Fly4free.pl

Czy Wizz Air stworzył nowy raj dla backpackerów? Piękna pogoda, zabytki i tanie bilety…

Foto: Mountains Hunter / Shutterstock
Trochę niezauważalnie dla nas „landrynka” otwiera coraz więcej nowych tras do Egiptu. Na razie nie ma (jeszcze?) bezpośrednich lotów z Polski, ale lada moment zostaną uruchomione dość wygodne połączenia przesiadkowe dla pasażerów z naszego kraju. To zaś oznacza, że w świetle restrykcji w podróżowaniu do Azji może się pojawić na mapie nowy atrakcyjny kierunek dla backpackerów.

Egipt to jeden z tych kierunków, który przez lata był dostępny przede wszystkim dla klientów biur podróży, podczas gdy turyści indywidualni musieli się mocno napocić, by udać się na wyprawę do tego kraju. Powód? Podstawowy dla każdego backpackera, czyli brak połączeń low-costowych i sensownej taniej oferty dolotu do tego kraju. W efekcie chętni na zwiedzanie piramid byli skazani na wycieczkę typu all inclusive z biura podróży. Czy teraz to się zmieni? Wiele na to wskazuje, patrząc na to, jak szybko rozwija się siatka połączeń Wizz Aira z Europy do Egiptu.

Pierwsze połączenie „landrynka” uruchomiła ledwie rok temu – była to trasa z Mediolanu do Aleksandrii. Ale prawdziwa ofensywa bdzie miała miejsce już w najbliższych miesiącach, gdy Wizz Air uruchomi kolejne połączenia do tego kraju. Na liście nie ma tras z Polski, są jednak połączenia dość łatwo osiągalne dla pasażerów z Polski dzięki tanim przesiadkom. Jakie to trasy? Na przykład od 18 grudnia Wizz Air poleci z Budapesztu do Hurghady, a 11 stycznia zacznie latać z Wiednia do Szarm el-Szejk. Ceny biletów? Bardzo atrakcyjne – z Wiednia możemy polecieć od 164 PLN od osoby w obie strony, a z Budapesztu – niewiele drożej. Zresztą, względnie tanio do Egiptu można polecieć też z Polski – tu na przykład znajdziecie ofertę na lot z Warszawy do Hurghady za 420 PLN.

A skoro są tanie bilety, to jak najbardziej na miejscu jest pytanie: czy Egipt może stać się kolejnym celem backpackerów?

Foto: Oleg_P/Shutterstock

Wizz Air przetarł już szlak

Odpowiedź na to pytanie wydaje się twierdząca. Tym bardziej, że Wizz Air już w przeszłości wykreował przynajmniej jedno backpackerskie miejsce: to oczywiście Gruzja, którą dzięki tanim połączeniom do Kutaisi zdobyła serca wielu podróżników, także z Polski. Czy Egipt może powtórzyć ten sukces? W tym przypadku sytuacja jest nieco odmienna, bo jest to już niezwykle popularny kierunek turystyczny.

Ale jest też druga strona medalu, bo Egipt zwiedzany na własną rękę to jednak mocno niezagospodarowana nisza. A sól podróżniczej ziemi, czyli backpackerzy, mogą w czasie pandemii narzekać na brak miejsc do eksploracji. Weźmy choćby niezwykle popularną wśród turystów z plecakiem Azję, czyli np. Tajlandię, która niby się otwiera, ale przez pierwsze miesiące na pewno wszyscy będą się jej przyglądali z pewną nieufnością. Albo Bali – równie popularne miejsce, z którego jednak dochodzą niepokojące sygnały, że turyści z plecakiem nie będą tu po otwarciu zbyt mile widziani. Co w tej sytuacji oferuje Egipt?

piramidy w gizie
Foto: givaga / Shutterstock

Egipt na własną rękę? To proste!


Temat zwiedzania Egiptu na własną rękę poruszaliśmy na naszych łamach już kilka lat temu.

– Egipt ma do zaoferowania wiele atrakcji, nie tylko kurorty nad Morzem Czerwonym. Współczuję tym, którzy nie wychylają się poza mury swojego hotelu – i po powrocie z dwutygodniowych wczasów jedyne co mają w pamięci, to kolor wody i kształt leżaków plażowych – mówił w rozmowie z nami Ali, Egipcjanin mieszkający w Krakowie.

I trudno nie przyznać mu racji, bo Egipt to nie tylko Dolina Królów czy Wielki Sfinks w Gizie. Niezwykłą atrakcją mogą być też choćby podróże w okolice słynnego Kanału Sueskiego czy wzdłuż Nilu.Jednym z podróżników, który spróbował Egiptu na własną rękę, jest założyciel Fly4free.pl Kamil Lodziński. On z kolei poleca trasę z Marsa Alam do Hurghady, ale nieco okrężną drogą – przez Al Masid, Luksor i Efdu – nieco ponad 600 kilometrów, które można rozłożyć sobie na kilka dni.

Hurghada to dobre miejsce na wynajęcie auta, bo jest tu duża baza turystyczna i niższe ceny. Koszt wypożyczenia samochodu w Egipcie nie odbiega od cen europejskich, jeśli wynajmujemy auto w renomowanej wypożyczalni. W mniejszych wypożyczalniach ceny są z kolei do negocjacji, więc przy dłuższym wynajmie można wynegocjować atrakcyjną stawkę – wspomina Kamil, który swój wyjazd do Egiptu podzielił na nurkowanie w okolicy Marsa Alam i wyjazd do Luksoru.

Jeśli zaś perspektywa wypożyczenia auta Was odstrasza (jazda samochodem w Egipcie wiąże się z koniecznością posiadania stalowych nerwów), to warto pamiętać, że Egipt ma dość dobrze rozwiniętą i tanią sieć transportu publicznego. Pociągi kursują regularnie między największymi miastami tego kraju, a do tego funkcjonują też przewoźnicy autokarowi, którzy w nieco mniej komfortowych warunkach, ale konkurencyjnie cenowo, też oferują przejazdy między największymi atrakcjami turystycznymi.

Wyjątkowo atrakcyjnie cenowo wypada też egipska baza noclegowa – nie tylko prywatne kwatery, ale też chyba przede wszystkim 4 i 5 gwiazdkowe hotele, które są znacznie tańsze niż ich odpowiedniki choćby w Europie.

No dobrze, a jak jest z bezpieczeństwem?

Wróćmy do naszego archiwalnego tekstu i oddajmy głos Marcinowi, jednemu z forumowiczów Fly4free.pl.

– Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Na Ukrainie też nie pojedziemy do Doniecka, zamiast tego będziemy bawić się w Kijowie lub w modnym lwowskim klubie. Podobnie jest z Egiptem: jeżeli ktoś nie szuka guza, będzie zachwycony gościnnością i otwartością Egipcjan – opowiada Marcin, nasz forumowicz. – Zjechałem cały Egipt podczas blisko trzytygodniowego wyjazdu. Nie czułem niebezpieczeństwa, powiem więcej: gorzej pod tym względem wspominam Maroko czy Turcję – mówi Marcin.

Wydaje się więc, że Egipt może stanowić ciekawą podróżniczą alternatywę. Nawet, jeśli już tam byliście na wczasach spod znaku all inclusive. Oczywiście, byłoby najlepiej, gdyby Wizz Air uruchomił bezpośrednie loty z Polski. Ale jak się nie ma co się lubi, a zew podróży wzywa… Co Wy na to?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »