Fly4free.pl

Wizz Air wprowadza nową darmową usługę. Dotyczy ludzi, których loty odwołano lub mają duże opóźnienie

Foto: Ascannio / Shutterstock
Od kwietnia wszyscy pasażerowie, których loty zostały odwołane, będą o tym informowani telefonicznie. Dzwonić będzie do nich głosowy bot wygenerowany przez AI, który jednocześnie poinformuje podróżnych o przysługujących im prawach i możliwościach, jakie mają w związku z odwołanym lotem.

Choć węgierska linia rośnie jak na drożdżach, to od dłuższego czasu jej głównym problemem są odwoływane loty. W różnych okolicznościach i konfiguracjach – nic dziwnego, że przewoźnik wpadł z tego powodu w kryzys wizerunkowy. W tym roku nie jest wcale lepiej – z powodu konieczności serwisowania silników marki Pratt&Whitney, Wizz Air musiał uziemić ponad 40 samolotów, zawiesić mnóstwo tras (także z Polski), a na wielu innych mocno zmniejszyć częstotliwości lotów. Jak wiemy, problem ten będzie trwał jeszcze przynajmniej przez rok, a ponieważ skutki problemów z silnikami mogą być trudne do przewidzenia, należy się spodziewać dalszych problemów. Właśnie dlatego Wizz Air zdecydował się na uruchomienie nowej usługi – specjalnego bota wygenerowanego przez sztuczną inteligencję, który będzie dzwonił do wszystkich pasażerów, których loty zostały odwołane lub mają inne problemy, np. są bardzo opóźnione.

Wprowadzamy automatyczny alert dotyczący odwołanych lotów. W przypadku odwołania lub poważnych problemów operacyjnych danego lotu sami będziemy dzwonić do pasażerów. Dzwonił będzie specjalny robot, który wyjaśni pasażerowi, co się dzieje z jego lotem, jakie ma prawa i dostępne opcje. Co powinien dalej robić. To będzie rodzaj przewodnika przez telefon – mówi Valeria Bragerenco, menadżer ds. Komunikacji w Wizz Air, podczas konferencji prasowej w Bukareszcie. 

Jak dodaje, nowa usługa wystartuje w kwietniu w oparciu o AI i zostanie uruchomiona na wszystkich rynkach, na jakich działa Wizz Air w ich ojczystych językach. System ma działać w oparciu o pytania, na które pasażer będzie odpowiadał „tak” lub „nie”. Pytania będą dotyczyć takich rzeczy, jak to, czy podróżny otrzymał nocleg czy wciąż oczekuje na lotnisku. Dodatkowo w przypadku wątpliwości ze strony podróżnych, robot ma przekierowywać połączenie do centrum obsługi pasażera. 

Nie jest to jedyna zmiana, bo także od kwietnia Wizz Air zacznie dodatkowo szkolić załogi z zakresu efektywnej komunikacji z pasażerami. Tu celem jest także zapewnienie podróżnym informacji w przypadku problemów z ich lotem.

– Oglądając relacje niezadowolonych pasażerów widzimy, że najczęściej wcale nie denerwuje ich odwołany czy opóźniony lot, ale to, w jaki sposób ich potraktowano – mówi Valeria Bragarenco.

I choć przewoźnik nie spodziewa się, że to lato będzie bezproblemowe pod względem operacyjnym, to jednocześnie stara się minimalizować ich ryzyko, m.in. poprzez zwiększenie liczby rezerwowych samolotów (choćby poprzez przedłużenie wygasających umów leasingowych na samoloty).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To nie jest usługa, tylko ich obowiązek podać takie informacje w przypadku opóźnień lub anulowania i nie mogą za to pobierać opłat. 
Mike5, 30 marca 2024, 3:18 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »