Fly4free.pl

Wodospady Wiktorii znikają przez ocieplenie. Były jednymi z najpiękniejszych na świecie!

wodospady wiktorii
Foto: InnaFelker / Shutterstock

Prezydent Zambii zaapelował o pomoc w uratowaniu jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie – wodospadów Wiktorii. Tylko w tym roku przepływ wody w tym niezwykłym miejscu zmalał o połowę. Jeśli tak dalej pójdzie, uwielbiane przez turystów wodospady mogą przejść do historii.

Wodospady Wiktorii znajdują się na granicy Zimbabwe i Zambii, na rzece Zambezi. Są jednymi z najsłynniejszych na świecie, bo gwarantują przepiękne widoki, niezwykłe wrażenia i są po prostu ogromne – na szerokość rozciągają się przez 1,7 kilometra. Uznano je też za jeden z siedmiu najpiękniejszych naturalnych cudów świata.

W szczycie sezonu przez wodospad powinno przetaczać się ok. 9 mln litrów wody. I tak było jeszcze do niedawna, ale wszystko wskazuje na to, że sytuacja zmienia się diametralnie. Susza, która w ostatnich miesiącach dotknęła Zambię, sprawiła, że poziom wody w wodospadach drastycznie się obniżył – tak mało nie było jej od 25 lat. Ministerstwo Środowiska, Klimatu i Turystyki poinformowało, że średni przepływ wody w 2019 roku spadł o 50 proc.

Czy chcemy przekazać następnemu pokoleniu rzekę Zambezi bez potężnych Wodospadów Wiktorii? Czy chcemy tak przekazać Afrykę? Czy tego właśnie chcemy? – pytał retorycznie Edgar Lungu, prezydent Zambii w rozmowie z portalem Sky News. – Istnieją praktyki i środki, które możemy uruchomić teraz, by do tego nie dopuścić! – dodał.

Przypomniał też, że już w październiku zwracał uwagę mediów i ludzi na problem. Podkreślił też, że choć całkowite wyschnięcie najprawdopodobniej nie dokona się za naszego życia, to teraz jest najlepszy czas, by temu zapobiec. W jego opinii muszą jednak pomóc bogate, wysoko rozwinięte kraje.

– Wciąż jest nadzieja, ale tylko wtedy, gdy bogate kraje zrobią więcej, aby złagodzić skutki globalnego ocieplenia i pomogą mniej zamożnym narodom poradzić sobie z jego efektami – mówił prezydent.

Potwierdzają to też eksperci, którzy mówią, że całkowite wyschnięcie Wodospadów Wiktorii wcale nie jest absurdalną obawą, a całkiem poważnym prawdopodobieństwem. Przekonują też, że poza aspektem turystycznym, Wodospady Wiktorii jak i całą rzeka Zambezi ma bardzo ważne znaczenie dla funkcjonowania mieszkańców kraju i zwierząt żyjących na tym terenie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »