Fly4free.pl

Wizz Air pokonał easyJet i Norwegiana i planuje bardzo dużą ekspansję w Londynie

Foto: Sorbis / Shutterstock
O sloty po upadłych liniach Monarch walczyły największe linie w Europie. Ostatecznie walkę wygrali Węgrzy i już zapowiedzieli 28 dodatkowych połączeń tygodniowo z lotniska w Luton.

Wizz Air bardzo uważnie przygotowuje się do Brexitu – kilka miesięcy temu utworzył brytyjską spółkę i powołał swoją pierwszą bazę w Europie Zachodniej, na lotnisku Londyn Luton. W zeszłym tygodniu zapowiedział z kolei, że doda do niej 4 nowe Airbusy A320, dzięki czemu będzie w stanie utworzyć 5 nowych tras z Wielkiej Brytanii.

Teraz Węgrzy odnieśli duży prestiżowy sukces – zdobyli bowiem na lotnisku Londyn Luton sloty, czyli uprawnienia do startów i lądowań w konkretnych godzinach, po liniach Monarch Airlines. Ten znany brytyjski przewoźnik zbankrutował na początku października, a jego najcenniejszym aktywem były właśnie sloty. Czemu są one tak ważne? Bo największe lotniska w Europie są obecnie tak zapchane, że uzyskanie prawa do realizowania operacji lotniczych w najbardziej atrakcyjnych godzinach jest na wagę złota.

Tak było też w tym przypadku – oprócz Wizz Aira, slotami na Luton zainteresowane były m.in. linie easyJet i Norwegian.

Wygrana Węgrów oznacza jeszcze większą ekspansję na Luton. Wizz Air ogłosił, że w związku z przejęciem slotów Monarch, zbazuje na tym lotnisku kolejne 2 samoloty, w sumie więc będzie miał ich 7.

Dla klientów linii Wizz Air oznacza to dodatkowe 10 tys. miejsc oraz 28 dodatkowych lotów tygodniowo startujących z lotniska Londyn Luton – czytamy w komunikacie.

Na razie Wizz Air nie podał, jakie nowe trasy planuje otworzyć z Luton.

W poniedziałek grupa IAG ogłosiła, że zdobyła sloty po liniach Monarch na lotnisku Londyn Gatwick.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Ciekawe co z pozostałymi dużymi bazami Monarch. Leeds i Birmingham jeszcze nie potwierdzone kto kupił te sloty...
filipsta1, 30 listopada 2017, 17:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tak dla sprostowania Norwegian nigdy nie był zainteresowany slotami na Luton tylko w Gatwick, bo stamtąd operuje. Bez urazy ale mają jeszcze swój poziom i raczej nie zanosi sie żeby byli zainteresowani czymś takim jak Luton
peter1031, 30 listopada 2017, 22:26 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »