Fly4free.pl

„Przestańcie wrzucać monety do wulkanu!”. Park Narodowy ma dość niesfornych turystów

wulkan hawaje
Foto: Maridav / Shutterstock
Park Narodowy Wulkany Hawai’i zwrócił się do turystów, aby przestali zaśmiecać wulkany, które tu odwiedzają. „To kompletny brak szacunku” – podkreślają władze parku. Ale czy ludziom da się przemówić do rozsądku?

Hawaje pełne są niezwykłych miejsc i cudów natury. Jednym z nich jest park narodowy pełen wulkanicznych krajobrazów. Miejsce jest na tyle oryginalne, że od 1987 roku jest wpisane na listę UNESCO. Nic więc dziwnego, że przyciąga tłumy turystów. Niestety, niektórzy kompletnie nie potrafią się zachować.

Pracownicy parków zaapelowali do turystów za pośrednictwem mediów społecznościowych. W swoim apelu przypomnieli, że park narodowy to nie śmietnik. Okazuje się bowiem, że wielu turystów wrzuca do skalnych szczelin śmieci i monety. Największy problem jest z Wahinekapu – nazywanym „płonącym cyplem”. Dzięki powstałym tu szczelinom możemy obserwować fumarole, czyli wyziewy wulkaniczne. Brzmi skomplikowanie? Mówiąc prościej – wielka skarpa wygląda tak, jakby się dymiła.

Ale nie będzie tak wyglądać, jeśli wszystkie otwory, z których te ekshalacje się wydobywają będą zapchane – i to z powodu ludzkiej głupoty. Turyści wrzucają tutaj nie tylko śmieci, ale także monety, które mają przynieść im szczęście.

– To nie fontanna di Trevi – podsumowują niektórzy całe zamieszanie. Nie wyrzuciłbyś śmieci w kościele lub na progu swojej babci – dodają władze parku.

Pracownicy przypomnieli też o dość oczywistej kwestii jak fakt, że inni odwiedzający też chcieliby zobaczyć piękno parku zamiast śmietniska. Nie mówiąc już o bezpieczeństwie.

– Możesz nieumyślnie skrzywdzić lub zabić innych – czytamy w poście. – Otwory parowe są jednymi z najbardziej niebezpiecznych elementów w parku. Pieniądze są pokusą, jeśli są w zasięgu ręki. Ktoś, kto próbuje wyciągnąć pieniądze, może poślizgnąć się i wpaść – tłumaczą strażnicy.

Co ciekawe, park ustawił w odpowiednich miejscach tabliczki z zakazem śmiecenia, ale… ktoś je ukradł. A śmieci jak były, tak są.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Poślizgnąć? Dżizas!!!
malajalam, 24 września 2022, 10:23 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »