Fly4free.pl

To piękne włoskie miasto zafunduje Ci piwo, lody i bilety do kina, jeśli zdecydujesz się… zwiedzać je na rowerze!

Bolonia
Foto: GoneWithTheWind / Shutterstock

Rozważacie już przeprowadzkę? Władze Bolonii znalazły chyba świetny sposób na przekonanie ludzi, by przesiedli się ze swoich aut do bardziej ekologicznych form transportu – czytamy w BBC. A w specjalnym programie mogą brać udział także turyści!

Korki i zanieczyszczenie powietrza to coraz poważniejszy problem dla wielu miast, a zabytkowa Bolonia wcale nie jest wyjątkiem. Władze tego miasta od dawna starały się przekonać mieszkańców i turystów do postawienia na jazdę rowerem, transportem publicznym lub piesze spacery. I w końcu wpadły na świetny pomysł: kto postawi na jazdę rowerem lub inne ekologiczne środki transportu będzie otrzymywał od miasta… fajne prezenty.

Aby to zrobić, władze Bolonii stworzyły aplikację na smartfona pod nazwą “Bella Mossa” (w wolnym tłumaczeniu “Dobra robota”), która działa trochę podobnie jak Endomondo i liczy odległości, które pokonaliśmy np. Jeżdżąc rowerem. A następnie przelicza je na punkty, które możemy wymienić w ponad 100 punktach w mieście. Wśród nagród są m.in. piwo, lody i bilety do kina.

Aplikacja okazała się być strzałem w dziesiątkę: tylko w zeszłym roku, gdy zadebiutowała w Bolonii, ściągnęło ją ponad 5 tys. osób. W sumie wykręcili oni aż 3,5 mln kilometrów podrózy po mieście w “ekologicznym” stylu, co przełożyło się na nagrody, które finansuje miasto, a dokłada się do tego Unia Europejska. W tym roku z aplikacji korzysta już ponad 10 tys. ludzi.

Bolonia rowery
Foto: pio3 / Shutterstock

A najlepsze jest to, że z aplikacji mogą korzystać wszyscy, także turyści. Jak czytamy w BBC, dziennikarka, która na potrzeby tekstu wyjechała do Bolonii, już po ośmiu rowerowych wyprawach nabiła sobie odpowiednią liczbę punktów, by pójść do lodziarni i otrzymać słodką nagrodę.

Nie wiem jak Wy, ale nam taki pomysł bardzo się podoba.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »