Fly4free.pl

Wizz Air usuwa ponad 20 tras z Polski! Z jednego lotniska może zniknąć na dobre

Foto: Dmitry Birin / Shutterstock
Kilka dni temu Wizz Air po cichu dokonał dużych zmian w systemie rezerwacyjnym na przyszłoroczny sezon letni. Z rozkładu zniknęło ponad 20 tras, część – wbrew wcześniejszym planom – będzie realizowana tylko do końca marca. Najgorzej wygląda sytuacja lotniska w Rzeszowie – wiele wskazuje na to, że od wiosny Wizz Air w ogóle zniknie z portu na Podkarpaciu.

O dużych zmianach w siatce Wizz Aira napisał branżowy serwis Aeroroutes, który monitoruje zmiany w systemach rezerwacyjnych linii lotniczych. I niestety, trzeba przyznać, że zmiany w siatce „landrynki” są bardzo duże. Kilka dni temu w siatce Wizz Aira zaszły duże zmiany. Nie dotyczą one tylko Polski, ale i te dotyczące naszego kraju, są dość poważne. Jakie to zmiany? Spójrzmy.


Przede wszystkim z systemu rezerwacyjnego Wizz Aira zniknęło sporo tras na letni sezon, z których większość była dostępna w systemie jeszcze kilka dni temu. Są to następujące połączenia:
– Gdańsk-Billund
– Gdańsk-Kristiansand
– Katowice-Alghero
– Katowice-Kolonia
– Katowice-Bergamo
– Katowice-Sztokholm Skavsta
– Kraków-Bari
– Kraków-Bergen
– Poznań-Oslo Sandefjord
– Rzeszów-Burgas
– Szczecin-Stavanger
– Warszawa-Alghero

Mamy więc 12 tras. Do tego należy dołączyć część połączeń, które nie będą kontynuowane w sezonie letnim, a więc od końca marca, choć jeszcze niedawno nic na to nie wskazywało.

Są to połączenia z Lublina do Eindhoven (ostatni lot 22 marca), z Lublina do Oslo (ostatni lot 25 marca), z Poznania do Eindhoven i Paryża-Beauvais. W przypadku połączenia do Francji dodatkowo widzimy, że od stycznia do końca marca loty na tej trasie będą realizowane… tylko raz dziennie. Tylko do końca marca Wizz Air będzie też latał na trasie ze Szczecina do Bergen i z Warszawy do Edynburga (ostatni lot 22 marca).

Aeroroutes pisze też o przerwie w lotach z Pyrzowic do Abu Zabi, choć tu akurat nie jest to wielkie zaskoczenie. Z systemu rezerwacyjnego wynika, że przewoźnik nie będzie latał na tej trasie w okresie od 12 czerwca do 27 września. W tym okresie pasażerowie z południa Polski wybierający się do Zatoki Perskiej będą mieli do dyspozycji 2 loty w tygodniu z lotniska w Krakowie.

Foto: pio3 / Shutterstock

Czy Wizz Air znika z Rzeszowa?

Osobny temat to lotnisko w Rzeszowie. Jak bowiem wynika z systemu rezerwacyjnego „landrynki”, przewoźnik ten z końcem marca przestanie w ogóle latać z podkarpackiego portu. Teraz z systemu rezerwacyjnego wynika, że ostatnie loty na trasie z Rzeszowa do Eindhoven i Londynu-Luton linia zrealizuje 25 marca. Co dalej? W systemie nie ma żadnych tras. Czy to oznacza koniec lotów z Rzeszowa?

– Nasza współpraca z linią Wizz Air rozwija się adekwatnie do aktualnej sytuacji rynkowej. Lotnisko regularnie rozmawia z węgierskim przewoźnikiem odnośnie możliwości zwiększenia oferowania z naszego portu – mówi w rozmowie z serwisem pasazer.com Walder Mazgaj, rzecznik prasowy lotniska w Rzeszowie. Nie chce jednak bezpośrednio odnosić się do „aktualizacji” w systemie rezerwacyjnym Wizz Aira.

Równie nieciekawie wygląda też sytuacja lotniska w Lublinie, gdzie pod koniec marca Wizz Air zamknie połączenia do Oslo i Eindhoven. Od tego momentu jedyną trasą oferowaną przez „landrynkę” będzie połączenie do Londynu-Luton. Jednak co ciekawe, w dalszym ciągu w sprzedaży są 2 wakacyjne połączenia Wizz Aira, które zostaną uruchomione w czerwcu: są to trasy do Burgas oraz Splitu.

Co na to lotniska? „Przywykliśmy”

Wizz Air niestety przyzwyczaił nas do takich cięć w swojej siatce, a zwłaszcza do stylu, w jakim następują – po cichu, bez informowania kogokolwiek. Nie tylko pasażerów, ale nawet… samych lotnisk, które oficjalnie nie chcą komentować polityki „landrynki”, ale nieoficjalnie mają trochę do powiedzenia.

– Trzeba przyznać, że Wizz Air jest w tym dość konsekwentny. Cięcie rozkładu bez informowania nas to już taka tradycja. Wizz Air nas nie informuje i niczego nie uzasadnia, Wizz Air niczego nie musi. Dlaczego? Bo to Wizz Air – mówi nam nieoficjalnie przedstawiciel jednego z polskich lotnisk.

I tak naprawdę nie zdziwilibyśmy się, gdyby się okazało, że część wspomnianych powyżej połączeń jeszcze niedługo wróci do siatki połączeń przewoźnika.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
>>z Poznania do Paryża-Beauvais (...) widzimy, że od stycznia do końca marca loty na tej trasie będą realizowane… tylko raz dziennie. <<Optymista! Tylko raz dziennie czy może raz na tydzień?
Pawel Wierzchowiecki, 14 grudnia 2022, 11:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »