:56 | odpowiedz
Ja Chorowałem na dengę, nie polecam, po przejściu łagodnej odmiany 5 lat bez wyjazdu do wszelkich ‚ciepłych’ krajów
Informacje z portalu "zdrowie w podróży", autor artykułu dr med. Agnieszka Wroczyńska, Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni: Przebycie dengi skutkuje wieloletnią odpornością przeciwko zachorowaniom wywołanym przez ten sam typ wirusa dengi (jeden z czterech), jednak nie zapewnia ochrony przed pozostałymi trzema. Człowiek może więc zachorować na dengę cztery razy. Wielu lekarzy i naukowców uważa, że wcześniejsze zachorowanie na dengę zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i jej powikłań krwotocznych podczas następnej infekcji, wywołanej przez kolejny typ wirusa. Wyniki obserwacji naukowych z ostatnich lat podają jednak w wątpliwość występowanie takiego zjawiska. Zagadnienie to nie doczekało się dotychczas jednoznacznego wyjaśnienia. Według współczesnych wytycznych zachorowanie na dengę w trakcie podróży do tropiku lub powrocie nie stanowi przeciwwskazania do kolejnego wyjazdu w rejony świata zagrożone tą chorobą.
Monika, 5 lipca 2017, 15:17 | odpowiedz
Ja Chorowałem na dengę, nie polecam, po przejściu łagodnej odmiany 5 lat bez wyjazdu do wszelkich ‚ciepłych’ krajów
Dlaczego 5 lat bez wyjazdu ? przecież można wyjeżdzać
bolek, 5 lipca 2017, 15:40 | odpowiedz
zapraszam
denga, 5 lipca 2017, 16:03 | odpowiedz
denga zapraszam
Zawijam kiecę i lecę.
Turista, 5 lipca 2017, 16:33 | odpowiedz
Na stronie z ostrzeżeniami MSZ nie widzę tego komunikatu.
ares, 5 lipca 2017, 17:25 | odpowiedz
Czy kombinezon skórzany albo pianka nurka ochronią przed tym komarem ?
anna9a, 5 lipca 2017, 17:34 | odpowiedz
ares Na stronie z ostrzeżeniami MSZ nie widzę tego komunikatu.
Jest na stronie Ambasady w Hanoi: http://www.hanoi.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/ostrzezenie_przed_zwiekszona_zachorowalnoscia_na_denge_w_wietnamie_1;jsessionid=4E6DA9663C5A6C64661DC87C1E9EE9D2.cmsap1p
wojt, 5 lipca 2017, 18:12 | odpowiedz
anna9a Czy kombinezon skórzany albo pianka nurka ochronią przed tym komarem ?
OP1 powinien dac rade ,polecam
rambo, 5 lipca 2017, 21:29 | odpowiedz
anna9a Czy kombinezon skórzany albo pianka nurka ochronią przed tym komarem ?
Wet suit nie, ale sucha pianka powinna dac rade. Koniecznie z butami i rekawicami. Polecam szczegolnie na noc i do tego moskitiere, zeby ochronic twarz. Ewentualnie mozesz spac w masce do nurkowania.
T, 5 lipca 2017, 23:06 | odpowiedz
Szczepionka Dengvaxia istnieje od ponad roku, ale nie jest zarejestrowana w Europie i nie jest jasne, czy turystom raczej nie zaszkodzi - istnieje 5 serotypów dengi, szczepionka chroni przeciwko 4 i z reguły drugie zakażenie, innym serotypem, jest najgroźniejsze, bo układ immunologiczny działa nadreaktywnie. Możliwe, że po szczepieniu jeśli turysta jednak złapie dengę, to od razu będzie miał tą drugą, ostrzejszą odmianę.
sw, 6 lipca 2017, 11:40 | odpowiedz
Ludzie , zamówcie sobie repelent z dużą ilością deet i po problemie, profilaktycznie szklanka mocnego lokalnego alkoholu powyżej 40 % 3 papryczki chili codziennie do zjedzenia . Nigdy na nic nie chorowałem ,mimo chodzenia po dżungli i wielu ukąszeń
traveler, 6 lipca 2017, 11:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »