Fly4free.pl

Włochy otwierają granice! Ale nie tylko oni: inne kraje też chcą szybko przyjąć turystów

kolosseum
Foto: ColinStan / Shutterstock

Od 3 czerwca otwarte mają być granice Włoch – kto przyjedzie do tego kraju, nie będzie musiał przechodzić kwarantanny. Ale inne ulubione “wakacyjne” kraje UE też szykują się do otwarcia granic, by przyjąć zagranicznych turystów.

Choć wskazówki Unii Europejskiej, by powoli zacząć otwierać granice między państwami, żeby ratować sezon turystyczny, przyjęto z lekkim rozczarowaniem, to widać, że poszczególne państwa członkowskie starają się jak mogą, by mimo pandemii koronawirusa zaprosić do siebie zagranicznych turystów. Jako pierwsi gotowość do przyjęcia obcokrajowców na wczasy zadeklarowali Grecy, którzy chcieliby otworzyć granice od 1 lipca. Oczywiście, z pewnymi ograniczeniami, takimi jak to, że każdy zagraniczny turysta będzie musiał mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Ale inne kraje planują otwierać granice jeszcze wcześniej.

Jako pierwsze, swoje granice otworzyły już piątek 15 maja 3 republiki bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa i Estonia. To pierwsza taka decyzja w Unii Europejskiej od czasu ogłoszenia pandemii: kraje zdecydowały o zniesieniu kontroli granicznych i umożliwieniu swobodnego przejazdu – między stolicami tych krajów wznowiono też połączenia lotnicze.

Duże złagodzenie kontroli granicznych zapowiedzieli z kolei Niemcy (kontrole wyrywkowe), którzy znieśli już kontrole na granicy z Luksemburgiem. W przypadku granicy z Austrią, kontrole mają być w ogóle zniesione 15 czerwca, a możliwe, że stanie się tak również w przypadku granic ze Szwajcarią, Francją i Danią.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w Słowenii, której premier ogłosił koniec pandemii koronawirusa w tym kraju. Związane jest to z faktem, że w ostatnim czasie ten kraj notuje znikomą liczbę nowych zachorowań. Co to oznacza dla podróżnych? Z perspektywy turystów najważniejsza informacja jest taka, że od piątku zostały otwarte granice dla obywateli innych krajów Unii Europejskiej, którzy wjeżdżając na teren Słowenii nie mają obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny (nakaz ten wciąż obowiązuje dla obywateli krajów spoza UE).

Podobnie wygląda sytuacja w Chorwacji, której PKB mocno zależy od turystyki. Chorwaci, którzy jak sami twierdzą, są w podobnej sytuacji do Słowenii (czyli są na dobrej drodze do wygaszenia pandemii) ogłosili, że w najbliższych dniach granicę z tym krajem będą mogli swobodnie przekraczać obywatele właśnie tego kraju. Na razie do Chorwacji bez kwarantanny mogą wjeżdżać obywatele wszystkich krajów UE, ale tylko w celach biznesowych i “pilnych sprawach osobistych”.

Ale Chorwaci negocjują też dwustronne umowy z innymi krajami, m.in. Austrią, Czechami, Węgrami i Niemcami. Obywatele tych 4 państw mogliby pojechać na urlop do. Chorwacji najwcześniej w połowie czerwca. Co ważne – najpewniej z każdym z tych krajów zawarta będzie umowa, która zniesie dla obywateli danego kraju obowiązkową, 14-dniową kwarantannę.

Wróćmy jednak do otwarcia granicy przez Włochów, które zaskoczyło wielu. Jak wyglądają szczegóły tej sprawy?

Foto: Krzyzak / Shutterstock

Włochy, które były pierwszym epicentrum pandemii koronawirusa w Europie, zaczynają powoli luzować restrykcje. Także po to, by ratować sezon turystyczny w kraju. Jak to ma wyglądać? Od 18 maja obywatele Włoch będą mogli podrózować po swoim regionie bez konieczności posiadania specjalnego certyfikatu, zaś od 3 czerwca Włosi będą mogli podróżować między regionami. Od tego samego dnia otwarte mają zaś być granice Włoch – każdy, kto przyjedzie do tego kraju, nie będzie musiał przechodzić kwarantanny. Oznacza to de facto otwarcie sezonu turystycznego w tym kraju.

Dodajmy też, że od poniedziałku Włochy powoli zaczną wracać do życia: otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie, salony piękności, a także bary i restauracje. Można będzie odwiedzać przyjaciół, choć zabronione będą skupiska ludzi, a cały czas trzeba będzie zachowywać dystans społeczny.

Wydano też postanowienia dotyczące pobytu na plaży. Należy tam zapewnić 10 metrów kwadratowych wokół jednego parasola. Odległość między leżakami i łóżkami do opalania ma wynosić 1,5 metra. Konieczna będzie ich dezynfekcja. Pozwolono na mierzenie temperatury przy wejściu na plażę i zakazanie wstępu w przypadku, gdy przekracza 37,5 stopnia Celsjusza.

Hiszpania otworzy się na początku lipca?

Najwięcej niepewności w sprawie ponownego otwarcia się na turystów, jest w Hiszpanii, która od 15 maja wprowadziła obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wszystkich obcokrajowców przyjeżdżających do tego kraju. Ma ona potrwać do końca stanu zagrożenia, który planowo ma nastąpić 24 maja, jednak prawdopodobnie zostanie on przedłużony. Agencja Reuters informuje, że Hiszpanie najwcześniej chcieliby otworzyć swoje granice na początku lipca. Obecnie trwają w tym kraju konsultacje w sprawie tego, jak przygotować bezpieczne wakacje dla turystów i sprawić, że przybywać będą do tego kraju tylko zdrowi obcokrajowcy. Jednym z pomysłów jest tzw. Cyfrowy paszport medyczny, czyli aplikacja z wynikami badań potwierdzonymi przez hiszpańskie władze medyczne i zainstalowaną na telefonie komórkowym)

***

Pozostaje tylko pytanie, czy i w jakim stopniu na ponownie otwieranych granicach będą mogli korzystać turyści z Polski. Oby w jak największym – czego życzymy sobie i Wam.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Otwórzcie Lotniska I zniescie tà kwarantanne wszyscy ktorzy sa zaszczepieni na gruzlice nie maja powodow do obaw - Najpierw to my obywatele musimy pogonić koronowirusa czyli gruźlicę wieloobjawowà ktora nieleczona prawdzi do zgonu- czemu nie leczà gruzlicy ? Kto ma w tym interes? 
Tette, 16 maja 2020, 20:09 | odpowiedz
 Co za bzdury. Po pierwsze to WSZYSCY Polacy są zaszczepieni na gruźlicę bo u nas jest to szczepienie obowiązkowe. Czyli wg. twojej teorii nikt w Polsce na Covid-19 nie zachoruje.Po drugie gruźlica jest choroba bakteryjną a Covid-19 wirusową czyli całkiem innymi chorobami. Nie da się wirusów wyleczyć tak jak bakterii.
Tette Otwórzcie Lotniska I zniescie tà kwarantanne wszyscy ktorzy sa zaszczepieni na gruzlice nie maja powodow do obaw - Najpierw to my obywatele musimy pogonić koronowirusa czyli gruźlicę wieloobjawowà ktora nieleczona prawdzi do zgonu- czemu nie leczà gruzlicy ? Kto ma w tym interes? 
Otas, 17 maja 2020, 9:22 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »