Fly4free.pl

Wizz Air pojawi się w 2 nowych egzotycznych krajach! Jeden z nich był do niedawna szczelnie zamknięty

Foto: HansMusa / Shutterstock
Węgierska linia podpisała list intencyjny z Ministerstwem Inwestycji Arabii Saudyjskiej w sprawie wspólnych inwestycji mających na celu rozwój branży turystycznej w tym kraju. Może to oznaczać rychłe pojawienie się Wizz Aira w tym kraju i uruchomienie przynajmniej kilku połączeń. Nie jest to jedyny nowy kraj, do którego wkrótce może dostać się Wizz Air.

Arabia Saudyjska jest krajem, który jeszcze do niedawna był szczelnie zamknięty dla klasycznych turystów. To jednak zmieniło się kilka lat temu, gdy kraj ten wprowadził wizy turystyczne i zapowiedział chęć większego otwarcia się na świat. Widać to też po wielkich inwestycjach w infrastrukturę turystyczną i całej związanej z tym strategii Vision 2030. Plan ten już teraz przynosi zresztą efekty – Arabia Saudyjska chce w tym roku przyjąć ponad 70 mln zagranicznych turystów (o 8 mln osób więcej niż w ubiegłym roku). Pomóc ma też w tym Wizz Air, z którym we wtorek podpisano list intencyjny w sprawie współpracy. Czego ma dotyczyć?

W mglistym komunikacie cytowanym przez agencję Reuters czytamy, że Wizz Air i rząd Arabii Saudyjskiej będą „szukały możliwości do rozwoju rynku lotniczego w królestwie, które chce potroić liczbę pasażerów lotniczych do 2030 roku”. W depeszy czytamy też o potencjalnych inwestycjach. Co to oznacza? Według miejscowych mediów oznacza to utworzenie kolejnej linii lotniczej działającej w barwach Wizz Aira na podobnych zasadach jak WIzz Air Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Także w tym przypadku byłaby to spółka typu joint-venture z udziałami dzielonymi mniej więcej po równo między Wizz Aira i saudyjski rząd.

Dalsze szczegóły dotyczące tej inwestycji poznamy w najbliższym czasie, ale tak jak w przypadku Abu Zabi, można się spodziewać wysypu nowych tras. Nie jest to jednak jedyny nowy kraj, w którym pojawi się Wizz Air.

W końcu wystartują loty do Kirgistanu?

Kolejnym nowym krajem w siatce Wizz Aira może być Kirgistan. O uruchomieniu lotów do tego kraju mówi się już od lat, jednak na przeszkodzie zawsze stawały różne przyczyny, m.in. pandemia koronawirusa. Teraz ponoć udało się już osiągnąć ostatnie formalne zgody. Jak czytamy w serwisie Aviation24.be, podczas ostatniej wizyty przedstawicieli węgierskiego rządu w Kirgistanie podpisano szereg umów o współpracy gospodarczej, a wśród nich także umowę o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego między oboma krajami. Będzie to trasa z Budapesztu do stolicy Kirgistanu, czyli Biszkeku, a desygnowanym przewoźnikiem zostanie oczywiście Wizz Air. I choć na pojawienie się tej trasy w systemie rezerwacyjnym przyjdzie nam jeszcze poczekać, to i tak są to świetne informacje.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »