Fly4free.pl

Wizz Air ma nową funkcjonalność. Ma ułatwiać życie, ale może zmylić wielu nieuważnych podróżników!

photoshooter2015 / Shutterstock
Foto: photoshooter2015 / Shutterstock
Odległość między lotniskami w Krakowie i Pyrzowicach wynosi ledwie 94 kilometry, ale i tak chyba nie uzasadnia to tego, co robi teraz Wizz Air. „Landrynka” wprowadziła zmiany w systemie rezerwacyjnym, dzięki którym w przypadku dublujących się tras, oczom pasażera ukazują się połączenia z obu lotnisk. Po co? Teoretycznie by dać podróżnym większy wybór, jednak w praktyce może to być duży problem. Zwłaszcza dla mniej uważnych podróżników.

Na nową funkcjonalność w systemie rezerwacyjnym Wizz Aira zwróciliśmy uwagę kilka tygodni temu, gdy „landrynka” ogłosiła uruchomienie lotów z Krakowa do Dubaju (Wizz Air już wcześniej latał na tej trasie z Katowic). Efekt? Wyszukując loty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z któregokolwiek z tych dwóch lotnisk, zobaczymy oba te połączenia w naszym systemie rezerwacyjnym. Czy to duży problem? Dla wprawnego oka wytrawnego podróżnika – pewnie nie. Ale możemy sobie wyobrazić, że na pewno znajdą się pasażerowie, którzy z pewnością zostaną wprowadzeni w błąd. Nie wspominając już nawet o obcokrajowcach, dla których nazewnicze meandry naszych portów lotniczych mogą być obce.
 

To powinno być przecież proste. Klikam w wyszukiwarkę, wybieramy trasę Kraków-Dubaj, wyskakują mi 2 połączenia, wybieram jedno z nich – proste? No, okazuje się, że nie do końca, bo Wizz Air postanowił częściowo połączyć oferty 2 lotnisk w jedno. Fakt, są one oddalone od siebie o 94 kilometry (samochodem to nieco ponad godzina drogi), ale to zdecydowanie nie to samo.

Foto: Wizz Air

Takich przypadków w systemie rezerwacyjnym znaleźliśmy zresztą więcej. Na przykład wyszukując loty do Rzymu z Krakowa, też otrzymujemy możliwe dwie opcje do wyboru.

Foto: Wizz Air

Są też jednak ciekawsze przypadki. Tak jest na przykład przy okazji połączenia z Krakowa do Katanii, którego Wizz Air nie obsługuje z Balic. Oba lotniska są jednak połączone w systemie rezerwacyjnym – klikamy więc w połączenie na Sycylii i wyskakuje nam trasa. Także z wylotem z Katowic i lądowaniem powrotnym w Pyrzowicach.

Foto:

Co na to sami zainteresowani? Lotniska nie chcą komentować tej sprawy, do Wizz Aira zaś wysłaliśmy odpowiedź i czekamy na komentarz. Nieoficjalnie udało nam się jednak ustalić, że podobne procedury Wizz Air wprowadza lub planuje wprowadzić na innych parach lotnisk, takich jak np. Mediolan Malpensa i Bergamo czy Bratysława i Wiedeń.

Foto:

Wizz Air już tak robił

Co ciekawe, Wizz Air już kiedyś uprawiał nieco podobny proceder. W 2009 roku media opisywały skargi ze strony pasażerów, którzy narzekali na to, w jaki sposób Wizz Air nazywa pyrzowickie lotniska. „Landrynka” nie latała wtedy jeszcze z Balic, a port w Katowicach był określany przez Wizz Aira jako „lotnisko Katowice/Kraków”. Przewoźnik bronił się wówczas, że to zwykły chwyt marketingowy, ale ostatecznie zaprzestał tej praktyki, a po kilku latach pojawił się w Balicach. Teraz widzimy, że linia w pewien sposób wraca do dawnych praktyk. Dodatkowo komplikując życie pasażerów, jakby poruszanie się w systemie rezerwacyjnym pełnym pułapek, zgód i zapytań o wykupienie dodatkowych usług nie było wystarczająco skomplikowane.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Podobnie jest przy lotach POZ-TRF / OSL. Wyszukując jedno z norweskich portów uzyskuję wyniki (loty) na oba. 
solokhumbu, 14 stycznia 2022, 15:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mi osobiście to pasuje. A jak wybieram inne lotnisko to i tak muszę potwierdzić przekierowanie. 
Robert Sz., 14 stycznia 2022, 17:01 | odpowiedz
No skoro "do Wizz Aira zaś wysłaliśmy odpowiedź " to na co czekacie? opublikujcie ją!
romiso., 14 stycznia 2022, 17:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kilka dni temu mało się nie naciąłem przy kupnie biletu z Katowic do Kutaisi. W ostatniej chwili zauważyłem, że wylot jest z Krakowa.
erloy, 14 stycznia 2022, 22:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To samo na trasie Kraków - Barcelona El Prat. Pokazuje możliwość wylotu/przylotu z/do Katowice.
Chriss, 16 stycznia 2022, 12:20 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »