Fly4free.pl

Wraca era Concorde! Gigant zamawia 15 najszybszych samolotów świata

Foto: Boom Supersonic

Linia United Airlines ogłosiła w czwartek, że podpisały z firmą Boom Supersonic umowę na dostarczenie 15 ponaddźwiękowych samolotów Overture z opcją na zwiększenie zamówienia o kolejne 35 maszyn. To największe tego typu zamówienie, które skróci czas podróży z Europy do USA o połowę.

Czwartkowa transakcja z udziałem linii United została ochrzczona przez niektóre media powrotem do ery podróży ponaddźwiękowych, która będzie miała miejsce po ponad 20 latach przerwy. Symbolicznym końcem tej ery był ostatni lot samolotu Concorde w 2003 roku.

Umowa (jej wartość jest objęta tajemnicą) zakłada, że pierwsze samoloty typu Boom Overture w barwach linii United mają wzbić się w powietrze w 2029 roku, a czas podróży z Nowego Jorku do Londynu skróci się o połowę – do zaledwie 3,5 godziny. Jednocześnie przewoźnik chwali się, że jego samolot jest w stanie skrócić o połowę czas podróży na 500 najpopularniejszych trasach pasażerskich świata,

Równie ważne są względy środowiskowe – oczekuje się, że po wprowadzeniu do eksploatacji samoloty marki Boom będą pierwszymi dużymi maszynami pasażerskimi o zerowej emisji dwutlenku węgla. Plan zakłada, że samolot zostanie wprowadzony na rynek w 2025 roku, a pierwsze loty wykona rok później.

Foto: Boom Supersonic

Samoloty typu Boom Overture mają zabierać na pokład od 65 do 88 pasażerów, w zależności od konfiguracji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »