Fly4free.pl

Wizz Air został największą linią w najmłodszym kraju w Europie. Czy to będzie podróżniczy hit przyszłego roku?

Foto: Martyn Jandula / Shutterstock
W 2022 roku Wizz Air wyprzedził easyJeta i został największą linią lotniczą w Kosowie. Ten najmłodszy kraj w Europie może być jednym z najszybciej rosnących rynków lotniczych w Europie, o ile spełnią się zapowiedzi i od 1 stycznia 2024 roku obywatele tego kraju będą mogli podróżować bez wiz do krajów strefy Schengen.

Kosowo to najmłodszy kraj w Europie, który oficjalnie ogłosił niepodległość w 2008 roku. To piękny kraj, pełen wspaniałych zabytków, jednak w mediach najgłośniej jest o nim w kontekście wciąż napiętej sytuacji z zamieszkującymi ten kraj Serbami i samą Serbią roszczącą sobie prawa do terytorium Kosowa. Mimo wszystko z roku na rok liczba podróżujących do Kosowa cały czas się zwiększa, a ruch napędzają przede wszystkim tanie linie lotnicze. Które najmocniej?

Z oficjalnych danych lotniska w Prisztinie za ubiegły rok wynika, że Wizz Air w końcu przełamał hegemonię linii easyJet i został największą linią lotniczą w Kosowie. W 2022 roku przewoźnik przewiózł z i do Prisztiny 414,4 tysiąca pasażerów, a easyJet – o 2,8 tysiąca podróżnych mniej. Co ciekawe, Wizz Air obsługuje 7 tras do Kosowa, ale w ubiegłym roku liczba podróżnych w ramach tych połączeń wzrosła aż o 80,4 procenta w stosunku do 2021 roku. 

Linie niskokosztowe mają największe udziały w siatce połączeń lotniska w Prisztinie, ale Kosowo ma też kilku tradycyjnych przewoźników. Największym jest linia Turkish Airlines, która obsłużyła w ubiegłym roku 199,9 tysiąca pasażerów, a na drugim miejscu była linia Austria Airlines (126,3 tysiąca podróżnych). W ubiegłym roku sezonowe rejsy do Prisztiny uruchomił też LOT z Warszawy – z informacji serwisu Ex-Yu Aviation wynika, że przewoźnik przewiózł na tej trasie ok. 8,2 tysiąca pasażerów.

Jednocześnie Wizz Air ma plany dalszej rozbudowy swojej obecności w Kosowie. W Ex-Yu Aviation prezes Wizz Aira Robert Carey tłumaczy, że w tym roku przewoźnik chce przewieźć z i do tego kraju ok. 600 tysięcy podróżnych, a w niedalekiej przyszłości stworzyć tu nawet bazę operacyjną. Warto w tym momencie dodać, że już 1 stycznia 2024 roku obywatele Kosowa będą być może mogli podróżować do krajów strefy Schengen bez konieczności posiadania wizy. Z całą pewnością wpłynie to pozytywnie na zwiększenie popytu na podróże. Może też sprawić, że Kosowo (mimo napiętych relacji z Serbią) zyska także na popularności jako destynacja turystyczna.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
jaki to kraj? bo na zdjęciu widzę część Serbii...
FF$, 25 stycznia 2023, 12:59 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »