Wybierasz się do Wietnamu? MSZ wydało ostrzeżenie

5 lipca 2017, 14:45||komentarzy 12
Wybierasz się do Wietnamu? MSZ wydało ostrzeżenie

W ostatnich miesiącach znacznie zwiększyła się liczba zakażeń wirusem dengi w Wietnamie.  Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla Polaków wybierających się do tego kraju.

Tylko w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała w Wietnamie 39 000 przypadków tej choroby. W maju liczba przypadków dengi wzrosła o 148 proc., a w czerwcu o 405 proc. porównując z analogicznym okresem w roku 2016.

Władze wietnamskie najwięcej zachorowań odnotowują w środkowej i południowej części kraju. Tym niemniej zagrożenie występuje na terenie całego Wietnamu, także w dużych miastach jak Hanoi – ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zalecamy ostrożność i stosowanie środków odstraszających komary.

Według lokalnych ośrodków medycyny prewencyjnej, kluczowym powodem wzrostu liczby infekcji jest wcześniejsze nadejście pory deszczowej, która stworzyła warunki sprzyjające namnażaniu się komarów. Zakażenie może przebiegać w sposób nieodczuwalny dla chorego, ale może przybrać też dużo groźniejszą postać. Najczęstsze symptomy to ból mięśni, gorączka, ogólne osłabienie. Zdarza się, że są mylone z przeziębieniem. Czasem występuje też wysypka.

Najgorsza sytuacja jest w prowincji Dong Thap (zwłaszcza okręgi Lup Vo, Cao Lanh i Thanh Binh), gdzie odnotowano aż 1000 przypadków dengi. Pośród nich 72 osoby są w ciężkim stanie, a dwie zmarły. Władze Hanoi przyznają, że w miejskich dzielnicach liczba infekcji wzrosła od 5 do 7 razy.

Wietnamskie ministerstwo zdrowia zwróciło się do lokalnych władz o zwiększenie środków zapobiegawczych – jak opryskiwanie owadów, zabijanie larw i odpowiednie wyposażenie szpitali. Każdy przebywający w Wietnamie powinien też sam zadbać o profilaktykę – stosować repelenty na komary, spać pod moskitierą, a także w miarę możliwości zakładać ubrania z długimi nogawkami i rękawami oraz buty zasłaniające stopę.

Fot. Pixabay.com

Denga jest chorobą wirusową przenoszą przez ukąszenie zainfekowanego komara z rodzaju Aedes. Ze względu na swoje charakterystyczne paski nazywane są często „komarami tygrysimi”. Największą aktywność wykazują wczesnym rankiem i wieczorem, ale mogą atakować przez cały dzień. Nie istnieje szczepionka, która chroni przed zakażeniem.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje zachowanie wszelkich środków ostrożności. W ciągu ostatnich 50 lat częstotliwość występowania dengi na świecie wzrosła 30-krotnie. Szacuje się, że każdego roku dochodzi do 50-100 milionów przypadków zakażenia.

Foto: loliantam/pixabay.com

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 12 komentarzy

 1. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Ja 5 lipca 2017, 14:56

  Chorowałem na dengę, nie polecam, po przejściu łagodnej odmiany 5 lat bez wyjazdu do wszelkich ‚ciepłych’ krajów

 2. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Monika 5 lipca 2017, 15:17

  Ja Chorowałem na dengę, nie polecam, po przejściu łagodnej odmiany 5 lat bez wyjazdu do wszelkich ‚ciepłych’ krajów

  Informacje z portalu „zdrowie w podróży”, autor artykułu dr med. Agnieszka Wroczyńska,
  Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni: Przebycie dengi skutkuje wieloletnią odpornością przeciwko zachorowaniom wywołanym przez ten sam typ wirusa dengi (jeden z czterech), jednak nie zapewnia ochrony przed pozostałymi trzema. Człowiek może więc zachorować na dengę cztery razy. Wielu lekarzy i naukowców uważa, że wcześniejsze zachorowanie na dengę zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i jej powikłań krwotocznych podczas następnej infekcji, wywołanej przez kolejny typ wirusa. Wyniki obserwacji naukowych z ostatnich lat podają jednak w wątpliwość występowanie takiego zjawiska. Zagadnienie to nie doczekało się dotychczas jednoznacznego wyjaśnienia. Według współczesnych wytycznych zachorowanie na dengę w trakcie podróży do tropiku lub powrocie nie stanowi przeciwwskazania do kolejnego wyjazdu w rejony świata zagrożone tą chorobą.

 3. +4 Dobre Słabe Odpowiedz
  bolek 5 lipca 2017, 15:40

  Ja Chorowałem na dengę, nie polecam, po przejściu łagodnej odmiany 5 lat bez wyjazdu do wszelkich ‚ciepłych’ krajów

  Dlaczego 5 lat bez wyjazdu ? przecież można wyjeżdzać

 4. +7 Dobre Słabe Odpowiedz
  denga 5 lipca 2017, 16:03

  zapraszam

 5. -5 Dobre Słabe Odpowiedz
  Turista 5 lipca 2017, 16:33

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 6. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  ares 5 lipca 2017, 17:25

  Na stronie z ostrzeżeniami MSZ nie widzę tego komunikatu.

 7. -5 Dobre Słabe Odpowiedz
  anna9a 5 lipca 2017, 17:34

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 8. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  wojt 5 lipca 2017, 18:12
 9. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  rambo 5 lipca 2017, 21:29

  anna9a Czy kombinezon skórzany albo pianka nurka ochronią przed tym komarem ?

  OP1 powinien dac rade ,polecam

 10. +13 Dobre Słabe Odpowiedz
  T 5 lipca 2017, 23:06

  anna9a Czy kombinezon skórzany albo pianka nurka ochronią przed tym komarem ?

  Wet suit nie, ale sucha pianka powinna dac rade. Koniecznie z butami i rekawicami. Polecam szczegolnie na noc i do tego moskitiere, zeby ochronic twarz. Ewentualnie mozesz spac w masce do nurkowania.

 11. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  sw 6 lipca 2017, 11:40

  Szczepionka Dengvaxia istnieje od ponad roku, ale nie jest zarejestrowana w Europie i nie jest jasne, czy turystom raczej nie zaszkodzi – istnieje 5 serotypów dengi, szczepionka chroni przeciwko 4 i z reguły drugie zakażenie, innym serotypem, jest najgroźniejsze, bo układ immunologiczny działa nadreaktywnie. Możliwe, że po szczepieniu jeśli turysta jednak złapie dengę, to od razu będzie miał tą drugą, ostrzejszą odmianę.

 12. +1 Dobre Słabe Odpowiedz
  traveler 6 lipca 2017, 11:42

  Ludzie , zamówcie sobie repelent z dużą ilością deet i po problemie, profilaktycznie szklanka mocnego lokalnego alkoholu powyżej 40 % 3 papryczki chili codziennie do zjedzenia . Nigdy na nic nie chorowałem ,mimo chodzenia po dżungli i wielu ukąszeń

Zobacz także

Wiosenne loty na Islandię z Poznania od 128 PLN

22 lutego 2018, 9:30||Dodaj komentarz

Wiosenne loty na Islandię z Poznania od 128 PLN

Bilety czarterowe na Zanzibar z Warszawy za 1411 PLN

22 lutego 2018, 8:50||Dodaj komentarz

Bilety czarterowe na Zanzibar z Warszawy za 1411 PLN

Powrót do turystycznego raju? Czy Tunezja znów będzie hitem wyjazdowym dla Polaków?

21 lutego 2018, 21:55||komentarze 4

Powrót do turystycznego raju? Czy Tunezja znów będzie hitem wyjazdowym dla Polaków?

Rzym, Ibiza i Barcelona w jednej podróży z Warszawy za 225 PLN

21 lutego 2018, 21:25||Dodaj komentarz

Rzym, Ibiza i Barcelona w jednej podróży z Warszawy za 225 PLN

Tanie loty do Bratysławy z Warszawy od 78 PLN. Na Wielkanoc, Boże Ciało, wakacje i nie tylko

21 lutego 2018, 20:40||Dodaj komentarz

Tanie loty do Bratysławy z Warszawy od 78 PLN. Na Wielkanoc, Boże Ciało, wakacje i nie tylko