Fly4free.pl

Wizz Air szuka pracowników w Polsce i kusi zarobkami. Ile oferuje? Znamy dokładne stawki

Foto: Wizz Air
– W tej chwili szukamy i chcemy jak najszybciej zatrudnić przynajmniej 200 członków załóg pokładowych do naszych baz w Polsce – mówi Andras Rado, menedżer ds. rekrutacji załóg pokładowych w linii Wizz Air. Przewoźnik kusi potencjalnych zawodników zarobkami, elastycznym grafikiem i… dostępem do bardzo tanich biletów z siatki przewoźnika.

Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem chaosu na wielu europejskich lotniskach, które są efektem braku rąk do pracy w portach oraz liniach lotniczych. Szczególnie zła jest sytuacja w Wielkiej Brytanii, gdzie linie masowo odwołują loty. Problemy dotyczą głównie linii easyJet i British Airways, jednak problemy ma także Wizz Air. Kilkanaście dni temu linia odwołała kilkanaście tras zaplanowanych z lotniska Doncaster/Sheffield, ponieważ brytyjskie lotnisko z powodu braku personelu nie było w stanie wywiązać się z warunków umowy z przewoźnikiem. Ale węgierska linia też cierpi na brak pracowników – na początku pandemii w 2020 roku przewoźnik w ramach szukania oszczędności zwolnił ponad 1000 osób (prawie 1/5 wszystkich zatrudnianych przez siebie pracowników). Teraz zaś, gdy po zniesieniu obostrzeń popyt wrócił ze zdwojoną siłą, linia cierpi na niedobór pracowników.

– W Polsce nie przewidujemy takich sytuacji, jakie mają obecnie miejsce na brytyjskich lotniskach, ale bardzo intensywnie szukamy pracowników załóg pokładowych, bo nasza sytuacja jest podobna jak wielu przewoźników linii lotniczych w Europie. W chwili obecnej chcemy zatrudnić właściwie od zaraz przynajmniej 200 pracowników do naszych baz operacyjnych w całej Polsce – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Andras Rado.

Dlatego Wizz Air planuje w najbliższych dniach dużo spotkań rekrutacyjnych. W najbliższych dniach odbędą się one m.in. w Katowicach (15 i 30 czerwca), Warszawie (20 czerwca), Wrocławiu (20 czerwca), Krakowie (22 czerwca) i Gdańsku (23 czerwca). Przewoźnik liczy, że jego oferta przyciągnie tłumy chętnych.

– To bardzo ciekawa praca, zwłaszcza dla ludzi młodych, choć nie zamykamy się na żadnych kandydatów – przyznaje Rado.

Jak wygląda taka rekrutacja? Po wypełnieniu formularza trzeba przejść przez kilka etapów. Najpierw mamy do czynienia z rozmową wstępną, następnie odgrywane są scenki (członkowie komisji wcielają się np. w rolę agresywnych pasażerów), potem są zadania grupowe, a na sam koniec ostateczna rozmowa. O zatrudnieniu potencjalny kandydat jest informowany następnego dnia i wkrótce zaczyna trwające 8 tygodni szkolenie (co ważne, za szkolenie otrzymujemy od linii wynagrodzenie).

No dobrze, wszystko brzmi pięknie, ale ile można zarobić?
Wizz Air stawia w tym temacie na pełną transparentność. Linia udostępniła nam zarobki, na jakie mogą liczyć pracownicy bazy w Warszawie. Zamieszczamy je poniżej.

Foto: Wizz Air

Jak widzimy, pensja składa się z dwóch głównych elementów. W pierwszej rubryce z lewej mamy podstawową roczną pensję brutto – na takie zarobki mogą liczyć pracownicy rocznie, jeśli nie wykonują żadnych lotów. Poziom zarobków zależy od skali doświadczenia: na najbardziej podstawowym stanowisku typu junior (nowo zatrudnieni pracownicy Wizz Aira bez żadnego doświadczenia pracują tam przez pierwsze 9 miesięcy swojej kariery w linii) można zarobić rocznie ok. 24156 PLN brutto. Druga część wynagrodzenia zależy od liczby wylatanych godzin, a stawki zależą od długości lotu – w przypadku świeżo zatrudnionych pracowników wahają się one od 70 do 125 PLN brutto za jeden odcinek.

Ile więc można zarobić miesięcznie? Z wyliczeń Wizz Aira wynika, że steward czy stewardesa po awansie z juniora (środkowa rubryka) może liczyć na ok. 6 tys. PLN brutto misięcznie. Do tego należy doliczyć prowizję od zakupów na pokładzie samolotu, jakich dokonują pasażerowie. Prowizja wynosi ok. 10 procent wartości zakupu i jest dzielona po równo na wszystkich członków załogi danego lotu.

Inne benefity? Choćby tanie bilety

Wizz Air kusi też pracowników dodatkowymi korzyściami.

„Członkowie personelu pokładowego, którzy dołączą do Wizz Air otrzymają konkurencyjne wynagrodzenie w jednej z najbardziej zrównoważonych linii lotniczych w Europie, wiodące w branży szkolenia, płatny okres szkolenia wstępnego, bezpłatny uniform, bezpłatne posiłki dla załóg podczas lotów, miesięczny harmonogram pracy, nieograniczoną ilość zniżkowych biletów pracowniczych oraz nielimitowane zniżkowe bilety dla przyjaciół i rodziny. Wszystkie bilety dla pracowników oraz bilety zniżkowe zakupione dla przyjaciół i rodziny są biletami potwierdzonymi” – czytamy w komunikacie prasowym.

Brzmi ciekawie? No dobra, to sprawdźmy, jak to jest z tymi biletami.
Standardowa stawka za bilet dla pracownika Wizz Air wynosi 25 EUR za każdy odcinek lotu w całej siatce połączeń przewoźnika (z wyjątkiem połączeń do Abu Zabi, gdzie stała cena biletu wynosi 50 EUR). Dodatkowo raz do roku pracownik Wizz Aira może wyruszyć w podróż z osobami towarzyszącymi, także kupując bilety w promocyjnej cenie 25 EUR dla każdego członka takiej wyprawy. Jak Wam się podoba taka oferta?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
No cóż... wielkie "G" rzekłbym
refiko, 14 czerwca 2022, 23:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
6000 zł brutto to niby ciekawa oferta pracy? xD
GdzieByTuPoleciec, 15 czerwca 2022, 7:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie wiem jak to redakcja liczyła, ale średnia pensja seniora za ostatnie 2-3 miesiące w wizz w Krakowie wynosi 7-9k ZŁ NETTO. Ale to głównie przez to, że bardzo dużo jest latania
Hubert, 15 czerwca 2022, 9:45 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »