Fly4free.pl

Wizz Air też zmienia zasady bagażu podręcznego! Uciążliwa poprawka, ale ma swoje dobre strony

wizz air
Foto: Aerovista Luchtfotografie / Shutterstock

Od 24 sierpnia wszystkie bagaże podręczne pasażerów bez wykupionego pierwszeństwa przejścia na pokład muszą być nadane przy stanowisku odprawy dokładnie tak, jak bagaż rejestrowany.

Już kilka dni temu w regulaminie Wizz Aira pojawiło się tajemnicze słowo „musi” w kontekście nadania bagażu podręcznego jeszcze przed bramkami bezpieczeństwa. Mieliśmy jednak nadzieję, że jedynie niefortunnie użyto zwrotu „stanowisko odprawy” w określeniu na gate, a nie check-in, czyli także miejsce nadania bagażu rejestrowanego.

Teraz jednak sprawa jest pewna, a tajemnicza zmiana została doprecyzowana.

– Jeśli nie wykupiłeś usługi WIZZ Priority, a wymiary Twojego bagażu podręcznego przekraczają 40x30x18 cm, musisz odprawić go bezpłatnie na stanowisku odprawy i odebrać przy taśmie bagażowej na lotnisku docelowym – informuje Wizz Air – Jeśli Twój bagaż podręczny jest mniejszy niż 40x30x18 cm, możesz zabrać go na pokład samolotu, ale musi on zostać umieszczony pod siedzeniem – brzmią nowe zasady.

Z jednej strony Wizz Air utrudnia życie tym, którzy nie lubią nadawać bagażu i czekać na jego odbiór, ale z drugiej teraz nie będzie dotyczyć nas limit płynów do 100 ml, bowiem bagaż podręczny nadawany jest tak samo jak rejestrowany. Oznacza to, że biorąc ze sobą większy bagaż i nadając go na lotnisku możemy przewozić normalne kosmetyki, a wracając do domu, np. butelkę lokalnego wina.

– Nowa procedura ma na celu zapewnienie sprawnego procesu wchodzenia na pokład i lepszą wydajność czasową. Chcemy zminimalizować opóźnienia związane z bagażem podręcznym – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Andras Rado, menadżer ds. komunikacji Wizz Air. – Strategia firmy polega na utrzymaniu najniższych taryf z jak największą liczbą opcji dostosowywania podróży do swoich potrzeb i płacenia tylko za wybrane usługi – dodaje.

Jednocześnie Wizz Air podkreśla, że nadal obowiązuje limit jednej sztuki bagażu dla pasażerów bez WizzPriority i dwóch dla osób z wykupioną usługą.

W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, nie możesz zabrać do kabiny dodatkowego małej torby – napisano w regulaminie. – Zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny – informują.

bagaż podręczny wizz air
Foto: Wizz Air

Wygląda więc na to, że trzeba je zabrać, ale skoro nie można mieć żadnej dodatkowej torby, to trzeba je… trzymać w rękach lub upchnąć w kieszeniach.

Wcześniejsze nadawanie bagażu oznacza także, że walizki i plecaki trzeba będzie położyć na wadze, więc limit 10 kg może zacząć być restrykcyjnie przestrzegany. Zmiana obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym – zarówno dla przyszłych rezerwacji, jak i tych dokonanych wcześniej. Na szczęście pozostaje bezpłatna.

Do tej pory bagaż podręczny można było bezpłatnie nadać przy stanowisku odprawy bagażowej, ale nie było takiego przymusu. Osoby, które się na to nie zdecydowały, a nie miały wykupionej usługi Wizz Priority, musiały oddać swoje plecaki i walizki tuż przed wejściem do samolotu i odbierały je jak każdy inny bagaż na taśmie w hali przylotów. Osobom bez wykupionego pierwszeństwa przysługiwała jednak tylko jedna sztuka bagażu.

Dla pasażerów z wykupionym pierwszeństwem wejścia na pokład nic się nie zmienia. Nadal mogą oni zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego.

– Jeśli masz wykupioną usługę WIZZ Priority, możesz zawsze zabrać do kabiny bagaż podręczny (55 x 40 x 23 cm) oraz jedną dodatkową sztukę małego bagażu podręcznego (40 x 30 x 18 cm) – informuje Wizz Air.

Także Ryanair postanowił drastycznie zmienić zasady. Wczoraj poinformowaliśmy, że od 1 listopada tzw. duży bagaż podręczny będzie dodatkowo płatny. Za darmo na pokład pasażerowie będą mogli zabrać jedynie małą torbę o wymiarach 35 cm x 20 cm x 20 cm.

A co w sytuacji, gdy ktoś – celowo lub nie – zignoruje nowe przepisy i zamiast nadać bagaż przy stanowisku odprawy, po prostu przejdzie z nim przez kontrolę bezpieczeństwa i tak stawi się na lot?

– W interesie wszystkich jest nadanie bagażu i pomoc w punktualnym czasie startu – tłumaczy Rado. – Bagaż podręczny jest bezpłatny i takim pozostanie, nawet gdy pasażer zapomni go nadać i będzie chciał zabrać go do samolotu – dodaje.

Trudno się jednak spodziewać, że pobłażliwość w tej kwestii, którą prędzej czy później będzie chciało wykorzystać wielu pasażerów, nie zostanie jakoś unormowana. Prawdopodobnie dodatkowe opłaty nie pojawią się jedynie w okresie przejściowym, do czasu aż pasażerowie będą świadomi i przyzwyczajeni do nowych zasad.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Żenujące są te zmiany i pewnie większość korzystających z tego portalu przełknie je bez problemu, ale pozostawiają niesmak. Jedyną linią, która trzyma fason (choć jej też się zdarzają kompromitujące wpadki, niestety, ale zdecydowanie rzadziej) jest easyJet. Mam tu na myśli oczywiście tzw. tanie linie i loty po Europie, a nie jakiś HOP! czy inne równie tanie wynalazki tradycyjnych linii lotniczych. 
nelson 1974, 24 sierpnia 2018, 11:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Żenada i niesmak. Pazerność linii lotniczych, a w szczególności tanich przewoźników nie ma chyba granic. Korzystam, jak wszyscy z ich usług, ale ich decyzje podnoszą mi ciśnienie.... Dlaczego nie ma edycji własnych komentarzy? Bardzo ułatwiłoby to pewnie wszystkim życie!
nelson 1974, 24 sierpnia 2018, 12:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jestem ciekawy czy mając wykupiony priorytet muszę przejść do samolotu z dwoma bagażami czy również mogę nadać duży bagaż podręczny do luku?
Kański, 24 sierpnia 2018, 12:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z "Januszowego" punktu widzenia - masz dwa bagaże. 10 kg nadawane do Luku - mały bagaż z elektronika idzie do samolotu.Dzięki Wizz :)
Robaku, 24 sierpnia 2018, 12:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bez priorytetu nie będziesz mógł zabrać małego bagażu podręcznego (również elektroniki) - krótko mówiąc lecisz z portfelem i tyle. 
Robaku Z "Januszowego" punktu widzenia - masz dwa bagaże. 10 kg nadawane do Luku - mały bagaż z elektronika idzie do samolotu.Dzięki Wizz :)
Kański, 24 sierpnia 2018, 12:25 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Elektronika przejdzie - za stroną Wizzair: "Zalecamy wszystkim pasażerom zabranie niezbędnych rzeczy do kabiny (takich jak artykuły higieny osobistej, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych, takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne."Jednakże ogłaszanie takich zmian, które obowiązują praktycznie od ręki, to jakaś januszeria zarządzania i komunikacji... 
Kashpir, 24 sierpnia 2018, 12:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W sumie wolę to niż, to co wyprawia Ryanair. 
krużnyj, 24 sierpnia 2018, 12:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A czy przypadkiem nie zmienili (Ryanair) wymiaru małego bagażu z 35x20x20 na 40x20x25?
Anna Gaj, 24 sierpnia 2018, 12:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dopóki mogę wziąć mały plecak z komputerem, akceptuję te zasady. Nie mam nic do Wizz, musi zarabiać na czymś i to jest ok, gorzej z Ryanairem - po tych wszystkich zamieszaniach z odwoływanymi lotami unikam go jak ognia - chodź i tak myślę, że dobrze przetrwa, bo ludzie chcą latać tanio bez względu na wszystko. 
maykel, 24 sierpnia 2018, 12:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czyli mam nadać bagaż podręczny, a elektronikę trzymać gdzie ? przecież nie przysługuje mi mały podręczny; teraz kurtka będzie robiła za mały podręczny (dokładnie kieszenie)
maci3q01, 24 sierpnia 2018, 12:55 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Na lotnisku w Malmo wyglada to tak, że osoby z pierwszeństwem mogą normalnie zabrać na pokład dwa bagaże, reszta została odesłana do madania bagażu, przy czym można było wziąć plecak lub torebkę nie przekraczającą podane w artykule wymiarypodane wymiary
kinga514, 24 sierpnia 2018, 12:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
jak dla mnie możliwość nadania bagażu przed kontrolą to super zmiana :) co prawda zawsze i tak mam bagaż mieszczący się pod siedzeniem, ale możliwość przewożenia płynów to mega ułatwienie.
megirumi, 24 sierpnia 2018, 13:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zdecydowanie, jak zobaczyłam te wymiary też chwyciłam się za głowę, walizka musiałaby być tak mała, że już lepiej w ogóle byłoby jej nie brać
krużnyj W sumie wolę to niż, to co wyprawia Ryanair. 
Anna Gaj, 24 sierpnia 2018, 13:03 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jak nadasz bagaż podręczny rejestrowany już przy bramce ? Przecież to się odbywa jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa. 
kinga514 Na lotnisku w Malmo wyglada to tak, że osoby z pierwszeństwem mogą normalnie zabrać na pokład dwa bagaże, reszta została odesłana do madania bagażu, przy czym można było wziąć plecak lub torebkę nie przekraczającą podane w artykule wymiarypodane wymiary
maci3q01, 24 sierpnia 2018, 13:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pamiętacie jeszcze Wizzair'owy "mały bagaż podręczny" - 42x32x25 cm?  Walizki jak np. te, które czasem były tu proponowane w promo już nie będą się kwalifikowały do zabrani na pokład bo ich wymiary nieznacznie przekraczają nowy standard.Niedopatrzenie czy jednak celowe działanie nastawione na dojenie naszych kieszeni? ;) 
Kiwas, 24 sierpnia 2018, 13:21 | odpowiedz
Możesz bez problemu nadać go wcześniej.  Taka opcja dotyczy wszystkich pasażerów (niezależnie od Wizz Priority) od dłuższego czasu, tylko że do tej pory była dobrowolna. 
Kański Jestem ciekawy czy mając wykupiony priorytet muszę przejść do samolotu z dwoma bagażami czy również mogę nadać duży bagaż podręczny do luku?
Aneta Zając, 24 sierpnia 2018, 14:03 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Jeszcze raz bo nie ogarniam - bez wykupionego Prior. mam plecak o wymiarach 55cm, który nadaję do luku. Co w takiej sytuacji z resztą rzeczy jak aparat, komórka, akumulatory do nich itd? Mogę zabrać ten mały 40cm pod siedzienie czy należy się on, jako drugi bagaż podręczny wyłącznie osobom z Prior?
nowart, 24 sierpnia 2018, 15:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie możesz mieć dwóch bagaży podręcznych, bez wizz priority. Może w tej konfiguracji wejdziesz, jak personel nie będzie się czepiał (ale nie ma gwarancji), może będziesz musiał wykupić wizz priority na miejscu (za odpowiednią dopłatą) albo elektronika do kosza.
nowart Jeszcze raz bo nie ogarniam - bez wykupionego Prior. mam plecak o wymiarach 55cm, który nadaję do luku. Co w takiej sytuacji z resztą rzeczy jak aparat, komórka, akumulatory do nich itd? Mogę zabrać ten mały 40cm pod siedzienie czy należy się on, jako drugi bagaż podręczny wyłącznie osobom z Prior?
domorotti, 24 sierpnia 2018, 15:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Rosnące ceny ropy, strajki wiążące się z ogromnymi stratami, coraz wyższe kwoty wypłaty odszkodowań wiec kombinują jak mogą żeby bilans się zgadzał na koniec roku.... ale coraz częściej to tradycyjne linie wychodzą  taniej
eroberto1, 24 sierpnia 2018, 15:19 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z FAQ
goskes, 24 sierpnia 2018, 15:35 | odpowiedz
Avatar użytkownika
CZY MOGĘ WNIEŚĆ NA POKŁAD PRZEDMIOTY WARTOŚCIOWE?Tak, możesz je wnieść. W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny.Maksymalne wymiary wszystkich przedmiotów osobistych nie powinny przekraczać 40 x 30 x 18 cm.Oznacz to, że nadajemy bagaż podręczny a w mały pleack  40x30x18 - elektronika, kanapka, portfel, etc.
goskes Z FAQ
goskes, 24 sierpnia 2018, 15:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I tak i nie. Dalej z FAQ:CZY MOGĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ DO KABINY MAŁĄ TORBĘ, JEŚLI NADAM BAGAŻ PODRĘCZNY?W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, ****nie możesz**** zabrać do kabiny dodatkowego małej torby. Zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny. Maksymalne wymiary wszystkich przedmiotów osobistych nie powinny przekraczać 40 x 30 x 18 cm. 
goskes CZY MOGĘ WNIEŚĆ NA POKŁAD PRZEDMIOTY WARTOŚCIOWE?Tak, możesz je wnieść. W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny.Maksymalne wymiary wszystkich przedmiotów osobistych nie powinny przekraczać 40 x 30 x 18 cm.Oznacz to, że nadajemy bagaż podręczny a w mały pleack  40x30x18 - elektronika, kanapka, portfel, etc.
goskes Z FAQ
misio_jasio, 24 sierpnia 2018, 16:15 | odpowiedz
Niestety nie. Według regulaminu Wizz Aira: "W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, nie możesz zabrać do kabiny dodatkowego małej torby".  
Robaku Z "Januszowego" punktu widzenia - masz dwa bagaże. 10 kg nadawane do Luku - mały bagaż z elektronika idzie do samolotu.Dzięki Wizz :)
Aneta Zając, 24 sierpnia 2018, 16:32 | odpowiedz
 Nie wiadomo, jak to będzie wyglądać w praktyce, ale w teorii regulamin przewoźnika jasno określa, że przysługuje tylko jedna sztuka bagażu. "W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, nie możesz zabrać do kabiny dodatkowego małej torby".
nowart Jeszcze raz bo nie ogarniam - bez wykupionego Prior. mam plecak o wymiarach 55cm, który nadaję do luku. Co w takiej sytuacji z resztą rzeczy jak aparat, komórka, akumulatory do nich itd? Mogę zabrać ten mały 40cm pod siedzienie czy należy się on, jako drugi bagaż podręczny wyłącznie osobom z Prior?
Aneta Zając, 24 sierpnia 2018, 16:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
I nadal nic nie wiadomo...W co w takim razie mam wsadzić wartościowe rzeczy jak tel, dok, czy aparat, które to zalecają zabrać z podręcznego a nie pozwalają na małą torebkę do której mogę to wsadzić? 
nowart, 25 sierpnia 2018, 11:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wczoraj wracałam z Kijowa z bagażem podręcznym bez wykupionego prior. Obsługa lotniska odsyła pasażerów przed bramką bezpieczeństwa do check in aby nadać bagaż i dotyczyło to tylko twardych walizek. Bagaż przy nadaniu dokładnie zważono więc trzeba uważać. Pasażerowie z wykupionym prior oraz osoby z miękkimi torbami też lekko nie miały bo przed wejściem na pokład każdy bagaż trzeba było umieścić w koszu... więc na wymiar bagażu też zwracają uwagę. 
play80, 26 sierpnia 2018, 11:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy w takim razie w przypadku nadania bagażu podręcznego i nie wykupieniu wizz priority, mogę nadal na pokład wnieść zakupy zrobione w strefie bezcłowej w reklamówce? 
Artur.Sta, 27 sierpnia 2018, 11:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy ktoś ma jakiś update w tej spawie? Lecę w sobotę z Poznania do Eindhoven i nie wiem, będę musiał całą elektronikę trzymać w rękach skoro nie mogę mieć drugiej torby?
gumisss, 19 września 2018, 10:27 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Na karcie z pokładowej z dzisiaj mam napisane "Rozmiar bagażu zostanie sprawdzony przy bramce.". No to odprawiać bagaż czy nie? Sami sobie przeczą....
gumisss Czy ktoś ma jakiś update w tej spawie? Lecę w sobotę z Poznania do Eindhoven i nie wiem, będę musiał całą elektronikę trzymać w rękach skoro nie mogę mieć drugiej torby?
gumisss, 20 września 2018, 16:00 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »